GRAVITY FALLS Çizgi Dizi İncelemesi

11 Mart 2018 731 0 0

“Yaz tatili; kendini yenilemek, yeni şeyler deneyimlemek için güzel zamandır. Tabii, ben değilseniz. Her şey ailemizin, temiz hava almamız gerektiğine karar vermesiyle başladı.” sözleriyle giriş yapan çizgi dizi, ana karakter Dipper Pines ve ikiz kardeşinin yaz eğlenceleri hikayesidir. İki sezonluk bir dizi, çerez niyetine ara öğün olarak tadına bakılabilir.

Çizgi filmlerde, karakterlerin yapısı ve olay örgüsü dışında çizim tarzı ve renklerin kullanışına da dikkat ederim. Mimikler ve karakteristik çizimi göze hitap ediyor. Diğer yandan yabancı kültürün bir sürü ince esprisi de mevcut. Bunlar dışında Gravity Falls‘ı sevmemin asıl nedeni; dizide patlamayan tek silah bile olmaması. Yazarları, cidden uğraşarak hikayeyi yazmışlar. Sahnede bir gizem varsa mutlaka çözülüyor veya beklenen tamamen dışında bir çözüm sunuyorlar. Çocuklar büyük ihtimalle bu sürprizleri yakalayamıyor ancak yetişkinlerin eğlenerek izleyeceğini düşünüyorum.


Küçükler için de çok güzel anafikirleri var: Aile ilişkilerinin önemi, sevginin değerli olduğu, okuma alışkanlığı, diğerlerinin fikirlerine saygı gösterme… sanılanların görünen gibi olmayabileceği, önyargılı olmama, açık fikirlilik, sabır edişin güzelliği, bencilliğin çirkinliği gibi pek çok fikir söz konusu. Gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim, çizgi dizi dolayısıyla.

 

KARAKTERLER:

Dipper Pines; etrafında olup biteni araştıran, sorular sorup mantıksal argümanlar üretmeye çabalayan, okuyan, anlayışlı, öğrenme hevesi ve heyecanına sahip biri. Kendini tanımaya çalışırken etrafında olup bitenleri de tecrübe eder. Şüpheci ve ilginç şansı ile olayların fitilini ateşleyen veya tam göbeğinde olan karakter.


 Mabel Pines; safça temizliği ile etrafı ile fazlasıyla ilgili, yeniyetme çocuğun aşırı hevesine sahip, popüler ve sevimli şeyleri deneyen, sorunlarını konuşarak halledebilen, dalgın ve patavatsız biri. Ortamdaki herkesi birbirine bağlayan ve ilişkileri sağlamlaştıran karakter.

Stanley Pines; torunları ile ilgilenen büyük baba, küçük şeylerle eğlenebilen biri. Genelde hayatın fiziksel boyutunda, bir şeyleri deneme yanılma yolu ile öğrenir veya kaba kuvvet ile çözmeye çalışır. Yeni yerlere gitmekten çekinmez ve ailesine sadık olduğunu söyleyebilirim. (İsmi, ikinci sezona dek Stanford Pines olarak geçecek, iki ismin de farklı kişiler ve ikisinin de aile üyesi olduğunu söylemem yeterli.)


Wendy Corduroy; havalı, halden anlayan, arkadaşları ile eğlenceli vakit geçiren ortamcı biri, gerektiğinde kas gücü de olabilen cesur ve girişken biri. Yeni ortamları keşfeden ve yeni karakterleri katan kişidir. İşinde haylaz biri olmasına rağmen tembellik diyebileceğiniz, anın tadını çıkarma işlerinde mükemmeldir. Çatı katındaki balkonu kullanılır alan kılan Wendy idi mesela. Gerektiğinde eğlenebiliyor oluşunu severim.

Soos Ramirez; kendine verilen her işi yapabilen veya öğrenip yapabileceğine inanan, her iş de elinden gelen bir tip. Dalgın ve kendini çok kaptıran biri olmasına rağmen gerçekten zekice sözleri de duyulur.

