Film Önerisi: The Kindergarten Teacher

15 Ocak 2019 190 0 1

Merhaba!

2019’da film izlemeye geç kaldığımı kabul etmeliyim. Ama yıla güzel bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum zira bu yıl izlediğim ilk film Sundance Film Festivali‘nde Dramatic Directing Award alan Sara Colangelo‘nun The Kindergarten Teacher filmi oldu.

The Kindergarten Teacher, hakkında duyduklarım yüzünden birazcık ön yargılı olduğum bir filmdi diyebilirim. Beklentimi çok yüksek tutmamıştım.

Fakat izledikten sonra düşüncelerim tamamen değişti.

Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal) sanat ve entelektüalizm dolu bir hayat yaşamak isteyen bir anaokulu öğretmenidir. Geceleri şiir dersi alan Lisa, elinden gelenin fazlasını yapmasına rağmen vasatı aşamaz. Sınıfındaki beş yaşındaki öğrencilerinden biri olan Jimmy’nin (Parker Sevak) özgün bir şiir okuduğunu duyan öğretmen şoke olur. Çocuğun genç bir Mozart olduğuna kendini ikna eden Lisa, çocuğu takıntı haline getirir ve çocuğun yeteneğini beslemek için tehlikeli bir yola baş koyar. Bu tehlikeli yolda ilerlemeye kararlı olan öğretmen, imkansız bir hayalin peşinde, sahip olduğu her şeyi çarçur etmeye hazırdır.
(www.beyazperde.com)

“Bu dünya seni silecek, Jimmy. Bu dünyada senin için ve senin gibiler için yer yok.”

The Kindergarten Teacher, orta yaşlı bir öğretmenin kendisini bulmasıyla başlasa da yavaşça büyüyor, büyüyor ve kendimizi en başlarda masum masum takılan bir kadının birtakım obsesif ve psikopatik davranışlar sergilemesini izlerken buluyoruz. Biraz sert mi açıkladım sanki? Bilemiyorum- ama Lisa bu iki sıfatı da hak eden bir karakter.

Film, izleyip de karakterlerin motivasyonlarını kendi bakış açınızla yorumlamanız gereken bir film. Hayatın, sanatın ve sanatçının gerçeklerini yüzünüze vuruyor ve bunu yaparken de sizi rahatsız ediyor.

Baş karakterle empati kuramıyorsunuz -en azından, kurmuyor olmanızı umarım, hehe- ama davranışlarının sebebini anlayabiliyorsunuz. Tabii ki anlamak onun yaptığı hiçbir şeyi haklı çıkartmıyor, fakat sizi gerçekten üzüyor.

Özellikle son sahnenin kalbimi milyonlarca parçaya ayırdığını söyleyebilirim. Boş boş baktım ekrana. Gerçekten etkileyici bir film, spoiler vermemek adına bahsetmediğim birçok detay var ve galiba birazdan gidip filmi izleyen birisiyle bağırarak The Kindergarten Teacher hakkında konuşacağım.

Bu filmin 2014’te Nadav Lapid‘in çektiği aynı isimli filmden uyarlama olduğunu belirtmeden geçmeyeyim- bir uyarlama olarak başarılı mı değil mi yorumlayamam çünkü orijinal filmi izlemedim, fakat eğer siz izlediyseniz fikrinizi yorum olarak belirtebilirsiniz!

Oyuncular arasında 2016 yılında Mozart in the Jungle‘daki rolüyle Golden Globe ödülü alan Gael García BernalOrange Is The New Black‘te Cal Chapman rolüyle gördüğümüz Michael Chernus ve Bird Box, The Maze Runner gibi birçok filmde yer almış ve bu yıl çıkacak olan Savaş Meleği Alita filminde Alita olarak göreceğimiz Rosa Salazar gibi oyuncular da var. Fakat tabii ki kadronun parlayan yıldızı başrolümüz Maggie Gyllenhaal. Gerçekten mükemmel bir iş çıkartmış. Burada onu The Dark Knight‘taki Rachel rolünden beri izlemediğimi itiraf etmeliyim- onun içinde olduğu filmlere bu yıl biraz daha yöneleceğim sanırım.

Özellikle benim gibi ucu açık filmleri sevenlerin izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum- kesinlikle ön yargıya yenik düşmeyin.

Etiketler: gael garcia bernal, Maggie Gyllenhaal, michael cernus, rosa salazar, sara colangelo Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com