Etkileyici Detaylarla Dolu En İyi Suç Filmi! Se7en Spoilersız İnceleme

23 Eylül 2018 628 0 3

1995 yapımı, yönetmen koltuğunda David Fincher’in oturduğu ve başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow’un bulunduğu Se7en türünün (psikolojik gerilim ve suç) en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Aslında filmi özellikle sonundan dolayı beğenmeyen çok kişi var. Filmi izleyenler için ya iyi ya da kötü. Yani bir ortası yok gibi görünüyor. Ama bu sizde herhangi bir ön yargı oluşturmasın zira kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Kısaca sinopsisinden bahsetmek gerekirse Se7en, Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.
Dedektif Somerset sorgulamacı yönü kuvvetli ve olayların perde arkasında yatan gerçekliklerin peşine düşen biri. Aynı zamanda ciddi ve disiplinlidir. Kitap okuması ve yaşının getirdiği tecrübeler onu işinde profesyonel hale getirmiş durumda. Katili anlamaya çalışıyor. Düşmanını(katili) küçümseme hatasına düşmüyor. Dedektif Mills ise; genç, dinamik, heyecanlı. Alaycı ve kibirlidir. Mills ve Somerset üzerinden aynı şekilde şu tezatlık da ortaya konmuş: Somerset katilin yakalanmasının suçun ortadan kalkmasına neden olmayacağını düşünüyor. Çünkü sorun toplumda. Cinayet de bir neticeden ibaret. Mesele bataklığı kurutmaktır. Mills ise, daha sathi bir bakışla işin katilde bittiğini düşünüyor. Sebepler ona göre değil. Bütün mesele, katili bulup yakalamaktadır.

Film psikolojik gerilim konusunda ustalığını en yüksek düzeyde konuşturuyor. 7 büyük günahı temsil eden insanları seçip değişik teknikler ile öldüren katilimizin psikolojisi ve iç dünyası ince bir şekilde anlatılmış. Bu da filmin havasına kapılmamızı ve olaylara merakımızı arttırıyor. Dedektif Somerset’in katili tanıma ve onun gibi olma düşüncesini filmde net bir şekilde görüyoruz. Aslında bu katil polis arasındaki fiziksel kovalamaca yerine beyinlerin (veya psikolojilerin) kovalamacasına dönüşüyor. Ve film kovalamacayı çok iyi işliyor.

Filmin en başından beri fark edilen bir özelliği var. Dc filmlerinde genellikle gördüğümüz (ama Se7en filminde bir iki tık daha üst) karanlık sahne çekim özelliği var. Filmdeki neredeyse tüm sahneler karanlık mekanlarda çekilmiş, küf rengi tonlar kullanılmış ve insanın içini sıkan bir hava var. Bu söylediklerim filmin sinema klasikleri arasında olmasında önemli bir etkendir.

Filmin beklentimi karşılayamayan tek bir bölümü var. Dedektif Somerset’in düşünce yapısını daha da ayrıntılı görmek istememdi (filmde önemi çok büyük ve izleyenler onun bir parçasını kendilerinde bulursa film çok büyük bir şeyi başarmış olurdu). Bunu birkaç flashback sahneleri ile yapabilirlerdi ve bence çok güzel olurdu. Dedektif Somerset kişisel yapısına hiç değinilmemiş demiyorum hatta filmin süresinin iki saat olduğunu düşünecek olursak iyi bir zaman ayrılmış.

Eğer cesetleri veya kan görmeyi sevmiyorsanız bu film pek size göre değil. Çünkü işlenen cinayetlerin yöntemleri mide bulandırıcı şekilde. Cinayetin işleniş tarzı çok vahşice olmuş. Filmi izledikten sonra bile o görüntüler bir süre aklınızdan çıkmıyor.

Kevin Spacey’in adının gizli tutulması gibi bir durum vardı Se7en filminde. David Fincher ile Kevin Spacey, John Doe karakteri için anlaştıktan hemen sonra Spacey, canlandırdığı karakterin gizli tutulması gerektiğini savunuyor ve bu konuda Fincher’ı ikna etmeyi başarıyor. Çekim süreciyle başlayan bu gizlilik kararı, filmin tanıtımlarının başlamasıyla da devam ediyor. Her ne kadar yapımcılar Spacey gibi ünlü bir ismin kadroda olmasının filme olan ilgiyi artıracağını düşünerek verilen bu karardan rahatsız da olsalar Spacey’nin ismi filmin açılış jeneriğinde dahi geçirilmeyerek, sinema tarihinin en gizemli seri katili yaratılmış oluyor.

Se7en iki dedektif ile bir katilin arasındaki amansız bir mücadeleyi konu alan türünün en iyi filmlerinden biri. İzlemeniz şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Etiketler: Brad Pitt, David Fincher, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Morgan Freeman, Se7en Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com