Five Feet Apart Filminden Etkileyici Replikler

5 Ağustos 2019 229 0 0

Five Feet Apart, KF hastası iki gencin hayatlarını konu almaktadır. Film, her ikisi de kistik fibrozisten muzdarip(KF) gerçek hayattaki çift Dalton ve Katie Prager’dan ilham alınmıştır. Repliklere geçmeden önce KF hastalığını kısaca anlatalım:

Kistik fibrozis (KF), doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açan kalıtsal bir hastalıktır. Hastalıktan sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkilenir. KF hastalığından sorumlu gendeki (KFTR) bozukluk nedeni ile KF’li hastalarda salgılar susuzdur; koyulaşmış, kıvamı artmış ve akıcı özelliği kaybolmuştur. Bu anormal özellikteki salgılar akciğerde havayollarında birikerek mikropların yerleşmesine, tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına ve ilerleyici akciğer hasarına neden olur.
Kaynak: http://www.tkbbv.org.tr

Film içerisinde, KF hastalarının birbirlerine dokunmalarının sakıncalı olduğu ve bu yüzden 6 adım uzak durulması gerektiğinden bahsetmektedir.

Filmin fragmanını da şuraya bırakıyorum:

Sırada replikler, keyifli okumalar! 🙂

Nefes almak için havaya ne kadar ihtiyaç duyuyorsak, sevdiğimizin dokunuşuna da ihtiyaç duyarız ama dokunmanın önemini hiç anlayamamıştım onun dokunuşuna sahip olamayana kadar.

Tek bir hayat var, farkında bile olmadan bitecek.

Bence çizilmiş bir karikatür kelimelerden çok daha fazlasını anlatabilir.

Bu hastalık bir hapis. Sana sarılmak istiyorum.

Madem KF benden ve bizden bunları çaldı, ben de karşılığında küçük bir şey çalmaktan çekinmiyorum. Bir adım, tam bir adım. Uzaydan, mesafeden, ölçüden, nereden isterseniz oradan. Bunu çalmaya çekinmiyorum çünkü KF artık hırsız sen değilsin benim!

-Yarın doğum günüm.
+Söyleyebilirdin, hediye alamadım.
-Bir dahakine yanımda olacağına söz vermeye ne dersin?

+Beğendiğim bir teori var. Ölümü anlamak için doğuma bakmalısınız, der. Yani anne karnındayken sonraki varoluşumuzun birkaç santimetre ötede olduğunu bilmeden o varoluşu yaşıyoruz, belki ölüm de aynıdır, belki ölüm de bir kaç santimetre uzaktaki sonraki hayatımızdır.
-Ya da belki de uzun bir uykudur, ışıklar… Sonra  tamamen sona ereriz.

Son nefesi çok düşünüyorum. Nefes almak için yanıp tutuşuyor ama hiç alamıyorsun, hava yok, yalnızca karanlık var.

O kadar zaman yaşayabilmek için tedavim uygulayabilmek yerine, tedaviyi uygulamak için yaşadım. Ben yaşamak istiyorum.

İnsanlar her zaman “bir şeyi seviyorsan bırakmasını bilmek zorundasın” der. Bunun hep saçmalık olduğunu düşünürdüm, az daha öldüğünü görene kadar. O anda Stella, benim için hiçbir şeyin önemi yoktu, sen hariç. Üzgünüm, gitmek istemiyorum, tek istediğim yanımda olmak ama olamam. Güvende olmanı istiyorum. Benden uzakta. Hayat ne getirir bilmem ama bunların hiçbirinden pişman olmayacağım. Gözlerini, gözlerini kapatabilir misin? Sen hâlâ bakarken nasıl gidebilirim bilmiyorum.

Erkeğinize dokunun, kadınınıza dokunun, hayat bir saniyesini bile harcamak için çok kısa.

Etiketler: cole sprouse, Five Feet Apart Kategoriler: Replikler
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Alev Ateş

Sadece 22.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com