Harry Potter Evrenindeki Kitapta Olup Filmde Olmayan 7 Madde

Harry Potter Evrenindeki Kitapta Olup Filmde Olmayan 7 Madde

30 Temmuz 2018 562 0 2

J.K. Rowling’in kocasından ayrılıp sokağa atıldıktan sonra yazmaya başladığı, 7 kitaptan oluşan sonrasında toplam on yıllık süreç içerisinde senaristlerle birlikte çalışarak 8 filmlik bir çoğu kişi tarafından kült sayılan bir seri haline geldi Harry Potter. Ve bu dünyayı mugglelar olarak hepimiz çok sevdik.
Bu çok sevilen serinin takdir edersiniz ki kitapları ve filmleri arasında farklılıklar kaçınılmaz olacaktır. 700-1000 sayfalık arasındaki kitapları yaklaşık iki iki buçuk saatte sığdırmak imkansızdır. Bu yüzden J.K Rowling ile birlikte çalışan senaristler olabildiğince kitaba sağdık kalarak senaryoyu yazdılar. Tabii ki çoğu yeri çıkarmak zorundalar idi ama bazıları var ki aynılarını filmde de görmek isterdik. İşte o kesitlerden 7 tanesi

1) Profesör Snape’in İksir Puzzle’ı

Felsefe Taşı kitabında Kelid Aynası’nın bulunduğu odaya gidebilmek için üç kafadarın çeşitli zorluklardan geçmeleri gerekiyordu fakat bu zorluklardan biri atlanmıştı. Snape’in hazırladığı İksir Puzzle’ı kesinlikle görülmeye değerdi. Hermione’nin öncülüğünde Ron ve Harry’nin bu yap-bozu çözmelerini izlemek güzel olurdu.

2) Görünmezlik Pelerininin Önemi

Kitaplarda görünmezlik pelerini bizim üç kafadarın yardımına neredeyse her defasında koşuyordu. Fakat filmlerde bunu göremedik ve görünmezlik pelerini kitaplara kıyasla çok az kullanıldı. Ayrıca pelerinin yapım malzemesi sıvı bir gümüşten yapılmıştı.

3) Petter Pettigrew’in Ölümü

Ölüm Yadigarları kitabında Peter, Malfoy’un malikanesinde Harry’i boğmakta ufak bir an tereddüt etmişti. Bunun sonucunda Voldermort onu metal eliyle öldürene kadar boğmuştu. Bu sahnenin filme yansımamasının bir sebebi çocuklar için pek de uygun olmaması olabilir.

4) Sybill’in Kehanetinin Gerçekleşmesi

Azkaban Tutsağı kitabında kehanet şöyle diyor. 13 kişi akşam yemeğinde buluştuğunda, ilk kalkan ilk ölen olacak. Sirius’un evinde akşam yemeğinde on üç kişi görüyoruz. Sirius bayan Weasley ile tartışarak ayağa kalkıyor. Sihir bakanlığında Sirius’un ölümüyle kehanet doğru çıkmış oluyor.

5) Neredeyse Kafasız Nick’in Doğum Günü Partisi

Felsefe Taşı kitabında Gryffindor hayaleti Neredeyse Kafasız Nick bizim kafadar üçlüyü ölüm günü partisine davet ediyordu. Harry, Ron ve Hermione dışında sadece hayaletlerin olduğu bir partiyi beyazperdede görsek harika olurdu.

6) Snape’in Neville Olan Nefreti

Bu nefretin sebebi az daha Neville’nin seçilmiş kişi olacaktı. Snape’in düşüncesine göre Nevill seçilmiş kişi olsaydı Lilly daha uzun yaşayacaktı. İşte Snape’in nefreti tam da bu yüzden. Aralarında geçen diyaloglar beyazperdeye uyarlansa ilginç ve eğlenceli olabilirdi.

7) Aslında Ron Atın Üzerine Hiç Binmedi

Felsefe Taşı kitabında bizim kafadar üçlümüzün felsefe taşına ulaşmak için satranç oynadığı sahneyi hepiniz biliyorsunuzdur. Senaristler aksiyonu arttırmak için Ron’u atın üzerine çıkardılar. Ancak kitapta böyle bir şey hiç yaşanmamıştır. Satranç oyununun kazanılmasından sonra Harry Ron ve Hermione ile yola devam etmiştir.

Etiketler: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley, Rupert Grint, Warner Bros Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com