Hugh Laurie Nam-ı Diğer; House

31 Ekim 2018 941 0 3

Şimdi hem benim hen de bir çok kişinin House dizisinden tanıdığı Hugh Laurie’yi biraz tanıyalım.

Tam adı James Hugh Calum Laurie olan, iki kez Altın Küre ödülü kazanmış İngiliz aktör, yazar, yönetmen, müzisyen, şarkıcı ve komedyen. House dizisinde oyunculuk konusunda şaha kalınca art arda iki Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu Ödülü alması zaten kaçınılmazdı. Oyunculuk yeteneğinin yanı sıra müzikte de oldukça yeteneklidir. Piano ve gitar çalabiliyor. Jazz-Blues müzikle biraz ilgiliyseniz muhtemelen buradan tanırsınız. Cambridge Üniversitesinde antropoloji vearkeoloji dallarında eğitim gördü. Üniversite yıllarında kürekle uğraşan Laurie geçirdiği bir rahatsızlık sonucu küreği bırakmak zorunda kaldı. Oyunculuk kariyeri de bu rahatsızlıktan sonra başlıyor aslında. Küreği bıraktıktan sonra “Cambridge Footlights” adlı komedi topluluğuna katıldı. The Young Ones dizisinde bir bölüm rol aldı.

(The Young Ones dizinden bir kesit.)

Bence Laurie azıcık gergin görünse bile sankı uzun yıllardır oyuncuymuş gibi canlandırmış karakteri. Şimdi Laurie’nin oynadığı bazı filmlere ve dizilere göz atalım.

HOUSE (2004-2012)

House, medikal drama tarzında 8 sezondan oluşan Amerikan televizyon dizisi. Dizinin ana karakteri olan Dr. House New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Eğitim Hastanesi’nde teşhis ekibinin başındadır. Dizi 21 Mayıs 2012 yarihinde yayınlanlanan son bölümü ile ekranlara veda etti.

(Diziden bir kesit)

https://www.youtube.com/watch?v=JWQ0DYlgSmY

CHANCE (2016-2017)

Laurie bu dizide yine bir doktor karakteriyle karşımızda. Nöropsikiyatrist Dr. Eldon Chance’in bir hastası sayesinde bir belaya sürüklenmesini ve boşanacağı eşini ve kızını bu durumdan koruma mücadelesini konu einir. Toplan 2 sezon 20 bölümden oluşan Chance 3. sezonda iptal edilerek ekranlara veda etti.

The Night Manager (2016)

Jonathan Pine (Tom Hiddleston), farklı otellerde gece müdürlüğü yaparak hayatını sürdüren birisidir. Bir gün çalışmakta olduğu otellerden birinde Sophie adında bir kadın ile tanışır ve duygusal anlamda yakınlaşma olur. Sophie, otel sahibinin metresidir ve oldukça zor bir hayatı vardır. Sophie nedensiz bir şekilde otel odasında ölü olarak bulunur. 6 ay sonrasında, Pine ile Richard Roper (Hugh Laurie) bir şekilde tanışır. Pine bu olayın ardından İngiliz istihbaratı ile bir anlaşma yaparak, Richard Roper’ın casusluğunu üstlenir. Bu kararla birlikte büyük ve macera dolu olaylar da gelişmeye başlar.

Jeeves and Wooster (1990-1993)

Şimdi biraz eskilere gidelim. 1990 ve 1993 yılları arasında ITV’de yayınlanan Jeeves ve Wooster’ın canlandırdığ ingiliz komedisi. Besteci Anne Dudley’in sofistike caz temasıyla hareket eden sanatçı, milyoner Bertie Wooster’ın (Hugh Laurie) ve onun valisi olan Reginald Jeeves’in (Stephen Fry). Oyunculuk ve caz bir araya gelmiş ve Laurie bu dizide oynamış daha ne kadar iyi olabilirdi acaba?

(Biraz piano biraz Laurie)

Kategoriler: Dizi, Genel, İnceleme, Sinema, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ilgaz Üzümoğlu

Geleceğin makine mühendisi. Doğasever ve hayvansever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com