Gerçek bir efsane: Spartacus!

11 Kasım 2018 1055 0 6

Spartacus.
Bu isim, dünyada adaletsizlik ve eşitsizlik sürdükçe ve buna karşı insanca yaşama mücadelesi veren bir tek kişi bile kaldıkça, bir simge olarak parlamaya devam edecek.
Kim bilir, belki bir gün, “Güneş Devleti” yeniden kurulur; hatta ona yenileri eklenir?
Kim bilir, belki bir gün, eşitlik ve adaletin bayrağı daha mutlu insanların üzerinde dalgalanır?
Kim bilir, belki bir gün…
Neden olmasın?

Bu benim adım değil! Bu cümle ile girmişti hayatımıza The Bringer of Rain.
3 sezon 33 bölüm süren bu serüvende gerçek adını hiç öğrenemedik, tıpkı tarihte de olduğu gibi.  Ne yazık ki dizimizin ilk sezonunda Spartacus karakterine hayat veren Andy Whitfield, sağlık problemi ile olan mücadelesini kazanamamış ve hayata veda etmişti. Bu üzücü olaydan sonra diziye bir süre ara verilmiş, ancak bitirilmesi istenmemiş ve en az Andy Whitfield  kadar iyi bir aktör olan Liam McIntyre ile diziye devam edilmişti.  Bana göre dizinin hep iki Spartacus’ü olmuş olacak.

Dizimiz son derece epik, duygusal olarak hem yıkıcı hem de yüceltici bir etkiye sahip. Çünkü Spartacus bir kurgudan daha fazlası. O gerçek bir kahraman. Çok uzun bir zaman önce eşitsizliğe dur diyebilmeyi denemiş, isyan etmiş ilk  köle. Tarihi değiştiren bir gladyatör. O bir idea. Güneş devleti ise, biz çocuklarına hediye ettiği bir hayal.
Trakya kökenli Spartacus, Roma ordusunda görev yaparken Gladyatör okuluna satılmış ve gladyatör olarak arenalarda dövüştürülmüştür. MÖ 73’te eşitsizliği yıkmayı denemek için başlatılan isyanın, sayısı 90 binleri bulan köle ordusunun lideridir. Ve bu, Roma’yı korkutabilmeyi başaran isyan M.Ö 71’de kanlı bir şekilde bastırılmıştır.
Dizimizde Spartacus’ ün köleliğe hapsedilmesinden, isyan edip son direnişine kadar ki geçen zaman, gerçek hikayelerle birlikte kurgulanmış bir şekilde ekrana yansıtılıyor. Akılda kalan replikleri ve muhteşem sahneleri ile birlikte.

Zincirlerimizden başka kaybedecek neyimiz var?

Bu dünya acayiplikler ve harikalarla doludur. Varlıklarını beraber sürdürürler. Paranın iki yüzü gibi. Diğeri olmadan öbürünü elde edemezsin.

Tek bir hayatın değeri yoksa, hiçbirimizin değeri yok demektir.


Şimdi onlara, nefes alan herkesin eşit olduğunu öğreteceğiz! Ve özgürlüğün boğazını sıkmak isteyen herkes, özgürlüğün çığlıklarıyla ölecek!

Bir gün Roma’nın sonu gelecek. Ama özgürlüğü arzulayan tüm kalpler seni sonsuza dek hatırlayacak.
Roma İmparatorluğu 29 Mayıs 1453’te yıkılmıştır.

Eğer diziyi izlemeyi düşünüyorsanız ya da çoktan izlemişseniz Arthur Koestler – Spartacus kitabını okumanızı tavsiye ederim. İyi seyirler. 🙂 

Huzur içinde uyu Andy Whitfield ♥

Etiketler: Dizi, Dizi Kareleri, En İyi Diziler Kategoriler: Dizi, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ceren Baştürk

Endüstri Mühendisi bir sinefil.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com