Film Önerisi: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

23 Haziran 2019 87 0 1

BÜYÜK BİRADERİN GÖZÜ ÜSTÜNDE!

Birçok kişinin de bildiği üzere aslen bir kitaptır kendileri. George Orwell tarafından kaleme alınmış, yazarın geleceğe dair kabus senaryosudur. En çok okunan distopik eser olduğunu da şöyle bi’ not düşeyim.

Filmden ziyade tabi ki kitabı okumanızı daha çok öneririm ama bu yazının asıl amacıysa kitabı okumak istemeyen, vakti olmayan ama eseri de merak eden izleyicilere az da olsa ışık tutmak.

Dönemin şartlarından olsa gerek kitaba göre biraz fazla sönük bi’ film aslında. Ama benim en çok hoşuma giden noktası kitaptaki sahneleri hemen hemen birebir sunması. Yani yönetmen senaryo üzerinde neredeyse oynanmamış, tabi sahneler biraz insanın hayal gücüne de bağlı ama özellikle diyaloglar üzerinde hiç oynanma yapılmamış.

Film doğal olarak baya kasvetli ve karanlık, elbette distopya kitaptaki kadar ayrıntılı işlenmemiş ama dönemin ne kadar can sıkıcı olduğunu; gerek atmosferinden gerek baş karakter Winston’un psikolojisinden anlamak ve hissetmek mümkün.

Atmosfere verebileceğim en güzel örnek de tele-ekranlar. Her yerde tele-ekran denilen cihazlar var. Sokaklarda iş yerlerinde hatta herkesin evinde bunlardan var. Üstündeki kamera sayesinde insanlar sürekli izleniyor, buna ek olarak da bu ekranlar kapatılamıyor, sesi de tamamen kısılamıyor. Parti bu sayede devamlı halka yayın yapıyor. Bu yüzden tele-ekran olan her yerde devamlı arkada konuşan bir ses var.

Benim en hoşuma gitmeyen nokta ise bu yayınların kimi zaman bize fazla izletilmesi, bunun yerine kitapta geçen birkaç güzel sahne daha eklenebilirmiş diye düşünmekteyim.

Son olarak da önemli bir not düşeyim; bazı olaylar ya hiç açıklanmamış ya da üstü kapalı anlatılmış bu sebeple de anlam bütünlüğünde biraz kopukluk var. Bu yüzden  eğer kitabı okumadıysanız, okumayacaksanız ve eğer ki filmi beğendiyseniz, biraz yorumları ve hakkında yazılanları okumanızı öneririm.

Savaş Barıştır

Özgürlük Köleliktir

Cahillik Güçtür!

Etiketler: 1984, 1984 film, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com