Film Önerisi: Sen Aydınlatırsın Geceyi

24 Kasım 2018 244 0 0

”Yarayla alay eder yaralanmamış olan
Bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden
Sen çok daha parlaksın çünkü
Sen tüm göklerdeki yıldızların ilki
Sen aydınlatırsın geceyi”
William Shakespeare

Sen Aydınlatırsın Geceyi, ütopik bir kasaba tasviri içerisinde özel güçleri olup sıradan insanlarmış gibi yaşayan karakterler  içinde barındırıyor. Karısını çok seven bir adamın hikayesini izliyoruz. Çeşitli süper kahraman filmlerindeki süper güçlerin kolaj olarak bir yansımasını kasabadaki köylülerin üzerinde görüyoruz. Duvarların içinden geçebilen bir yan hakem; nesneleri oynatabilen bir kadın; zamanı durduran bir kız; bir dev; bir görünmez öğretmen ve benzeri karakterler var bu hikayede.“Fantastik Sinema” türünü birçok açıdan yapı bozumuna uğratan Onur Ünlü, filmi sanatsal ve entelektüel açıdan Türk sinemasında görülmemiş bir kalıba sokuyor.

Taşra dokusu, çizgi roman estetiği, arabesk anlatısı ve kahvehane kültürü, filmin afişindeki “İnsan endişeden yaratılmıştır” sözünü desteklercesine hareket ediyor. Süper kahraman filmi, kıyamet filmi, intikam filmi, kara film türlerini absürt ve melankolik biçimde yorumlayan Ünlü, tür filmlerini post modern bir açılımla tek bir pota altında birleştiriyor. Bunu yaparken de hem şok edici, hem de naif olmayı başarabiliyor.

Ünlü, absürt dramı odak noktasına alıyor ve bunu noir* dokusuyla birleştirerek filmin tamamına yayıyor. Nadine Labaki’nin Caramel (2007)’inin şarkısı “Mreyte Ya Mreyte” ise film boyunca birçok kez karşımıza çıkarak filmin dokusuna ve atmosferine duygusal anlamda fazlasıyla güç katıyor.
Başrollerde ise Ali Atay, Demet Evgar, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan... gibi pek çok ünlü ismi birarada görmekteyiz.
Ayrıca, filmin siyah beyaz olması filme ayrı bir izleklik kattığı aşikar.Filmin siyah-beyaz olma tercihini Onur Ünlü  “Ben sadece siyah-beyaz bir film çekmek istedim” diye açıklıyor.


Sen Aydınlatırsın Geceyi
 (2013) bilinçli olarak vizyona sokulmayıp Türkiye’nin birçok şehrinde yönetmen ve oyuncu katılımlı olarak gösterimi yapılarak Onur Ünlü farklılığının en dikkat çekici filmi haline geldi.
Benim defalarca izlediğim bir türlü doyamadığım, her izlediğimde yeni şeyler fark ettiğim bir Ünlü filmi. Bu film de Emir Kusturica‘nın aşıklarına bile atıflar görebilirsiniz.
İyi Seyirler.
Fragman:
https://www.youtube.com/watch?v=yeibu2aqO5M

*Noir: Kara film.

Yazar: Ersin Yamakoğlu

Etiketler: 2013, Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Atay, Demet Evgar, Film Önerisi, noir film, ONUR ÜNLÜ, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Serkan Keskin, siyah-beyaz, william Shakespeare Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com