George Clooney Catch-22 Dizisiyle Televizyona Dönüyor

George Clooney Catch-22 Dizisiyle Televizyona Dönüyor

18 Kasım 2017 231 0 0

Ünlü oyuncu George Clooney yaklaşık 18 yılın ardından televizyona geri dönme kararı aldı.

1994-1999 arasında NBC’de yayınlanan tıp draması E.R.’de rol alan aktör, sonrasında diziden ayrılmış ancak dizinin final sezonunda karakterini canlandırmak üzere konuk olmuştu. Kariyerinde sinemaya yönelen ve Oscar da kazanan Clooney, Joseph Heller’ın 1961’de piyasaya çıkan romanı Catch-22‘nun başrolünde yer alacak.

Sezonu altı bölüm sürecek uyarlamanın yayınlanacağı yer henüz belli değil ancak çekimlerin 2018’in ilk aylarında başlaması bekleniyor. Yönetmenlik kariyeri de olan oyuncu, dizinin bölümlerini yönetecek. Luke Davies ve David Michod ise dizinin senaristliğini üstlendiler.
1970’de sinemaya da uyarlanan Catch-22, ülkemizde Madde 22 ismiyle İthaki Yayınları tarafından yayınlandı.

Romanın hikayesi 1943 yılının İtalya’sında, 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyor. Merkezinde, Amerikan ordusunda görev yapan, B-25 bombardıman uçağı pilotu Yüzbaşı John Yossarian var. Hiç karşılaşmadığı binlerce kişi tarafından öldürülmek istendiği için kızgın olan Yossarian’ın asıl problemi ise askerlik görevini bitirmek için gereken uçuş sayısını her geçen gün artıran kendi ordusuyla. Tehlikeli görevlerden feragat edebilmek için başvuruda bulunduğu takdirde, son derece komik bir bürokratik kural olan Madde 22 karşısına çıkmaktadır.

Eğer biri gönüllü olarak tehlikeli uçuşlara katılmayı istiyorsa, onun akıl sağlığı ile ilgili bir problem var demektir. Akıl sağlığı problemli biri görevden alınmalıdır; ama onu görevden almak için bu kişinin başvuru yapması, uçuşlara katılmayı istememesi gerekmektedir. Bunu yaptığı takdirde ise o kişinin deli olmadığı sonucu ortaya çıkar ve görevinden alınmaz. Çünkü delirdiğinizi anlamak, akıl sağlığı ve muhakeme gücünüzün yerinde olduğu anlamına gelmektedir. Clooney, dizide Albay Cathcart karakterini oynayacak.

Kaynak

Etiketler: Catch-22, George Clooney Kategoriler: Dizi
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com