Doctor Who Çok mu Bozdu?

19 Ekim 2018 290 0 4

1963’ten başlayıp günümüze kadar devam eden bu bilim kurgu dizisine efsane demek abartı olmaz. Artık bilim kurgu dendiğinde akla gelen simgelerden birisi Tardis. En düşük reytingi bile birçok bilim kurgu dizisini geride bırakıyor, çıkan her yeni sezonda bir kez daha dünya gündemine oturmayı başarıyor. Fakat kime sorsak aynı şey: “Dizi biraz bozdu mu ne?”. Doğrusunu söylemek gerekirse son sezona kadar bunu hissedememiştim ama 10.sezonun sonrasında ve şimdi Chris Chibnall’ın yazarlığı eline almasıyla benim de bir şeyler gözüme batmaya başladı. Sanki eski tadını vermiyor, bir şeyler eksik gibi. Peki sizce neler eksik? Gelin biraz beyin fırtınası yapalım, ben de düşüncelerimden bahsedeyim.

Öncelikle, özellikle yeni çıkan bölümlerden sonra, dizinin bilim kurgu çizgisinden uzaklaştığını düşünmeye başladım. Chibnall’ı Broadchurch ile tanıdık -ve sevdik- dolayısıyla Doctor Who’nun yeni yazarı olacağını duyduğumuzda aklımıza bu projeyi Broadchurch ile karşılaştıracak mıyız sorusu elbette geldi. Broadchurch’ün suç/dram dizisi olması ve Doctor Who ile yan yana gelmemesi gerektiğini de göz önünde bulundurunca bu beni bir miktar endişelendirmişti ama sonra yeni sezondan klipler geldi ve şahsen rahatladım. Fakat maalesef ilk ve ikinci bölümleri izlerken dizi asla bilim kurgu dizisi gibi gelmedi. İlk sezonda gördüğümüz garip tipli uzaylılar ve dünyayı aklınıza getirmeyen gezegenler 9.sezonda bizi terk etti.

11.sezonun şu ana kadar izlediğimiz kadarıyla renk skalası da Broadchurch’e, aslında genel anlamda dram dizilerine, aitmiş gibi. Russell dönemindeki parlak yeşiller, morlar, pembeler; yerlerini Moffat’ın bordo, koyu sarı, lacivert renklerine bırakmıştı. Chibnall döneminde ise onun diğer yapımlarında gördüğümüz gibi bol bol sarı ve beyaz görüyoruz.

Dizinin son sezonlarının bir diğer eksiği de kompleks karakterler. Clara hikayesinin aşırı uzun sürdüğü, Bill’in ise yeterince sürmediği kanısındayım; zira bu gözler River, Amy, Rory üçlüsünün karmaşık ilişkisini gördü. Karakterler birbirinden bağımsız değildi, bir dinamikleri, uyuşan kimyaları vardı. İlk sezonda bile Mickey, Rose, Jackie gibi efsanevi bir üçlü izledik. Donna tek başına bize mükemmel bir hikaye sundu, Doctor’la inanılmaz bir ilişkisi vardı ve giderken kalbimizi birçok yerinden kırdı, en pasif companion olduğunu düşündüğüm Martha bile tek başına kararlar verebilen, derin bir karakterdi. Son zamanlarda karakterler noktasında yazarların bir miktar uyuşukluk yaptığını düşünüyorum, farkındaysanız River ve Missy gittikten sonra dümdüz bir hikaye kaldı geriye.

Bazıları dizinin fazla uzadığını söylüyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Benim düşünceme göre Doctor Who aynı Star Wars veya Star Trek gibi önemli bir bilim kurgu efsanesi ve uzaması kötüleştiği anlamına gelmiyor. En sevmediğim sezon olan 10.sezonun içinde bile bana anlatamayacağım kadar çok şey ifade eden detaylar mevcut. Doctor Who bitmemeli ama geliştirilmeli ve maalesef “geliştirmek”ten kastım sadece Doctor’u değiştirmek veya diziye yeni karakterler getirmek değil (öhöm öhöm, Chris Chibnall)

Bu kadar gömdükten sonra şunu söylesem bir anlamı kalır mı bilemeyeceğim ama söylemeliyim: Doctorlar her zaman mükemmeldi. Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith gibi Peter Capaldi de Doctor karakterine yeni bir soluk getirdi ve ben de dahil birçoğumuzun favori Doctorlarından birisi oldu. Jodie Whittaker’ı izlediğimiz kadarıyla onun da öncekilerle kıyaslanmayacak bir çizgide ilerlediğini düşünüyorum. Doctor karakteri her zaman bir öncekinden izler taşıyor ama bize yeni bir karakter izliyormuşuz gibi hissettiriyor. Doctor Who’nun bu noktada asla taviz vermediği kanısındayım. Fakat belki de baş karaktere verilen bu önem biraz da hikayeye verilse ve böylelikle bilim kurgu yönünün ağır bastığını görsek fena olmazdı.

Siz ne düşünüyorsunuz, sizce Doctor Who eskisi gibi mi, bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi ve yeni sezondan beklentileriniz neler? Yorum olarak bırakırsanız bu konuyu güzelce tartışabiliriz!

Etiketler: BBC, Chris Chibnall, christopher eccleston, David Tennant, Doctor Who, Jodie Whittaker, Matt Smith, Peter Capaldi Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com