Film Önerisi: Kelebeğin Rüyası

Film Önerisi: Kelebeğin Rüyası

10 Mart 2019 175 0 0

KELEBEĞİN RÜYASI (2013) IMDB: 7.8

Kelebeğin Rüyası, 2013 yapımı, 1940 yıllarında iki genç şairin hayatını konu alan bir dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan üstlenmiştir. Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu Zonguldak’ta memur hayatı yaşayan, edebiyat ve sanatla uğraşan iki yetenekli gençtir. Kıvanç Tatlıtuğ, Muzaffer Tayyip Uslu’yu ve Mert Fırat, Rüştü Onur’u canlandırıyor. Ayrıca Behçet Necatigil‘in öğrencisi olan iki genç şair o dönemde bir dergi çıkarıp şiirlerini yayımlamak için can atıyor.

1940 yıllarında Cumhuriyet henüz ayağa kalkmaya çalışırken diğer yandan o yılların vebası olan verem iki genç şairi de vurmuştur. Belediye başkanının kızı Suzan Zonguldak’a lise okumak için geri dönmüştür. Suzan, hem babası hem de arkek arkadaşı istememesine rağmen iki genç şairle çok yakın arkadaş olur.

Filmi izlemeden önce Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’un hayatlarına kısaca göz atarsanız biraz daha filmin içinde hissedeceksiniz.

Film fragmanı.

Bur kısım biraz spoiler ve kendi görüşlerimi içeriyor.

Film hakkında kendimce eksik gördüğüm bir kaç şeyi yazmak istiyorum.

Film her ne kadar güzel işlenmiş olsa bile biraz eksik ve yarımdı. Yarım kalan şey filmde Zonguldak’ta çalışan maden işçilerinin görüntülerine yer verilmiş fakat sadece birkaç sahnede görüyoruz daha fazlası değil. Sadece Suzan ve Muzafferin madene iniş sahnesi güzel çekilmiş, diğer sahneler oldukça sıradandı.

Filmde iki şairin ailesiyle olan ilişkilerinden çok kısa bahsedilmiş. Başlarda aşk hikayesi gibi başlarken, şairlerin verem hastalığı baş gösterip aşk hikayesi yarım kalıyor. Film biraz kızın zengin oğlanın fakir olması sebebiyle asla gerçek olamayacak bir aşkı gösteriyor.

Oyunculuk genel anlamda çok çok iyi değildi ve dram filmi olmasına rağmen duygusallık çok iyi yansıtılamamış bence. Mert Fırat’ın oyunculuğu oldukça iyi olsa da özellikle Belçin Bilgin liseli ve sosyetik kız rolünü hiç oynayamamış ve Kıvanç Tatlıtuğ rolün içinde biraz sırıtmıştı.

Dönemin şartlarının zorluğu gösterilmeye çalışılmış fakat başarılı olunamamış. Dönemdeki okuma bilen sayısının düşük olası, politik olaylar, Avrupada şavaşın patlak vermesi, Cumhuryetin yeni yeni ayağa kalkmaya çalışması gibi olaylar filmde ön planda olsaydı daha vurucu bir film olurdu. Sadece film konusu çevresinde ilerleyip, filme fazla derinlik katılamamış.

Behçet Necatigil Türk modern şiirinin önde gelen şairlerinden biri olmasına rağmen filmde ön planda değildi.

Kelebeğin Rüyası, Arnavutluk’un Dıraç kentide 2014 yılında 7’ncisi düzenlenen Durres Film Festivali‘nde “Balkanlar’ın En İyi Filmi” ödülüne layık görüldü.

Etiketler: Kelebeğin Rüyası Kategoriler: Öneri, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ilgaz Üzümoğlu

Geleceğin makine mühendisi. Doğasever ve hayvansever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com