Film Yapımcılarının Tepkisine Rağmen Akademi Kararının Arkasında

14 Şubat 2019 302 0 0

Hatırlarsanız son yıllarda izlenme rakamları düşen Akademi kısa bir süre önce töreni üç saate düşürmek için En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Saç ve Makyaj, En İyi Kısa Film kategorilerindeki ödüllerin reklam aralarında verileceğine dair bir açıklamada bulunmuştu.

Tartışma yaratan açıklamanın ardından başta Alfonso Cuarón ve Guillermo Del Toro gibi önemli yönetmenler bu karara tepki göstermişti. Ama durum bununla kalmayacaktı. Şüphesiz sinema sektöründe yer alan herkesin canını sıkan bu karara çok daha fazla kişinin ses çıkaracağından emindik ve ilk büyük harekette geldi.

Akademi’ye yazılan açık bir mektupta, Oscar adayları ve sinematograflar, editörler, prodüksiyon tasarımcıları, ses ve VFX gibi birçok meslekten kazananlar da dahil olmak üzere önde gelen film yapımcılarının uzun bir listesi, kararın geri alınmasını istediler. Aralarında Spike Lee, Martin Scorsese ve Quentino Tarantino gibi yönetmenlerinde yer aldığı mektupta “Yaşamlarımıza ve seçtiğimiz mesleğe olan bağlılığımıza hakaret etmekten başka bir şey değil.” diyerek tepki gösterdiler. İşte yazılan mektuptan kesitler;

“91. Akademi Ödülleri töreninde bu önemli sinema sanatlarını daha az statüye düşürmek, yaşamımızı ve tutkularımızı seçtiğimiz mesleğe adayan bizlere hakaretten başka bir şey değil. Maalesef, sanat biçimimizi ve arkasındaki insanları kutlamaktan ziyade eğlence sunma arayışına düşüldü. Üstün sinemanın yaratılmasından sorumlu olanların tanınması, amacı korumak olan kurum tarafından azaltıyorsa, artık Akademi’nin işbirlikçi bir sanat biçimi olarak filmi kutlama vaadi ruhunu desteklemiyoruz.”

Akademi’nin törene yalnızca günler kala gelen bu tepkilere bir cevap olarak geri yazdığı mektubun ise ne yazık ki hiçbir tatmin edici tarafı yok.

“91. Akademi Ödül Töreni sırasında hiçbir kategorinin, adaylarının ve kazananlarının başarılarını diğerlerinden daha az gösterilecek şekilde sunulmayacağına dair güvence vermek istiyoruz. Maalesef bir yanlış bilgilendirme zinciri oluşmuş. Belirlenen dört kategori adayları ve kazananları sunum yapanlar tarafından duyurulması ve daha sonra yayına dahil olmaları için gönüllü oldular. Dört kazanan konuşmasını gerçekleştirecek ve de daha sonra yayına dahil edilecek. Kategoriler törenden çıkarılmadı.”

Yığınla verilen tepkilere karşı Akademi kararından dönecek gibi durmuyor.

91. Akademi Ödül Töreni 24 Şubat tarihinde kazananlarıyla buluşacak.

Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
İrem Alkan

Sinema sever. Sıkı dizi ve çizgi roman takipçisi.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com