Friends vs How I Met Your Mother: Karşılaştırma

23 Şubat 2019 409 0 1

Dünya siz dizi severler tarafından iki kutba ayrılsaydı muhtemelen bu kutuplar; How I Met Your Mother ve Friends kutupları olurdu. Gelin bu yazımızda her ikisini de ayrı ayrı sevdiğimiz How I Met Your Mother ve Friends’i karşılaştıralım.

Öncelikle Friends, 22 Eylül 1994 ve 6 Mayıs 2004 tarihleri arasında bir efsaneydi. 90’ların ve 2000’lerin başı komedi efsanesi olan Friends günümüzde de hala efsaneliğini koruyor. Özellikle mekanlardaki 90’lar havasının kalıcılığı adeta bir nostalji rüzgarı estiriyor.

How I Met Your Mother’a gelecek olursak, dizimiz 19 Eylül 2005 ve 31 Mart 2014 tarihleri arasında yayımlandı. Yakın tarihli olmasından dolayı bazılarımız How I Met Your Mother’ı izleyip Friends’i izlememiştir. Fakat şunu belirtmekte fayda var ki How I Met Your Mother, Friends’in final bulmasından hemen sonra Amerikan TV dünyasında meydana gelen boşluğun doldurulması için oluşturulmuş dizi. Burada kesinlikle diziyi kötülemek amacıyla konuşmuyorum. Çünkü iki dizide arkadaşlık teması üzerine kurulu ve kabul edelim ki her iki dizide muhteşem.

Karakterler açısından da birçok benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Örneğin Friends karakterlerinden Ross ve Chandler liseden arkadaş iken, How I Met Your karakterlerinden Ted ve Marshall üniversiteden arkadaş. Joey kızlarla yatmayı kendine ilke edinmişken Barney karakteri de kızlarla yatmayı kendine ilke edinmiş olarak gözüküyor. Otoriter Monica evrimleşerek How I Met Your Mother’da sert Robin’e dönüşmüş. Bunun gibi bir sürü örnek ile birlikte karakter bakımından özleştirdiğim anlar çok fazla olmuştur.

 

Ama ne kadar konuşursak konuşalım her iki dizide milyonlarca insanın kalbini fethetmiştir. Her iki dizide arkadaşlığın önemini anlatır. Her iki dizide New York’ta geçer. Her iki dizi de bölüm başı 20 dakikadır. Her iki dizide de karakterlerin birinin yaşadığı evde çekimlerin çoğu gerçekleşmiştir. Her iki dizi de içinizi ısıtır. Her iki dizinin finalinde de içinizden ağlamak gelir, gözleriniz dolar.

Friends daha çok 90’lar havasını barındırdığından arkadan gelen gülme sesleri sizi rahatsız etmiş olabilir ya da How I Met Your Mother’da bulunan bar ortamı size daha samimi gelmiş olabilir ama şunu belirtmekte fayda var hangisini ilk izlerseniz onu daha çok seveceksiniz.

Etiketler: Friends, How I Met Your Mother, Netflix Kategoriler: Dizi
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Mustafa Zengin

Ege Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi. Teknoloji, bilim, müzik, tiyatro, dizi ve film meraklısı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com