Her Biri Ayrı Değerli, Konusu Yaşanmış Hikayelere Dayanan Filmler

8 Kasım 2018 555 0 0

Bütün filmler konularını oluştururken tabi ki gerçek yaşamdaki olaylardan ilham alıyor.Bu listede olan filmler ise konusunun tamamını gerçek hayattaki yaşanmış hikayelerden almış yapımlar. Listede göreceğiniz filmlerin her biri öyle bir oluşum ki bir insanı kimi zaman güldürüp kimi zaman ağlatabilecek güce sahip. Bu filmler bazen yaşamımızın bir köşesinde kalmış anıları bize gösteriyor bazen ise yaşandığına inanamayacağımız olayları bize yansıtıyor.Hepsi bir birinden değerli bu film seçkisine buyurun göz atalım.

1. Lion

Saroo çok küçük bir yaşta Hindistan’ın bilmediği sokaklarında kaybolup ,annesinden ve abisinden uzakta çok farklı bir yaşama sürüklenmişken Avustralyalı bir aile tarafından evlatlık edinilir. Saroo büyüdükçe annesini ve abisini bulma isteği günden güne bir takıntıya dönüşecektir. Baş rollerinde Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman’ın bulunduğu film sizi hem üzüntüden hem mutluluktan ağlatacak.

 

2. Dangal

Baba kavramına yeni bir anlam yükleyen bir film bu. Aamir Khan’ın oyunculukta ne kadar başarılı olduğunu yeniden kanıtlar nitelikteki bu filmde Aamir Khan eski bir güreşçi olan Mahavir’i canlandırıyor. Erkek çocuğu olmayan bir baba 2 küçük kız çocuğuna güreşi öğretmeye karar verdiğinde ne çevre baskısı ne de kızların erkekler kadar dayanıklı olamayacağı düşüncesi babayı 2 kızını da başarılı birer sporcu yapmaktan alıkoyamaz.Muhteşem oyunculuklar, muhteşem müziklerle bu film kalbinize dokunacak.

 

3. Ayla

Kore Savaşı yıllarında Güney Kore’ye yardım için giden Türk askerlerinden birinin hikayesine odaklanıyor bu film. Savaşa giden askerlerden biri olan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir Koreli kızı bulur ve onu ilk gördüğü andan itibaren ondan ayrılamaz. Adını Ayla koyduğu küçük kızla 15 ay boyunca paylaştıkları onca şey Ayla‘yı astsubayın ve tüm birliğin neşe kaynağı haline getirmiştir. Ama artık savaş bittiğinde Ayla yetimhaneye, Süleyman Astsubay ise ülkesine dönmek zorundadır. Vedalaşırken Süleyman Ayla’ya yeniden buluşacaklarına söz verir. Türk yapımlarının içinde belki de en iyi filmlerden biri olduğu düşünülen film geçen sene Oscar aday adayı idi. Sadece mendillerinizi hazırlayın ve izleyin. Gerçek olamayacak kadar güzel bir hikaye.

 

4. The Blind Side

Michael çok fakir ve aşırı iri bir çocuktur. Leigh adlı bir kadın ile bir gün yolları kesişir ve o günden sonra hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır. Leigh, Michael’ın cornerstone’u olacak ve aralarında kırılması güç bir bağ oluşacaktır. Sandra Bullock’un muhteşem performansı ve içinizi ısıtacak bir hikaye sizleri bekliyor.

 

5. Cidade de Deus(Tanrı Kent)

60’ların uyuşturucu dolu kentlerinden birinde yaşayan iki çocuğun hayatta kalmak için tuttukları yollar ve sarsıcı hikayeler. Rio de Janeiro sokaklarındaki çete savaşları ve dram. Mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

 

6. Temple Grandin

Anlaşılmayan bir genç kadının hikayesi. Temple Grandin çok zeki olan ve aynı zamanda otistik bir kadındır. İnsanların onu anlayamadığı, anlasa bile  yanlış anladığı bir dünyada Temple kendini kanıtlamaya çalışacaktır. Limit diye bir şey olmadığını kanıtlayan Temple şu an çok sayıda kitabı olan bir yazar, üniversite profesörü ve aktivist.

 

7. Das Leben der Anderen(Başkalarının Hayatı)

Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) son dönemlerinde iktidara karşı olabilecek her türlü tehdidi göz önünde bulundurur.Gelen binlerce ihbar sonucu özel hayatı suistimal edilen yüz binlerce insanın gerçek hikayesini anlatan filmde istihbarat servisinde çalışan Yüzbaşı Gerd Wiesler Bakan tarafından bir yazarı takip etmesi için görevlendirilir. İzlediği yazarda rejime karşı bir tehdit görmeyen Wiesler zamanla bu yazarla arasındaki bağın güçlendiğini fark eder. Alman sinemasının en iyilerinden biri.

 

8. 8 Mile

Sınırlamaları kabul etmeyenlerin filmi. Ünlü rap şarkıcısı Eminem’in Hip-Hop dünyasında saygı kazanma sürecini anlatıyor. Film ile beraber çok konuşulan “Lose Yourself” isimli şarkısının bu filmin çekimleri sırasında verilen bir molada kendisi tarafından tek seferde yazılmış olması ve “En İyi Orijinal Şarkı” dalında Oscar alması bu filmi izlemek için gerekli nedenler arasında.

Etiketler: 8 Mile, Aamir Khan, Ayla, Başkalarının Hayatı, Cidade de Deus, Dangal, Das Leben der Anderen, Dev Pattel, Lion, Sandra Bullock, Tanrı Kent, Temple Grandin, The Blind Side Kategoriler: Liste, Sinema, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Aleyna Cerrah

Dizi ve filmlerden bulduğu boş zamanlarda okula giden biri, 20

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com