En Çok Hasılat Yapan Spiderman Filmi: Spiderman: Far From Home İnceleme

13 Ağustos 2019 267 0 2

Sony The Amazing Spiderman serisiyle iyi işler çıkarttı desek büyük yalan olur. Zaten biz desek bile filmin gişesi veya aldığı yorumlar bunun aksini kanıtlar nitelikte. Hâl böyle olunca Marvel çok akıllıca bir iş yapıp Sony ile anlaşarak Spiderman’i kendi bünyesine kattı. Yani Spiderman MCU’nun evrenine katılabilecek, Sony’nin yaptığı Spiderman filmlerine karışabilecek. Bu kararın üzerine de 28 Temmuz 2017’de Sony’nin liderliğinde, ortak yapımcılığında Marvel’dan Kevin Feige’in ve Amy Pascal’ın olduğu yeni bir Spider-Man filmi çekildi. Ve Tom Holland’lı Spiderman’in macerası başladı. Neyse dostlarım, uzatmadan filmin sinopsisinden bahsedip incelemeye geçelim.

 

Spider-Man Far From Home filminde Elementals adında yaratıklar göreceğiz. Bunlar elementlerden oluşan ve dünyayı tehdit eden yaratıklar olacak. Enteresan bir şekilde Mysterio, Elementals konusunda fazlasıyla bilgiye sahip olacak. Üstelik onların dünyada bir an önce gitmesini isteyecek. Bunun üzerine Nick Fury, Mysterio’nun yardımını isteyecek. Çünkü bu canlıları anlayan tek kişi o olacak. Böylece Spider-Man ve Mysterio birlikte çalışmaya başlayacak. Fakat ikilinin kazanması için Spider-Man’in yöntemlerini biraz değiştirmesi gerekecek.” (bu sözler bizzat Tom Holland’ın)

Dostlarım, sayımızın çok az olduğunu tahmin ediyorum ama yine de bunu size söylemeliyim. Eğer siz de benim gibi hâlâ Endgame’i izlememişseniz sakın ola bu filme gitmeyin. Hem daha filmin başından hem de ilerleyen sahnelerde birçok spoi yiyorsunuz. O yüzden önce Endgame’i izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Bu film kahramanımızın kötü karakter Mystreio ile savaşının birçok yönden farklılığı sebebiyle diğer Marvel filmlerden ayrılıyor. Çünkü Marvel’in klişeleşmiş kötü adamları, filmin sonunda hep kaybeden tarafta yer alıyor. Yani, kahramanlarımız ön planda tutulduğu için kötü adamların kıçlarını her seferinde öyle aman aman zorlanmadan tekmeliyorlar. Hâl böyle olunca da filmin kötü adamları ikinci plana atılıp gerçek değerleri bir hayli düşük bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu filmde ise işler biraz daha farklı. Mystreio aslında sadece insan olmasına rağmen zekası, kurduğu ekibi, inandırıcılığı ve tabii ki droneları ile başta Spiderman olmak üzere birçok insanı kandırıp kullanabilecek güce ulaşıyor. Başarmasına birkaç adım kala planı Peter tarafından bozulsa da bize kötü adamların orantısız güce sahip olmadan da kahramanlarımıza kafa tutabileceklerini gösteriyor. Bu yüzden Mystreio karakteri ve içinde bulunduğu bu film ayrı bir öneme sahip.

Marvel Thor Ragnarok filmi ile birlikte mizah öğesini bir üst seviyeye taşıdı. Daha kaliteli ve çocukça olmayan espriler Marvel filmlerinde kendine yer buldu. Spiderman Far From Home filmi de bu tür esprileri bünyesinde barındırıyor. Esprilerin yerinde kullanılması da başaralı hatta gerginliğin arttığı ciddi sahnelerde bile arka fondaki yumuşatılarak çeşitli espriler yerleştirilmiş.

