Film İncelemesi: Only Lovers Left Alive

2 Eylül 2018 538 0 -1

Only Lovers Left Alive, Jim Jarmusch‘un yönetmen koltuğunda oturduğu, baş rollerinde her ikisini de Marvel Sinematik Evreni‘nden tanıdığımız Tom Hiddleston (Loki) ve Tilda Swinton (The Ancient One)‘un yanı sıra Anton Yelchin, Mia Wasikowska, John Hurt gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı melankolik bir vampir filmi. Birbirine çok aşık iki vampirin hikayesini anlatsa da, aslında bu film kesinlikle sıradan bir ‘vampir-aşk’ filmi değil. Hele de Twilight gibi… IMDB puanı 7.3 olan bu filmin müzikleri de filmin kendisi gibi kasvetli ancak sizi içine çekiyorlar çünkü filmin atmosferini direk yansıtıyorlar. Filmde çok fazla metafor var ve karakterlerimiz, -özellikle Adam- günümüz dünyasını ve insanını eleştirmekten çekinmiyorlar. Bilim, edebiyat ve müzik dünyasından başarılı isimlerden diyaloglarda bahsediliyor ve kendileriyle olan bağlantıları çok hoş kurgulanmış.

Filmin konusuna gelirsek Adam (Tom Hiddleston) ve Eve (Tilda Swinton) birbirlerine çok aşık iki vampir. Adam Detroit’te yaşayan müziğini kimselerle paylaşmayan çok yetenekli bir müzisyen ve oldukça içine kapanık bir adam. Dünyanın günümüzdeki bu haline karşı isyankar bir tavır takınıyor, pek bir karamsar. Büyük aşkı Eve ise çağa ayak uydurmuş, kitaplarıyla huzur bulan bir kadın. Zaman zaman birbirlerinden uzak kalan bu iki aşık, Adam’ın depresif eylemleri ve söylemleri sonucu yeniden birleşiyorlar.  Eve’in küçük kardeşi Ava (Mia Wasikowska)‘nın ziyaretiyle de huzurları kaçıyor ve bir takım sıkıntılarla karşılaşıyorlar.

Bu iki vampir birbirlerini bilgiyle ve sevgiyle besliyor, entelektüel konuşmalar yaparken siz mest olmuş bir halde sahnenin büyüsüne kapılarak sohbetlerine dalıp gidiyorsunuz. Filmin kasvetli ve ağır olduğuna katılıyorum ancak sizi düşündüren, bir çok açıdan besleyen, zaman zaman da gülümseten başarılı bir film.

Film müziklerinin bestecileri Yasmine Hamdan ve Jozef van Wissem. Daha önce de bahsettiğim gibi müzikler kasvetli olmasının yanı sıra çok etkileyici. 

Karanlık yerlerde umut ışığı aramayı seven, otantik müziklerden hoşlanan ve farklı bir şey izlemek isteyen herkese önerim Only Lovers Left Alive’dır. İyi seyirler dilerim!

Yazar: Günsuhan Aytaç

Etiketler: aşk, film incelemesi, Tilda Swinton, Tom Hiddleston Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com