Her Pazar 7 Film Önerisi – 2

18 Şubat 2018 263 0 0

Herkese iyi pazarlar! Yeni bir film önerisi listesiyle karşınızdayım! Hafta içi izlediğim filmlerden seçmeye çalışarak her pazar sizlere önerilerde bulunacağım. Başlayalım o halde.

 

1)Lady Bird (2017)

Christine (Saonirse Ronan), namıdiğer Lady Bird, aslında lise yıllarında çok sık gördüğümüz bir öğrenci tipidir. Dik kafalı, atılgan ve hayattaki en büyük amaçlarından biri olan “annesine benzememek” için her şeyi yapan bir kızdır. Katolik bir liseye gidip New York gibi büyük bir yerde yaşamanın hayalini kuruyor, geçim sıkıntısı yaşayan ailesine yardım etmek ve üniversite parasını denkleştirmek için bir kafede çalışıyor ve bu sırada arkadaş edinmeye çalışıyordur.

Film aşina olduğumuz türde bir olgunlaşma filmi gibi görünebilir ancak aldığı ödüller bunun pek alışıldık türden ortaya konmadığını gösteriyor. Gerek oyunculuklar, gerek müzikler ve gerek olay akışı olsun, eğer lise yıllarını layığıyla geçirmiş bir ergenseniz hepinizin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yapım.

2)Coco (2017)

12 yaşındaki Miguel‘in ailesi müzikten ve müzikle ilgili her şeyden nefret ediyordur. Ancak bu, Miguel’in içindeki müzik aşkını hiçbir şekilde öldürmemiş, aksine daha da coşkulu bir şekilde körüklemiştir. Bununla birlikte Miguel, hayranı olduğu büyük gitarist Ernesto de la Cruz gibi olmak için elinden geleni yapmaya hazırken birden kendini ölüler dünyasının tam ortasında bulur.

Kesinlikle izlediğim en iyi animasyonlardandı! Bir çocuğun içindeki müzik sevgisi ve bunun için yapabileceği her şeyi görmek gerçekten çok hoş oldu. Ama film tabii ki tamamen bununla alakalı değildi. Miguel ve aile bağları kesinlikle filmin çekirdeği oldu. Bazı filmler içinizde bir şeyi ısıtır ve harekete geçirir ya, işte Coco onlardan biri.

3)Mr. Holmes (2015)

Sherlock Holmes (Ian McKellen) artık 93 yaşına gelmiştir ve emekli olup o koşuşturmanın içinden çıkıp bir kasabaya yerleşmiştir. Orada evin yardımcısı ve oğluyla sessiz sedasız bir hayat sürmektedir. Ancak Sherlock Holmes denince akla gelen ilk şey olan o müthiş hafızası artık o kadar da iyi değildir. Yine de Holmes birden kendini 50 yıldır çözülememiş bir davanın ortasında bulur.

Film, tam olarak önceden üzerinde düşündüğüm bir Holmes üzerinde durması sebebiyle beni kendine çekti. Hepimiz Sherlock Holmes’u mükemmel hafızasıyla tanıyoruz ve benim o olmadan Holmes’un Holmes olamayabileceği konusunda bazı endişelerim vardı. Filmi izledikten sonra bu endişelerim biraz olsun silindi. Diğer yapıtların gürültü ve işleyişinden uzak, dram türünde, gerçek hayattaki Sherlock Holmes’u izliyormuş gibi hissettim.

4)About Time (2013)

Tim Lake’in babası, Tim (Domhnall Gleeson) 21 yaşına bastığında ona bir aile sırları olduğunu söyler. Tim, ailedeki diğer erkekler gibi artık zamanda yolculuk yapıp geçmişe gidebilecektir. Bunun üzerine biraz şaşkın bir yapıda olan Tim, yaptığı küçük hataları geçmişe gidip düzeltmeye başlar. Hayatının aşkı Mary’yle (Rachel McAdams) tanışır ve her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışır.

