Gerilim Sevenler İçin Film Önerisi: HEREDITARY

22 Ocak 2019 332 0 2

Hereditary, Ocak 2018’de Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve  “yılın en iyi korku filmi” iddasıyla çıkış yaptı. 8 Haziranda ise film ülkemizde  gösterime girdi.

Filmin yapımcılığını Kevin Scott Frakes, Lars Knudsen yaparken yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Ari Aster yapmış.

Filmin baş rollerinde ise Toni Collette, Gabriel Byrne, Milly Shapiro, Alex Wolff ve Ann Dowd yer almış.

Filmin konusuna gelecek olursak,  filmin baş karakterlerinden biri olan Toni Collette’nin canlandırdığı Annie Graham’ın,  üç boyutlu minyatür dioramalar inşa ettiği bir mesleği var ve sipariş üzerine çalışıyor.

Annie evinde kocası, iki çocuğu ve annesi ile yaşıyor. Filmimizin başlama noktası da bu anneannenin vefat etmesi. Bu yüzden ilk izlediğimiz sahneler anneannenin cenaze sahneleri oluyor.

Graham çiftinin çocuklarından biri olan Peter  16-17 yaşında, diğer çocuk olan Charlie ise 12-13 yaşlarında.

Annie’nin kocası Steve, sessiz sakin ve ailedeki iletişimin sağlıklı bir şekilde olmasını sağlayan bir insanken oğlu Peter ise ot çeken bir ergen ve kızı Charlie garip, sessiz, sürekli resimler çizen bir kız.

Annie’nin ikinci çocuğu olan Charlie’yi anneannesi büyütmüş, bu yüzden Charlie anneannesine çok düşkün. Anneannesi ölünce bundan en çok etkilenen kişi tabi ki Charlie oluyor.

Filmde ilk bir saat boyunca anneannenin ölümünden dolayı şok yaşayan ve aynı zamanda acı çeken aile üyelerini izliyoruz. Olaylar başlarda çok durağan ilerliyor, hatta bir ara kendinize ‘’hani gerilim nerede?’’ diye soruyorsunuz. Fakat sonradan film açılıyor ve gerçekten gerilmeye başlıyorsunuz.

Filmin baş karakterlerinden birini canlandıran Toni Collette (Annie) ve Alex Wolff (Peter) filmde beni en geren karakterler oldular. İkisinin performansı da bana göre yüksekti, özellikle Toni’nin karakteri film boyunca beni düşüncelere sevk etti.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Ari Aster’in ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen film bana göre türüne göre başarılıydı. Senaryo o kadar sağlam olmamasına rağmen verilmek istenen gerilim sağlanmış.

Eğer siz de bir gerileyim diyorsanız izleyebilirsiniz bence 🙂
Fragmanı buradan bırakıyorum, iyi seyirler.

 

 

Etiketler: Alex Wolff, Ann Dowd, Ari Aster, Gabriel Byrne, Hereditary, Kevin Scott Frakes, lars Knudsen, Milly Shapiro, Toni Collette Kategoriler: Öneri, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com