Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan, Ödüllü Bir Film: Boy Erased

23 Eylül 2019 546 0 0

Boy Erased filmi 2018 yılında vizyona girdi. Garrard Conley’nin aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda ise Joel Edgerton oturdu.

Filmin oyuncu kadrosunda ise  Russell Crowe, Nicole Kidman, Joel Edgerton, Cherry Jones, ve Michael “Flea” Balzary, gibi birçok başarılı isim yer alıyor.

Boy Erased’ın konusuna gelecek olursak film ailesiyle birlikte küçük bir kasabada yaşayan, pazarları baptist bir papaz olan babasını dinlemeye kiliseye giden, aynı cemaatten bir kız arkadaşı olan, hayatı muntazam bir şekilde ilerleyen Jared’ı konu alıyor.

Jared’ın hayatı üniversiteye gitmek için evden ayrılmasıyla değişiyor. Daha doğrusu Jared üstünü kapatmaya çalıştığı duygularının farkına varıyor.Ailesiyle bu durumu paylaşan Jared’a ailesi bir seçenek sunuyor,  bu seçeneklere göre Jared ya ailesinin isteği doğrultusunda “eşcinsel dönüşüm programına” gidecek ve ailesinin tabiriyle “düzelecek”, ya da bu programa gitmeyi reddecek ve ailesiyle ilişkisini kesecek.

Jared ailesini kaybetmemek için ailesinin bu isteğini kabul ediyor ve eşcinsel dönüşüm programına katılıyor. Filmde de bu programda LGBTİ bireylere karşı yapılan psikolojik ve fiziksel şiddetlere yer veriliyor.Şimdi de filmin kaynağı olan, Garrard Conley’nin yazdığı kitaptan kısaca bahsedeyim, “Boy Erased: A Memoir “ adlı kitap anı/biyografi türünde bir kitap. Ne yazık ki halihazırda kitabın Türkçe bir çevirisi bulunmuyor. Garrard bu kitapta dönüşüm programında yaşadığı olayları ve ailesiyle yaşadığı o sanrılı dönemleri anlatıyor.

Maalesef filmde ve kitapta bu dönüşüm programlarının ABD’de 36 eyalette yasal olarak varlığını sürdürdüğünü ve  bu programın 700.000 LGBTİ Amerikalıyı etkilediği bilgisi de geçiyor.
Eğer gerçek bir olaydan uyarlanan bu film ilginizi çektiyse fragmanına bir göz atın derim, şimdiden iyi seyirler. 🙂

 

Etiketler: Boy Erased, Cherry Jones, Garrard Conley, Joel Edgerton, Nicole Kidman, Russell Crowe Kategoriler: Öneri, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com