Film Önerisi: Babam ve Oğlum

5 Mart 2019 281 0 2

Babam ve oğlum filmi 2005 yapımı 1980 darbe dönemi annesini kaybeden Denizi anlatan bir Çağan Irmak filmidir. Film 1980 yıllarında geçmesine rağmen o darbe döneminin etkisi geri planda kalıp sadece filmin ilk birkaç dakikasına yansıtılmış. Sadık memleketinden gazetecilik okumak için ayrılır. Orada evlenir ve eşi hamile kalır. Sadığın eşi aniden sancılanır ve ikisi birlikte hastaneye gitmek için evden çıkar ancak o gece sokağa çıkma yasağı olduğu için etrafta ne bir insan ne de bir araba yoktur. Deniz annesini doğum esnasında kaybeder.

Sadık ve oğlu Deniz yedi yıl sonra memlekete geri dönerler. Deniz dedesini hiç görmemiştir. Bunun nedeni Sadık ve babası Hüseyin Efendinin yıllardır küs olmasıdır. Hüseyin efendi oğlunu ziraat okusun çiftliğin başına geçsin diye üniversite okumak için yollarken Sadık politik olaylara karışınca babasıyla onu evlatlıktan reddetmiştir.

Filmin konusunun basit olmasına karşın oyunculuğu, anlatımıyla, duygu akışıyla, abartı mizah ve gereksiz duygusallık katmadan o pekte orijinal olmayan konu oldukça güzel işlenmiş. Film ege çiftliğinde geçtiği için oranın atmosferini, şivesini çok güzel yansıtmışlar. O gülmeler, ağlamalarla drama çok güzel işlenmiş oldukça vurucu bir film olmuş. Şahsi fikrim ülkemizde çekilmiş en iyi filmlerden biri olabilir.

Filmin Fragmanı

IMDB: 8.4
IMDB Top 250 listesinde 132. sıradadır.
Oyuncular: Çetin Tekindor – Hüseyin
Fikret Kuskan – Sadık
Hümeyra- Nuran
Ege Tanman – Deniz
Şerif Sezer – Gülbeyaz
Yetin Dikinciler – Salim
Binnur Kaya – Hanife
Mahmut Gökgöz – İbrahim
Tuba Büyüküstün – Aysun

Kategoriler: Genel, Öneri, Sinema, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Ilgaz Üzümoğlu

Geleceğin makine mühendisi. Doğasever ve hayvansever.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com