Film İncelemesi: Glass

20 Ocak 2019 667 0 5

18 Şubat 2019’da vizyona giren Glass filmin incelemesini sizin için derledik. Genel olarak filmden bahsetmeden önce bu filmin öncül filmleri olan Unbreakable ve Split‘ten bahsetmek gerekir.

 

Unbreakable (Ölümsüz) / 2000

IMDb: 7.3


Tüm yolcuların hayatlarını kaybettiği büyük tren kazasından kurtulabilen tek kişi David Dunn olur. İşin daha da ilginç yanı Dunn‘ın tek bir çizik bile almadan bu kazayı atlatmış olmasıdır. Bu mucizevi durum tüm insanların ilgisini çeker, en başta da bir çizgi roman müptelası ve koleksiyoncusu olan Elijah Price‘ın. Price David Dunn‘la tanışmak ister ve bu amacına ulaştığında ona bu kazayla ve bu gibi kazalardan nasıl kurtulduğuyla ilgili gizemli bir teoriden bahseder. Dunn‘a başlarda gerçek dışı gelen bu teori zamanla kendini keşfetmeye giden yolun ilk adımı olacaktır.

 

Split (Parçalanmış) / 2016

IMDb: 7.3


Başrollerini X-Men serisinin genç Charles Xavier‘ı James McAvoy, The Witch ile yıldızı parlayan Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley‘nin üstlendiği gerilim filmi Split‘in yönetmen, senarist ve yapımcılığını gerilim filmlerinin inişli çıkışlı yönetmeni M. Night Shyamalan üstleniyor. Jason Blum da filmin yapımcıları arasında yer alıyor.
Çoklu kişilik bozukluğundan mustarip genç adam Kevin‘ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Farklı alter egolarının çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin’ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmaya hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar.

 

 

Glass / 2019

IMDb: 7.2


M. Night Shyamalan‘ın Unbreakable ile Split filmlerinin devamı olan bu yeni filminde, kendini süper kahraman sanan kişiler konusunda uzman bir psikiyatrist (Sarah Paulson), 23 alter egoya sahip olan ve 24. alter egosu ile terör estiren Kevin‘ı (James McAvoy), ölümsüz zannedilen Dunn‘ı (Bruce Willis) ve kemikleri cam gibi kırılgan olan Price‘ı (Samuel L. Jackson) tedavi etmeye çalışmaktadır. Filmin hikayesi önceki filmlerde olduğu gibi Dunn, Price ve Crumb‘a odaklanırken, filmin diğer üçlüsü – Casey Cooke, Dunn‘ın oğlu Joseph ve Price‘ın annesi – geleceğin kurulmasında büyük rol oynayabilirler. Filmde Dunn, Kevin Wendell Crumb‘ın bölünmüş kişiliklerinden biri ve en tehlikelisi olan The Beast‘in peşine düşüyor. Bu kovalamaca sırasında Mr. Glass de yavaştan kendini göstermeye başlamıştır. Bu üç tehlikeli adam, aynı hastanenin koridorlarlarında bir araya gelir.


Filme eleştirel olarak baktığımızda öncül olan Unbreakable ve Split filmlerinden kurgu ve senaryo olarak çok aşağıda olduğu göze ilk çarpan gerçek oluyor. Glass, M. Night Shyamalan‘ın üçlemesinin maalesef en zayıf filmi olarak karşımıza çıkıyor. Sinemada filmin ilk yarısı genel olarak karakterlerin anlatılması olarak devam ediyor. Normalde süper kahraman filmlerine göre Glass aksiyon olarak çok aşağıda kalıyor. Filmin ikinci yarısı ilk yarısındaki durağanlığından dolayı seyirciyi beklentiye sokuyor. Ancak ikinci yarısında da filmin gerek aksiyon sahnelerinin bir süper kahraman filmine göre azlığı gerek senaryodaki yetersizlik yüzünden maalesef istenilen keyfi veremiyor. Unbreakable ve Split filmlerinden sonra Glass filminin çıkmasına aslında gerek olmadığını daha doğrusu bu kadar kalitesiz olacağına hiç olmasın dedirtiyor. Bunca olumsuzluğun yanında tabi ki iyi şeylerde filmde bulunuyor. Filmin en büyük artısı kuşkusuz James McAvoy oyunculuğu. 20’yi aşkın farklı karakteri ustaca canlandıran oyuncu bu vasatı geçemeyen filmde dişe dokunur bir kaç olaydan birisi oluyor.

Etiketler: Bruce Willis, Glass, James McAvoy, Samuel L. Jackson, Split, Unbreakable Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
İbrahim Çelik

Dizi ve Film, daha çok Dizi ve Film, İstanbul Hukuk'ta okumaya çalışan bir sinemasever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com