Hapishanede Geçen Diziler

7 Kasım 2018 1458 0 2

Hapishane konulu dizileri hepimiz severiz.  IMDb puanına göre en sevilenlerini sizin için derledik. İyi seyirler!

1-The OZ  (1997-2003)/ IMDB: 8,7

Dizide bölümlerinin başında her bölüm için tanıtım yapan engelli mahkum August Hill bölüm boyunca ara sıra karşınıza gelerek bölümde geçen olaylar ile ilgili yorumlar yapıp bilgiler veriyor. Bu bilgiler sizlerin dizide geçen karakterler ve yaşanılan olaylar ile ilgili tahminler yapmanızı sağlıyor. Hapishane de yer alan mahkumlar arasında yaşanan güç savaşı, çeteleşme, rüşve, uyuşturucu, kumar ve seks olaylarının gardiyanlar ile mahkumların çıkar ilişkilerini çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

2-Wentworth (2013-)/ IMDB: 8,7

Dizi hapishane ortamı ile yeni tanışan ve kızından ayrılmanın acısını üzerinden atamamış Bea Smith karakteri üzerinden ilerliyor. Bea, hapishanenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Frankie Doyle ve Jacs Holt’un güç savaşı arasında bir müddet bocalasa da zamanla sistemin nasıl işlediğini öğrenip acemiliğini üstünden atıyor. Gardiyan ve mahkum ilişkilerini de inceleyen dizi ülkemize ‘Avlu’ adıyla uyarlanmıştır.

3- Buried (2003) / IMDB: 8,7

Bir İngiliz hapishanesinde geçen dizi, ana karakterimiz Lee’nin bir aile üyesini şiddetten korumak için senelerce hapishanede kalmayı göze almasını anlatıyor. Ama olaylar sadece Lee’nin etrafında değil tüm mahkumların etrafında dönüyor. Her bölümde cezaevi koşullarının ne kadar zor olduğunu bizlere yansıtan bir drama dizisidir.Yüksek puanına rağmen yalnızca bir sezon sürmüştür.

4- Prison Break (2005-2017) / IMDB: 8,4

Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield  Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows’u kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini farkedince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır.Bu planların hepsini şüphelenilmeyecek şekilde vücuduna dövmesini yaptırır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi’ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır.

5- Vis a Vis (2015-) / IMDB: 8,3

Dizi de Macarena Ferreiro isimli genç bir kadının patronuna aşık olması ve onun yüzünden zimmetine para geçirme suçuyla özel kadın cezaevi Cruz del Sur hapishanesinde 7 yıl hapis cezasına çarptırılması ekseninde gelişiyor. Başta ailesine bir aylık tatile çıktığını söyleyen Macarena, 7 yıllık ceza yiyerek hapishaneye giriyor.

6- Porridge (1973-1977) /IMDB: 8,2

Fletcher, cezaevinde sorunsuz bir 5 yılı temiz geçirmeye çalışır ancak başına bir sürü dert açar. Saf hücre arkadaşı Lenny ile beraber tam bir şeytan olan hapishane görevlisi Mr.Mackay’nin kendi kurallarına göre yönettiği küçük dünyalarında buraya uyum sağlamaya çalışmalarını esprili bir anlatımla izleyiciye sunuyorlar.

7- Orange Is The New Black (2013-) / IMDB: 8,1

Orange Is the New Black, 7. Sezon Sonunda Ekranlara Veda Edecek!

Piper Chapman nişanlı bir kadındır. 10 yıl önce üniversite yıllarında tanıştığı Alex Vause yüzünden uyuşturucu taşıdığı gerekçesiyle tutuklanır ve birkaç yıllık hapse düşer. Hapishanedeki ilk zamanlarında hapishane kültürüne tam ayak uyduramasa da zamanla çok büyük değişimler yaşayacak ve dışarıdaki hayatının yavaş yavaş değiştiğini görecektir. Dizide dışarıdaki hayatında çok sevdiği şeylerin hafızasından yavaş yavaş silinmesi ve zor şartlar altında ne yapacağını öğrenmeye başlayan Piper’ın hapishane hayatı mizahi bir dille ele alınıyor.

8-Unité 9 (2012-)/ IMDB: 7,7

Fransız bir kadın babasını merdivenlerden aşağı ittiği için 7 yıllık bir süre için cezaevine girer. Hikayeyi izledikçe bunun sebebini detaylarıyla öğreniliyor. Aynı zamanda kadının cezaevindeki zorlu hayatı, gardiyanlarla ve mahkumların birbirleriyle sıradışı ilişkisini gözler önüne seriyor. Ana kahramanımız Quebecois’in dışarda olan ailesiyle olan dramatik ilişkisini de dizide sık sık görüyoruz.

 

Etiketler: Buried, Dizi, Hapishane, Orange is The New Black, Porridge, Prison Break, The OZ, Unite 9, Vis a Vis, Wentworth Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com