Gerçekten Potterheadlerin Bile Beğenmeyeceği Bir Film Mi Olmuş? Fantastik Canavarlar 2 Grindelwald'ın Suçları İnceleme

Gerçekten Potterheadlerin Bile Beğenmeyeceği Bir Film mi Olmuş? Fantastik Canavarlar 2 Grindelwald’ın Suçları İnceleme

2 Aralık 2018 571 0 2

Serinin ilk filminden sonra 2 yıl boyunca deli gibi beklediğimiz ve fragmanlarını izledikçe çok iyi bir bizi beklediğini düşündüğümüz Fantastik Canavarlar 2 Grindelwald’ın Suçları yaklaşık 2 hafta önce vizyona girdi ve bizim meraklı bekleyişimiz son buldu. Peki bu 2 yıllık amansız bekleyişimize değdi mi diyecek olursanız pek de değdiğini sanmıyorum. Neyse biz incelememize geçelim.

Filmin kısaca sinopsisinden bahsetmek gerekirse Newt Scamander’ın da yardımıyla Amerika Birleşik Devletleri Sihir Kongresi (MACUSA) tarafından yakalanan karanlık büyücü Gellert Grindelwald kaçmayı başarmış ve kendine, gerçek niyetinden habersiz olan müritler toplamaya başlamıştır. Karanlık büyücünün sihir dünyasından ayrı olan tüm canlıların hepsine hükmedecek safkan büyücüler yetiştirme planı, dünya için büyük bir tehlike yaratmaktadır. Karanlık büyücünün planlarını bozmak isteyen profesör Albus Dumbledore, eski öğrencisi Newt Scamander’dan yardım ister. Önündeki tehlikenin farkında olmayan Newt, gerçek dostluklar ve aile bağları konusunda bile sevgisinin ve sadakatinin test edileceği bir yola girecektir. Sihirli ya da değil, tüm insanların kaderi ona bağlıdır.

Hary Potter serisine hayran olanların Albus Dombledore için kalplerinde ayrıldıkları yeri apayrıdır. Bu yüzden genç Dumbledor’u Jude Law’ın oynayacağını öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Filmde gördüğüm üzere Jude Law karaktere cuk oturmuş ve harika oynamış fakat onu neredeyse hiç görmedik. Fragmanlarda gördüğümüz süre ile filmde gördüğümüz süreyi oranlarsak fragmanlarda daha fazla görünüyor. Filmin hikayeyi sırtlayan bir karakteri yok, ilk filmde de yoktu ve bu bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Dumbledor’un Newt’e görev vermesinden sonra bu rolü Newt üstlenecek sanıyorduk fakat öyle olmadı. Bence genç Dumbledor’un filmde daha fazla sanhesi olabilirdi.

Fantastik Canavarlar filmi zaman olarak 1926 yılında geçiyor. Yani izlediğimiz Hary Potter serisinden baya bi önce. Bu durum yüzünden çoğu kişi genel olayları ve karakterleri yeterince bilmiyordu. Bu yüzden ilk filmde aksiyon yoktu ve bir geçiş filmi olarak çekildi ama bu taktik karakterlerin derinine inme konusunda başarılı olamadı. Maalesef ki ikinci film için de bu sorun geçerliliğini korudu. Filmde resmen karakter fazlalığı vardı ve biz Albus Dombledore harici (onu da Hary Potter serisinden biliyoruz) hiçbir karakteri tam olarak tanımıyorduk. Bu da zaten senaryo sebebiyle karışık olan filmin yarattığı dünyasına girişimizi bir hayli uzattı.

Filmin ilk sahnesinde Grindelwald’ın hapishaneden kaçışı görüyoruz ve bu sahne gayet iyidi. Sahne bitip intro girdikten sonra bizi iyi bir film bekliyor diye düşünmüştüm fakat öyle olmadı. Adam akıllı bir senaryonun olmaması zaten olmamış bir senaryonun düzgün işlenemesi ve filmdeki olayların sanki arkasında at koşturuyormuş gibi hızlı geçilmesi bence filmin sn büyük sorunuydu. Çünkü tam odaklanıyoruz olaya sonrasında sahne birden değişiyor ve yeni bir olayla karşılıyoruz. Tabi bir de Grindelwald’ın suçları yerine filmin ana konusu olan aile mevzusu var. Yok bu benim kardeşim yok bu kimin abisi derken film bitiyor ve hiçbir soru işareti kafamızdan gitmiyor.