Fantastikle harmanlanmış aşk filmi isteyenler için ideal. Tim’in küçük hatalarıyla bende utandım, sevindiğinde gerçekten sevindim ve üzüldüğünde bunu hissettim. Ayrıca giderek büyümesini ve olgunlaşmasını görmek benim içimde güzel bir his oluşturdu. İlk başlarda sadece kendi ile ilgili şeylere müdahale ederken sonralarında başkalarına yardım etmeye çalışması ve en sonunda her gününü sanki gelecekten geçmişe, o günün tadını çıkartmak için gelmiş gibi yaşaması aslında hayatımızla ilgili çoğu şeyi gözden geçirmemiz gerektiğini gösteriyor.

5)Prisoners (2013)

Şükran gününü kutlamak için bir araya gelen ailelerin çocuklarının kaybolmasıyla ailelerin hayatları bir anda alt üst olur. Kaybolan çocuklardan biri olan Anna’nın (Erin Gerasimovich) babası Keller (Hugh Jackman) kızını kurtarmak için her şeyi yapabileceğini fark eder ve içindeki öfkeyle elinden ne geliyorsa onu yapmak için kolları sıvar. Bu sırada Dedektif Loki (Jake Gyllenhaal) kızları ararken aynı zamanda Keller’a da göz kulak olmak zorundadır.

İki buçuk saate yayılmış bir gerilim filmi olan Prisoners gerçekten iyi kurgulanmış (sonundan pek emin değilim) ve iyi oyuncularla çekilmiş bir yapım. İzlerken Hugh Jackman’ın oyunculuğuna bir kez daha hayran kaldım. Hissettirdiği gerilimle ve her an bir şey kaçırırım korkusuyla gözlerimi kırpmadan ekrana bakmak zorunda hissettim kendimi.

6)Pan (2015)

Hepimizin hikayelerden tanıdığı Peter Pan ve baş düşmanı Kaptan Hook’un nasıl tanıştığını hiç merak etmiş miydiniz? 12 yaşında, II. Dünya Savaşı sırasında Londra’da bir yetimhanede hayatını sürdüren Peter (Levi Miller), bir gün uçan bir gemiyle Neverland’e kaçırılınca ailesiyle ilgili gizemi bulmak ve Karasakal’ı (Hugh Jackman) yenmek için işe koyulur. Bu sırada James Hook’la (Garrett Hedlund) tanışırlar ve Neverland’den kaçmak için birlikte hareket etmeye başlarlar.

Benim gibi bir masal kahramanı sevdalısı için gayet güzel bir yapımdı. Müziklerle coştum, oyunculuklarla (Hugh Jackman’ı övmekten yoruldum artık, ama gerçekten HARİKA) filme iyice bağlandım. Peter ve Hook’un nasıl tanıştığını merak edenler ve bu tarz yapımlara ilgisi olanlar için izlenmesi gereken bir film.

7)Black Panther (2018)

Prens T’Challa (Chadwick Boseman), babasının ölümünden sonra kral ilan edilmek için, dış dünyadan tamamen izole edilmiş olan ülkesi Wakanda’ya döner. Ancak Wakanda’nın eski düşmanı Klaw (Andy Serkis) ortaya çıktığında onu yakalamak için Seul’e gitmek zorunda kalır. Bu sırada geçmişten gelen bir hayalet olan Erik’in (Michael B. Jordan) taht üzerinde hak iddia etmesiyle işler karışır.

Hala etkisinden çıkamamış olduğum film… Bir Marvel hayranı olarak uzun süredir bu filmi bekliyordum ve beklediğime pişman olmadım. Hikayesi gerçekten basit olsa da, oyunculukları, alışık olmadığımız müzikleri ve AKSİYON SAHNELERİYLE müthiş bir filmdi. İzlemek isteyenler için film hala vizyonda.

 

İzlememi ve tanıtımını yapmamı istediğiniz filmler olursa hafta içinde bana ulaşabilirsiniz! İyi seyirler!

 

Etiketler: About Time, Black Panther, Coco, Lady Bird, Mr. Holmes, Pan, Prisoners Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com