Gerçek Bir Olaydan Uyarlanan ve Yüksek IMDB Puanıyla Dikkat Çeken Mini Dizi: When They See Us

17 Ağustos 2019 82 0 0

Netflix yapımı, gerçek bir olaydan uyarlanan ve IMDB’den 9 puan alan dizi When They See Us 4 bölümden oluşuyor, bölümler yaklaşık olarak 60-90 dk arasında sürüyor.

Dizinin yönetmen koltuğunda Ava DuVernay yer alırken yürütücü yapımcıları arasında ise  Jeff Skoll, Jonathan King, Oprah Winfrey, Jane Rosenthal, Berry Welsh ve Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

When They See Us‘ın oyuncu kadrosunda ise Michael K. Williams, Vera Farmiga, John Leguizamo, Felicity Huffman, Niecy Nash, Blair Underwood, Christopher Jackson, Joshua Jackson, Omar J. Dorsey, Adepero Oduye ve Famke Janssen yer alıyor.

Dizinin esinlendiği olaya gelecek olursak, 16 Nisan 1989’da New York Central Park’ta koşuya çıkan Trisha Ellen Meiliye karşı düzenlenen saldırının faili olarak  o sıralar 14-16 yaş aralığında olan beş siyahi çocuk  tutuklanıyor.

Çocuklara, Trisha’ya tecavüz edip öldürdükleri yönlerinde suçlamalarda bulunuluyor. Fakat hayatını kaybeden kadının vücudunda çocuklara ait herhangi bir DNA bulunamıyor.

Hiçbir kanıt olmamasına rağmen yine de çocuklar hapis cezasına çarptırılıyorlar. Hatta o dönemlerde bu beş çocuk “ Central Park Five” olarak anılmaya başlıyorlar.

(olayın yaşandığı seneden bir fotoğraf)

2002 senesine kadar tutukluluk yaşayan beş gencin bu esareti  Trisha Ellen Meili‘ye tecavüz eden asıl suçlunun yakalanmasıyla son buluyor. Dizi Amerika’nın hukuk sistemini ve yapılan ayrımcılıkları apaçık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Beş genç, masum oldukları halde yıllarca tutukluluk yaşadıkları için dava açıyorlar ve 40 milyon dolar tazminat kazanıyorlar.

Dizide oyunculuklar,  çekimler, kullanılan müzikler hepsi çok özenli seçilmişlerdi. Ben izlerken yer yer çok sinirlendim, yer yer çok üzüldüm. Anlatılan olay, yaşanan acılar,duygular bana geçti ve ben o atmosferi yeterince hissettim.

Eğer siz de gerçek hayattan uyarlanan dizileri izlemeyi seviyorsanız bu diziye kesinlikle bir şans vermelisiniz.
Fragmanı buraya bırakıyorum, iyi seyirler. 🙂

 

Etiketler: Blair Underwood, Christopher Jackson, Felicity Huffman, John Leguizamo, Joshua Jackson, Niecy Nash, vera farmiga, When They See Us Kategoriler: Dizi, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com