 

Gelelim kötü karakterimiz bay Quentin Back yani namı diğer Mystreio’ya. Bence on numara bir kötü adam olmuş. Ve bu karaktere hayat vermesi için kadroya dahil edilen Jake Gyllenhaal da on numara bir seçim olmuş (zaten adamı nereye koyarsan iyi bir iş çıkartıyor). Mystreio’yu senarist abilerim yaratmadı, Mcu evreninin çizgi romanlarından çıkıp gelmiş. Ama onu beyaz perdeye başarılı bir şekilde uygulamışlar. Benim fark ettim eksik yani ise mystreo’nun geçmişine sadece tek bir sahnede yer verilmesiydi. O da filmin ortalarında bir yerde yaklaşık bir dakikalık basit ve hızlı bir sahne idi. Sahnenin amacı Mystreio’nun geçmişiyle ilgili kafamızdaki soru işaretlerini kaldırmak olmasına rağmen bunun yerine sahne daha çok soru işaretini kafamıza monte etti. Ayrıca her şeyin birbiriyle iç içe ve bağlantılı olduğu MCU evreninde daha önce hiç mMystreio’nun adını duymamamız veya Tony Stark’ın beyin takımında olduğunu bilmemiz de bir eksiklik gibi gözüküyor. Filmde önemli karakterlerin derinine inilmesi bana göre filmin yarattığı dünyaya izleyicinin daha kolay adapte olmasını sağlar. Bu açıdan kötü adamımızın kendisini ve geçmişini tam olarak bildiğimiz bir film kulağa daha hoş geliyor.

Örümcek adamın belki de en büyük yeteneği ve aynı zamanda kurtarıcısı(özellikle bu film için) May halanın deyimiyle “örümcek çınlamasına” değinmek istiyorum. Biz örümcek çınlamasını kanlı canlı bir şekilde ilk Tobbey abimizde keşfettik. Tobbey abimizi örümcek ısırıp ona doğaüstü güçler bahşettiğinde örümcek çınlamasını ilk olarak görmüş olduk. Ki bu sahneler bence ilk filmin en eğlenceli sahneleriydi. Hani Peter’ın normal bir insan iken örümcek adama dönüşmesi sürecini izlemek gerçekten keyif vericiydi. Tabii ki şu an izlediğimiz Tom Holland’lı Spiderman farklı bir evrende geçiyor ve daha önceki filmlerde izlediğimiz birçok olay yok (buna en basit örnek olarak Peter’in amcasının öldürülmesi veya Peter’ın nasıl Spiderman olduğunu görmemiz verilebilir). Aslında bu karar çok yerinde çünkü, zaten aynı şeyleri daha önceki iki seride de gördük. Sadece bu filmde örümcek çınlamasını önemi bir ayrı. Çünkü dronelarıyla görünen gerçeği değiştiren Mystreio’yu Spiderman örümcek çınlaması sayesinde yendi. Fakat örümcek çınlaması filmin tek bir sahnesinde anlatılıyor, ona da anlatılmak denirse tabii. Spiderman’in en bilinen özelliği olduğu için geçilen örümcek çınlamasını ben detaylı işletmelerini isterdim.

 

Biri hemen başta diğeri ise sonda olmak üzere filmde iki after credit mevcut. İlk sahne Spiderman serisinin akıbeti hakkında büyük önem taşıyor. Zira bundan önceki serilerde ana hikayenin bir yapı taşı konumunda bulunan Spiderman’in gerçek kimliği, bu after credit sahnesiyle tamamen ortadan kalkıyor. Bu da Mysterio sebebiyle oluyor çünkü yine gerçekliği değiştirilmiş bir videoyu tüm halkın izleyebileceği dev ekranlara taşıyor. Videoyu kısaca özetleyecek olursak iyi ve kötü yer değiştirmiş durumda yani Mysterio iyi karakter, Spiderman ise onu öldürmek isteyen kötü karakter şeklinde gözüküyor. Bununla da yetinmeyen Mysterio Spiderman’in gerçek kimliğinin Peter Parker olduğunu açıklıyor. Yani Mysterio, ahiretten Peter’a son kazığını atıyor. Şimdi hikaye buradan nerelere gidebilir hiç kestiremiyoruz. Eski filmlerdeki “eyvah öğrendiler mi, öğrenecekler mi, kimler biliyor, öğrendiklerinde ne tepki verecekler”gerilimini değil, öğrendikten sonra neler olacağını keşfedeceğiz. Bu da bana göre seriye alışılmışın dışında yeni bir dinamizm getirecek.

 

 

Etiketler: AVENGERS : END GAME, Jake Gyllenhaal, Kevin Feige, Marvel, Sony, Spider-Man: Far From Home, Spiderman, Tom Holland Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com