Filmin adının Grindelwald’ın Suçları olacağı açıklandığında gelen tepkiler olumlu yöndeydi çünkü Albus Dombledore’un lise aşkı Grindelwald’ı daha çok tanımak ve yaptığı kötülükleri beyazperde de görmek çoğumuzun en büyük isteğiydi. Ama maalesef ki adıyla hiç alakalı olmayan bir film ortaya çıkmış ki biz Grindelwald’ın ne suç işlediğini görmeyi bırakın tam anlamıyla öğrenemedik bile.

Aslında bu filmin diğer eksikliklerine göre pek de önemli bir yer tutmayan ama benim dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Newt, Tina, Queenie ve Jacob ilk filmin sonundan ikinci filmin başına kadarki süreçte naptıklarını (sanırım yaklaşık 6 aya tekabül ediyor) bilmemiz. Newt’in Leta ile nişanlanacağı hakkındaki dedikodular, Tina’nın şehirden ayrılması ve nişanlanması, Newt’in yeni bir eve taşınmasını son ile Queenie’nin Newt’i bir anda nedensizce ziyaret etmesinden sonra anlıyoruz. Ama her şey gibi bu kısım da parçık pinçik olarak kalıyor.

İşlenmeyen mi işlenemeyen mi desem bilemedim ama zaten karışık bir hikayesi olan filmde Newt ve Tina’nın aşkı (yani filmde gördüğümüz kadarıyla Newt’in Tina’ya duygularını hafiften belli etme çabaları) hiç olmamıştı ve çok sırıtıyordu. Yani Jacob’un Newt’e taktik vermesi ve Newt’in bu taktikleri Tina’ya karşı denemeye çalışması eğlenceliydi fakat bu sahnelerin film içindeki yerleri kötüydü. Tam olarak anlatılsaydı daha iyi olabilirdi ama bu aşk araya kaynamış gibi gözüküyordu.

Peki iki filmdir en önemli görevleri üstlenen (!) Newt Scamander’in asıl amacı ve nihai görevi ne? Sadece canavarlarına bakmak ve kim çağırırsa onun ayak işlerini yapmak mı acaba? Bence Newt karakteri Rowling tarafından yazılan senaryolarda çok daha iyi bir yeri hak ediyor. Özellikle bu filmde çok fazla karakterin bulunması sebebiyle Newt bana göre ilk filmden de fazla geri planda kalmış.

İncelemedeki tek spoilerli alandır eğer filmi izlemediysen hemen buradan uzaklaşmanı istiyorum zira bu kısım filmdeki en büyük spoileri içermektedir.
Uyarımı yaptığıma göre devam edebilirim evet hepimizin bildiği gibi filmin sonunda Grindelwald Credence’nin gerçek kimliğini açıkladı ve onun Aurelius Dumbledore olduğunu söyledi. Tabi hepimiz bir küçük şok geçirdik ki buna da beklenmedik bir sondu diyebiliriz (filmin belki de en iyi yanıydı). Filmin bir sahnesinde Credence’nin avucunda baktığı kuşun da bir Anka kuşu olduğunu görüyoruz. Credence’nin gerçek kimliğinin ortaya çıkması ilerleyen filmleri nasıl etkileyecek henüz bilmiyoruz ama umarım yine saçmalamazlar.

Filmin en büyük üç sorunu çok ciddi bir karakter kalabalığının, konu eksikliğinin ve laf fazlalığının olmasıydı. Ayrıca fragmanların aldatıcı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim zira izlediğimiz iki fragman da bize filmin aksiyon yönünden dolu olacağını gösteriyordu fakat öyle bir şey olmadı ve biz sadece görsel efektlerin çarpışmasını izledik. Çok daha iyi bir film olabilecekken Fantastik Canavarlar 2 Grindelwald’ın Suçları ortalama bir film olmuş. Umarım birinci ve ikinci filmlerden ders alarak üçüncü filmi adam akıllı bir şekilde yaparlar.

Etiketler: Credence, David Yates, Fantastik Canavarlar Grindelwald'ın Suçları, Hary Potter, J.K. Rowling, Newt Scamander, Potterhead Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com