Final Yapmış Dizi Önerisi: The Leftovers

30 Kasım 2018 1031 0 1

The Leftovers, Tom Perotta‘nın aynı isimli romanından uyarlama bir dizi. Dizinin yapımcısı ve yürütücüsü Lost yapımcılarından Damon Lindelof.

Dizinin ilk sezonu 2013 yılında HBO’da yayınlandı ve dizi toplamda 3 sezon, 28 bölüm sürdü. Bölümlerin uzunluklar ise  40-60 dk aralığından oluşuyor.

Oyuncu kadrosunda ise Justin Theroux, Amy Brenneman, Liv Tyler, Carrie Coon, Christopher Eccleston ve Ann Dowd’u yer alıyor.

Dizi bir 14 Ekim günü dünya üzerinden 150  milyon insanın bir anda yok olması sonrası yaşananları anlatıyor. İnsanlar alışveriş yapanlarken, uyuyorlarken, ailece kahvaltı yapanlarken ya da trafiktelerken kısaca günlük rutinlerini gerçekleştirirlerken bir anda kendileri ya da o an yanlarında olan yakınları yok oluyor.

Buna Ani Ayrılış adı veriliyor. Bu olaydan sonra tabi ki tüm dünyada kaos ortaya çıkıyor. İnsanlar sevdiklerinin yasını tutuyorlar ve aynı zamanda onların nerede olduklarını bulmaya çalışıyorlar.

Günahkâr Geriye Kalanlar adında bir tarikat doğuyor, bu insanlar dünyanın sonunun geldiğine inanıyorlar.
Bu tarikattakiler birlikte yaşıyorlar, beyaz giyiyorlar ve kimseyle konuşmuyorlar. Kendi aralarında kağıta yazarak anlaşıyorlar.

Karakterlere gelecek olursak Justin Theroux’un canlandırdığı karakter polis memuru Kevin Garvey, kendisi evli ve iki çocuğu var. Kevin bu yaşanan kayboluş-yok oluştan ve karısıyla yaşadığı olaylardan çok etkileniyor. Ama aynı zamanda da yaşadıkları yerdeki insanları sakinleştirmekle, düzeni sağlamakla uğraşıyor.

Kevin’ın eşi psikolog Laurie Garvey, onu canlandıran oyuncumuz ise Amy Brenneman. Laurie bu olaydan en çok etkilenen insanlardan biri. Olay sonrası eşini ve çocuklarını terk edip tarikata katılıyor.

Baş karakterlerden biri de Nora Durst. Nora’yı Carrie Coon canlandırıyor. Nora evli ve de 3 çocuğu olan bir kadın. Olay sabahı tüm aile mutfakta o sırada çocuklar ve eşi kahvaltı yapıyor, Nora ordan oraya koşturuyor ve tam bu sırada Nora’nın tüm ailesi yok oluyor. Nora yapayalnız kalıyor.

Nora’nın bir de abisi var, Matt Jamison. Bu karakteri canlandıran aktör ise Christopher Eccleston. Matt rahip, din görevlisi. O da evli ve karısıyla ayrılış günü bir kaza geçiriyorlar. Bu olaylardan sonra o da kilisede bu yok oluş ile ilgili çalışmalar yapmaya başlıyor.
Bir diğer kilit karakter de Ann Dowd’un canlandırdığı Patti. Tarikatten bir karakter ama aslında kilit karakterlerden biri.

Dizide üç sezon boyunca Ani Ayrılış’ı ve  yaşadıkları olayı anlamaya çalışan  insanları ve onların sorularına cevap aramasını anlatıyor. Bu sırada her karakterin hayatına iyice hakim oluyoruz. Dizide dine, tanrıya, peygamberlere çok vurgu yapılıyor. Çünkü insanlar sürekli bir arayış içinde.

Ve bu arayışlarının anlamlı olup olmadıklarını da çözmeye çalışıyorlar, ayrıca dizi boyunca bir çok dini alegorilerde görüyoruz, yine bunlarda yoruma açık şeyler.

Gelelim kişisel yorumuma, üç sezonun çok dolu dolu ve gizemli geçtiğini söyleyebilirim.
Dizinin odağında Kevin vardı. Bu yüzden çoğu şeyi onun gözünden izledik. Benim çok sevdiğim ve her bölümün sonunda ‘’ Bu neydi şimdi?’’ dediğim bir dizi oldu kendileri. Tadında bıraktıklarını düşünüyorum. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum

Not: Dikkati izlenmesi gereken bir dizi bence, çünkü izlerken küçük küçük detaylar, replikler vb. şeyler baya önemli.

Buraya fragmanları bırakıyorum. Herkese şimdiden iyi seyirler! 🙂

Etiketler: Amy Brenneman, Ann Dowd, Carrie Coon, christopher eccleston, Damon Lindelof, HBO, Justin Theroux, Liv Tyler, The Leftovers, Tom Perotta Kategoriler: Öneri, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com