Her Pazar 7 Film Önerisi – 5

11 Mart 2018 289 0 0

Herkese iyi pazarlar! Yeni bir film önerisi listesiyle karşınızdayım! Hafta içi izlediğim filmlerden seçmeye çalışarak her pazar sizlere önerilerde bulunacağım. 

1)Jumanji: Welcome to the Jungle (2017)

İlk filmi 1995‘te sunulup büyük beğeni toplayan Jumanji’de Spencer (Alex Wolff), Martha (Morgan Jeanette Turner), Bethany (Madison Iseman) ve Fridge (Ser’Darius Blain) adlı dört öğrenci farklı sebeplerden dolayı ceza olarak okulun bodrum katını temizlemek zorunda kalırlar. Orada, Jumanji adında çok eski bir video bulup oynamaya karar verirler. Karakterlerini seçip oyuna başladıkları zaman birden kendilerini seçtikleri karaktere dönüşmüş olarak, oyunun içinde buluverirler.

Filmdeki eğlenceli hava gerçekten hoşuma gitti. Kendilerinden 20-30 yaş küçük bir ergeni oynamak zorunda kalan oyuncuların performansları etkileyiciydi. Eski Jumanji havası yakalanmaya çalışmış ancak film tamamen bambaşka bir boyuta taşınmış. Bununla beraber 1995’teki Jumanki’yi izlemenizi de tavsiye ederim.

2)Moana (2016)

Bir kabilenin şefinin kızı olan ve sonrasında onun yerine geçmek zorunda olan Moana, bunu istememektedir. Ailesi ve halkıyla birlikte yaşadıkları adanın bulunduğu resifi aşıp okyanusu keşfetmek için yanıp tutuşmaktadır ancak babası buna kesinlikle karşı çıkmaktadır. Sonunda halkının yardıma ihtiyacı olduğunda Moana onlara yardım etmek için bir yolculuğa çıkar.

Filmin, verilmek istenen mesajı net bir şekilde verdiğini hissediyorsunuz. Klasik Disney filmleri gibi karakterin içinde, olduğundan daha fazlasının bulunmasının öyküsü anlatılıyor.

3)From Paris with Love (2010)

Fransa’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde görevli James Reece’in (Jonathan Rhys Meyers) Paris’te kıskanılacak bir hayatı ve güzel bir sevgilisi vardır. Elçilikte CIA için alt düzey bir görevde çalışmaktadır. Ancak tek istediği daha yüksek mertebeli bir ajan olmaktır. Üst düzey görevli olarak bir işe atandığında, ne kadar şanslı olduğuna inanamaz. Ta ki yeni ortağı özel ajan Charlie Wax (John Travolta) ile tanışıncaya kadar.

Sonuna kadar aksiyona bağlı filmde tempo bir an olsun düşmüyor. Gerek komedi, gerek oyunculuk, gerek müziklerle film keyifli bir şekilde kendini izletmeyi başarıyor.

4)Ailecek Şaşkınız (2018)

Ferhat (Ahmet Kural), babasının şirketinde çok katı bir CEO olan şımarık bir adamdır. Şirketin finans müdürü olan Gökhan (Murat Cemcir) ile birlikte çalışanlarına dünyayı zindan etmekte, “Ne kadar kâr, o kadar başarı” mantığına göre gidip iş hayatlarında hataya yer vermemektedirler. Evine giren hırsızı yakalayan Komiser Elif’e (Saadet Işıl Aksoy) gönlünü kaptıran Ferhat, onunla olabilmek için her şeyi göze alacaktır.

Açıkçası filmde hiç gülmedim. Türk yapımlarının kendini iyice tekrara düşürdüğünü gördüğüm için uzun süredir Türk yapımı filme gitmiyordum. Bu düşünceyi kırmak için filme girdiğimde ne kadar mantıklı bir karar aldığımı gördüm. Ama Ahmet Kural ve Murat Cemcir hayranıysanız filmde gülebilirsiniz.

Aşağıya fragmanı bırakıyorum ama filme girecekseniz bence fragmanı izlemeyin çünkü bütün şakaları fragmana koymuşlar, bunların dışında artı olarak komik denebilecek (arkadaşlarımın güldüğü kadarıyla) olmuyor.

5)Jurassic World (2015)

Kosta Rika yakınlarındaki Pasifik kıyılarında kurulu olan Isla Nublar adası, bundan tam 22 yıl önce Jurassic Park hikayesinin başlangıcına ev sahipliği yapmıştı ve şimdi, tamamen teknolojik ve eğlenceye dayalı olan Jurassic World dünyaca ünlü bir park haline geldi. Ancak parkın gitgide azalan ziyaretçi sayısı, park sahiplerini endişeye sürükleyecek ve adadaki herkesin hayatının kaybına sebep olabilecek bir proje üstünde çalışmaya başlanır.

Bu hafta eski yapımlarla yeni yapımları çok karşılaştırdığım bir hafta oldu. Önce Jumanji sonra Jurassic World, eskiden çok tutmuş yapımların yeni uyarlamaları olarak sinemalarda görücüye çıktı ve beğenildi. 1993 yapımı ilk Jurassic Park filmiyle birlikte insanlar biz daha varolmamışken Dünya’nın sahibi olan yaratıklarla tanıştık. Karakterler kontrolden çıkmış dinozorlarla uğraşırken, ekran başında onlarla birlikte gerildik. Bu yapımın tamamen modern dünyaya aktarılması bence gayet heyecan verici olmuş.

6)The Big Country (1958)

James McKay (Gregory Peck), nişanlısı Patricia Terrill’le (Carroll Baker) evlenmek için Batı’ya gelir. Kovboyların alışmadığı değerlere ve davranışlara sahip olan McKay, anında yerli halkın dikkatini çeker ve antipatisini kazanır. Patricia’nın sadece kendini düşünen, şımarık bir kadın olmasının ortaya çıkmasının ardından James, Julie Maragon (Jean Simmons) adındaki bir öğretmenle birlikte olmaya karar verir.

Eğer Western filmlerini seviyorsanız, karşınızda diğerlerinden çok farklı yapıda olan bir film var.

7)The Purge (2013)

Suçluları kontrol altına almakta zorlanan Amerikan hükümeti, buna çok garip bir çare bulur. Her sene belli bir günde, 12 saatliğine bütün suçlar serbest bırakılır. Evet, bütün suçlar… Yani o 12 saat içinde her şeyi yapmakta özgürsünüz ve polis hiçbir şekilde sizi tutuklamayacak, hastaneler hiçbir şekilde size yardım etmeyecektir. Ülkenin en büyük güvenlik sistemlerini tasarlayan James (Ethan Hawke) ve karısı Mary (Lena Headey) o seneki Arınma Gecesini de güvenli bir şekilde atlatmak için gerekli olan her şeyi yaptıktan sonra bir şeylerin ters gittiğini fark ederler.

Adından dolayı korku filmi sandığım ve uzun süre izlemeye cesaret edemediğim filmi sonunda izlemeye cesaret bulduğumda gerçekten çok sevdim. Çok farklı ve “Bizde olsa nasıl olurdu acaba?” diye düşünmeye çok müsait olan film, başından sonuna kadar diken üstünde kalmanızı sağlıyor.

 

İzlememi ve tanıtımını yapmamı istediğiniz filmler olursa hafta içinde bana ulaşabilirsiniz! İyi seyirler!

Etiketler: Ailecek Şaşkınız, From Paris with Love, Jumanji, Jurassic World, Moana, The Big Country, The Purge Kategoriler: Liste, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com