Dogs of Berlin Hakkında Her Şey

28 Ocak 2019 989 0 6

Enfes bir Netflix orijinal yapımıyla karşınızdayım. İlk yazımda olduğu gibi yine bir Alman dizisi. Adı Dogs of Berlin. Berlin’in ruh halini, kalbini anlatıyor dizimiz. Bu diziyle Berlin’in arka sokaklarına göz atıyoruz.

Almanlar bu dizi işini çok güzel beceriyor. İkinci kez görmüş olduk. Akıcı senaryo, kaliteli oyunculuklar ile sizi sıkmadan ekrana bağlıyor dizi. Bir kere dizide biz Türklerin bayılarak izlediği aksiyon var, çatışma var. Entrika olmazsa olmazımız tabii.

E Almanya dedik, Berlin dedik tabi ki ırk çatışması var. Geleneksel Almancılar ve Neo-Naziler arasında geçen çatışma dizinin ana teması. Zira olaylar, dünyaca ünlü futbolcu Orkan Erdem‘in öldürülmesi ile başlıyor. Orkan Erdem Almanya’da çok seviliyor ayrıca kendisi Alman milli takımının yıldız oyuncusu. 

Dedim ya olaylar Orkan Erdem’in öldürülmesiyle başlıyor diye. E ortada bir cinayet var. Yani polis olmazsa olmazımız. Başrollerimizden biri de polis Kurt Grimmer. Kendisine kahraman demeyi çok isterdim ki içinizden bazıları izledikten sonra kendisine kahraman diyebilir, kendisi cinayet departmanından. Yolsuz ama zeki polislerden. Grimmer’in geçmişi Kardeşlik adı altındaki Neo-Nazilere dayanıyor. Kendisi saçmalığı anlamış olacak ki pişman olmuş ve bırakmış.

Diğer başrolümüz ise Erol Birkan. Adından da anlayacağınız üzere kendisi Almancı. Almanya’da doğup büyümüş olan Erol Birkan, Alman hayatını benimsemiş ve kendi Türk ailesi ile sorunları var. Kendisi de polis olan Birkan’ın başı Kurt Grimmer ile dertte bizden söylemesi. Eşcinsel olan Birkan’ın özel hayatında yaşadığı sorunlara ise ufaktan şöyle bir göz atıyoruz dizide.

Cinayet var, polis var, ırk çatışması var. Başka ne eksik? Ortalığı karıştıracak tarikat tabii. Arap asıllı Tarık Amir aşireti Orkan Erdem cinayetinde kafaları karıştıran cinsten olaylar yaşıyor, yaşatıyor. Kendi içinde çeşitli entrikalara sahip aşiret, Berlin’in önemli bir bölümünü ele geçirmiş. Berlin’in yeraltı dünyasının babalarından yani.

E herkes savaşır da bu aşiret durur mu? Durmaz. Bu aşiretin de bir rakibi var; Kovac tarikatı. Kovaclar da yeraltı dünyasının babalarından ya da babacık diyelim biz ona. Bir Tarık Amir aşireti kadar olamasa da bu tarikat da son derece ilginç işler yapıyor. Kovac’lar bahis kumar işiyle uğraşırken, Tarık Amir aşireti uyuşturucu ve silah işiyle meşgul.

Kurt Grimmer karakterini Felix Kramer, Erol Birkan karakterini Fahri Yardım canlandırıyor. Kendilerinin oyunculuklarını fevkalade bulmak ile birlikte özellikle Felix Kramer’in sezon finalindeki son sahnede gösterdiği performansla beni kendine hayran bıraktı resmen.

Diziye mükemmel bir dizi diyemeyiz. Elbette her yapımda olduğu gibi bu dizide de eksiklikler var, hatalar var. En basit olarak Türk ailelerin canlandırdığı bazı sahneler ve geçen diyaloglar fazlasıyla göze batıyor. Özellikle sezon finalinde araya sıkıştırılmış bir sahnede geçen Türkçe diyalog beni güldürmüştü.

Bölümleri ortalama 52 dakika olan dizinin 1. sezonu 10 bölüm. Bu şahane sürükleyici diziyi listenize eklemeyi ve izlemeyi unutmayın.

Etiketler: Alman dizileri, Dogs of Berlin, Netflix, Netflix Türkiye Kategoriler: Dizi, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Mustafa Zengin

Ege Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi. Teknoloji, bilim, müzik, tiyatro, dizi ve film meraklısı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com