 

KONU VE DİĞER FANTASTİK MACERA KURGULARINDAN FARKI:

 

Çizgi film, ikiz kardeşlerin tatile gittiği kasaba Gravity Falls‘ta geçiyor, elbette kasaba bir sürü anomaliye sahip. Aile ve arkadaşları yardımı ile canavarlarla savaşıyorlar, tabii canavarlar her zaman kötü değil ya da savaşılanlar sevimli ancak kötü. Şimdi spoiler vermek pahasına, birkaç kötü karakterden söz etmek istiyorum. Diziyi merakla izlemek isteyenler sadece koyu renkli yerleri okuyup geçsin, son paragrafa. Anlaştıysak başlıyorum.

Cüceler, şelale ardında toplu halde yaşayan yaratıklar. Epey sevimliler, gökkuşağı halinde kusuyorlar. Arılar gibi kolonileri erkeklerden oluşuyor ve kraliçe arıyorlar.

Loch Ness canavarı mekanik bir kandırmaca olabilir, Balmumu Heykeller canlı, Adamator yani erkeksi canavarlar kabilesi, Multiple Ayı canavarı sevimli müzik zevki olan biri olabilir, gelecekte Zaman Bebeği akıllı yönetici olabilir. Çöpe atılmış şekerler canavara dönüşüp geri gelebilir, tek isteği sevilmek olarak. Dövüş oyunu karakteri canlanırsa hayallerinizdeki gibi arkadaşça olmayabilir.
Deniz erkekleri de vardır ve çok sayıda kalpleri olduğundan karşı konulmaz romantiktir. Mükemmel müzik grubu üyeleri klon olabilir ve yaşamanın ne demek olduğunu bilmeyerek ünlü. Zombilerin zayıf noktası müzik olabilir.

Gideon Gleeful; genç yaşta ünlü olmuş, sevimliliği nedeniyle herkesçe koşulsuz sevilen, ailesi istediği her şeyi yerine getiren ve ona hayır demeyen… biri olarak yetiştirilmiş. Elbette yaz boyunca yaşadıklarından sonra karakteri gelişmeye başlıyor ancak sevimli ve zeki bir kötü karakter olduğunu söyleyebilirim.

Bill Chiper; kötü karakterlerin dahi ürktüğü kötü karakter. Rüyaları kontrol gücü var ve bilinç altından bilgi çalabilme yeteneğine sahip, kişileri transa sokup bilinci içinde delirtebilir. Sadece hayal evreninde var olabilen gerçekliğe ancak çağrıldığında gelebilen bir tip. Tahmin edersiniz ki çocukların geniş ve özgür zihninde, hangi güce sahip olursanız olun onları yenemezsiniz.

Çok fazla anlatmak istemiyorum, kendiniz keşfetmeniz daha tatlı olur. Yine de şunu ekleyeyim, bu kadar anormallik varsa nasıl, herkes kasabada yaşamını sürdürüyor da iki tane çocuk tek başına fark ediyor durumu, diyeceksiniz. Yazarlar bunu da açıklamış; cüppeler giyen gizemli bir grup var, tüm bu savaşlardan sonra ortalığı toplayan diyeyim, yetsin. Bill karakteri ve bu grup (Society of the Blind Eye/ Kör Göz Grubu) günümüz ünlü komplo teorilerine de atıf yapıyor tabii ki ilgi çekmek için. Aslında dizi konu akışıyla İlluminati Teorisinin alakası yok ancak komplo teorisinin şekilleri kullanılmış. Şablonların hepsinin açıklaması var, dizinin kendi içindeki kurguya atıflar, sürprizler söz konusu. Eklediğim görsellerde birkaç tanesini göreceksiniz. Gerisini keşfetmenin keyfini çıkarın.

Dizinin tüm bölümleri Youtube ve internette mevcut. CartoonNetwork kanalında da hala yayınlanıyor. Tavsiye ederim, iyi seyirler.

Yazar: Nisa Aktaş

Etiketler: bill chiper, cartoon network, çizgi dizi, çizgi film, dipper pines, gideon gleeful, gizem kulübesi, gizemli kasaba, gravity falls, mabel pines, mystery shack, stanford pines, stanley pines, wendy, wendy corduroy, yaz tatili Kategoriler: Anime, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com