Film Önerisi: ’La Escafandra y La Mariposa‘

22 Ekim 2018 559 0 2

Size bugün  2007  çıkışlı ama benim yeni izlediğim bir filmden bahsetmek istiyorum.
Filmin ismi ‘’ La Escafandra y La Mariposa ‘’  Türkçe çevirisi ‘’ Kelebek ve Dalgıç Giysisi’’.

Film Jean-Dominique Bauby’nin kitabının filme aktırılmış hali ve ilginç olan şu ki yazar kitapta kendi hikayesini anlatıyor yani filmin ana karakteri de Jean-Dominique Bauby.

Jean-Dominique Bauby’nin tabiri caizse imkansızı başararak yazdığı kitabı, aynı zamanda bir ressam  olan yapımcı Julian Schnabel tarafından 2007 yılında beyazperdeye uyarlanmış. Bu film yapımcıya  en iyi yönetmen dalında bir ödül getirmiş. Aynı zamanda yabancı dilde en iyi film ödülünü de kazanmış. Filmin başrollerini  Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Anne Consigny ve Marie-Josée Croze paylaşıyor.

( Jean Dominique-Bauby çocuklarıyla birlikte)

Yukarıdaki satırlarda ”tabiri caizse imkansızı başarıp yazdığı kitabı” cümlesini kurmuştum. Şimdi bana  ‘’ neden imkansız? ‘’ dediğinizi duyar gibiyim o zaman gelin Jean-Dominique Bauby’nin hayatına birlikte bir göz atalım.

Jean-Dominique Bauby, Elle dergisinin baş editörüydü. Çok başarılı bir kariyeri ve hayatı vardı.
8 Aralık 1995 yılında trafik kazası geçirdi ve hayatı tamamen değişti. Çünkü 43 yaşındayken geçirdiği bu kaza sonucunda beyin kanaması geçirdi ve bunun sonucunda felç kaldı. Her şeyi duyuyor, anlıyordu fakat sol göz kapağı haricinde hiçbir yerini oynatamıyordu.

( Filmdeki Jean Dominique-Bauby)

Dil terapisti, Jean-Dominique Bauby’e özel hazırladığı yöntemle Dominique’le iletişim kurmaya başladı. İlk önce evet- hayırla başlayan bu yöntem zamanla cümle kurmasına olanak sağlamıştı.  Dominique’e harfler okunuyordu ve sonrasında Dominique istediği kelimeyi oluşturmak için söylenen harflerden kendisi için gerekli olana göz kırpıyordu.

Bauby bu yöntemle karısı ve çocukları dahil tüm ziyaretçileriyle iletişim kurmaya başladı ama bu ona yetmiyordu. Kendisini dalgıç kıyafetinin içinde gibi hissediyordu, hareket edemiyordu, konuşamıyordu bu onun için kabus gibiydi. Yapabildiği tek hareket göz kırpmaktı ve o bu hareketini de kelebeğe benzetiyordu, kelebeğin kanat çırpışına.

Hayal gücü hala çok canlıydı ve o da duygularını, yaşadıklarını herkese aktarmak istedi. Bunun sonucunda kendisine tuttuğu özel asistanıyla birlikte sadece göz kırparak ‘’ La Escafandra y La Mariposa’’ adını verdiği kitabını yazdı.
Kitabın yayınlanmasından 3 gün sonra ise 9 Mart 1997’de hayata veda etti.

Filme dönecek olursak  filmde Jean Dominuque  Bauby’yi Mathieu Amalric canlandırıyor. Film Jean- Dominiuque Bauby’nin hastanede gözlerini açtığı andan itibaren yaşadıklarını anlatıyor.  Kitapta da geçen şu alıntı filmin nasıl başladığını anlatıyor aslında.

  • Gözlerini açtığında derin bir karanlığın içine hapsedilmiş gibi hissetti. Doktorun kendisine “Adınız ne? ” dediğini duyuyordu. Cevap da veriyordu aslında. “Adım, Jean Dominuque ” Ama doktor onu duymuyor gibiydi, hiç durmadan sorusunu tekrar ediyordu: “Adınız ne ?” “Bana adınızı söyleyebilir misiniz? ”

Bana göre filmde Jean Dominuque’i canlandıran Mathieu Amalric gerçekten güzel bir iş çıkarmış. Bir insanın hayatının – ki Bauby’nin hayatı gerçekten güzel bir hayat- bu kadar kolay değişebilmesi, alt üst olması beni çok etkiledi. Bir gün her şeye sahipken diğer gün elinde hiçbir şeyin kalmaması, gerçekten hiç kolay olmasa gerek.

Ben filmi izlerken gerçekten etkilendim. Özellikle kazadan sonraki hastanede gözlerini açmasıyla birlikte gerçekleri idrak etme süreci çok etkileyici aktarılmış. Severek izledim filmi eğer siz de şans vermek isterseniz fragmanı buraya bırakıyorum.

Hemen kitaptan da birkaç alıntı almak istedim, onları da buraya bırakıyorum.

“Uzaklaşıyorum. Yavaş, fakat emin bir şekilde. Tıpkı bir denizcinin demir aldığı kıyıdan uzaklaşması gibi geçmişimden uzaklaştığımı hissediyorum. Eski hayatım hâlâ içimde alev alev yansa da, yavaş yavaş anıların küllere dönüştüğünü biliyorum.”

“Gizlice ağlayabiliyorum. Gözümün aktığını sanıyorlar.”

” Kaçmayı istesem de yakaladığım tarifsiz bir uyuşukluk tek bir adım atmama bile müsaade etmiyor. Bir heykel, bir mumya, bir vitrin mankeni gibiyim. ”

” Bu evrende dalgıç elbisemin kilidini açabilecek bir anahtar var mıdır acaba? Bu metronun son bir durağı yok mudur? Ya özgürlüğümü geri almaya yetecek kadar para? Belki de bütün bunları başka bir yerde aramak gerek. Ben oraya gidiyorum. ”

 

Etiketler: Anne Consigny, Emmanuelle Seigner, film, Jean-Dominique Bauby, Julian Schnabel, Kelebek ve Dalgıç, La Escafandra y La Mariposa, Marie-Josée Croze, Mathieu Amalric Kategoriler: İnceleme, Öneri, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com