Dizi İncelemesi: Russian Doll

4 Şubat 2019 878 0 2

Netflix‘in 1 şubatta yayınladığı dizi 8 bölümden oluşuyor ve ortalama 27 dakika sürüyor. Dizinin konusu ise şöyle; Nadia, sürekli ölmekte ve 36. doğum günü partisini tekrar yaşamaktadır. Gerçeküstü bir zaman döngüsünde sıkışıp kalmıştır ve fâni olduğu gerçeğiyle yüzleşmelidir. Dizinin yaratıcı ekibinde Lesly Headland, Natasha Lyonne ve Amy Poehler bulunuyor. Dizinin başrolünde Orange Is The New Black dizisinden tanıdığımız ve dizinin yaratıcılarından olan Natasha Lyonne oynuyor. Ona Charlie Barnett eşlik ediyor.

Dizinin konusunu okuduğum zaman ‘ Eee bir dakika ben bunu bir yerden hatırlıyorum’ dedim. Konusu Ölüm Günün Kutlu Olsun  filmiyle benziyor. Evet çıkış konusu aynı ama bölümler ilerledikçe dizi farklı bir hal alıyor. Filmde karakterimiz yeniden dirilip sürekli aynı günde uyanıyordu. Bizde karakterle birlikte katilini aramaya başlıyorduk. İlk üç bölümde Nadia sürekli ölüyor. Araba çarpıyor, merdivenden düşüyor, kapağı açık olan yerden yuvarlanıyor, ve evet yeniden yeniden yeniden merdivenden düşüyor. Neden öldüğünü çözmeye çalışırken, bir gün yalnız olmadığını fark ediyor. Aynı durumda olan biri daha var: Alan. Nadia sürekli doğum günü akşamında dirilirken, Alan sevgilisine evlenme teklif edeceği akşam uyanıyor. Nadia düzensiz biriyken, Alan oldukça titiz ve dikkatli. Birbirine zıt iki karakter niye aynı anda ölür ve dirilir ki?

Bundan sonra yazacaklarım spoiler olduğu için izlemeyenler okumayabilir. Dizideki yan karakterleri sevdim. Özellikle Nadia’nın terapisti olan Ruth ve Nadia’nın arkadaşı Maxine beni çok güldürdü. Araya serpiştirilmiş espriler, kullandıkları mekanları beğendim. Dizinin komedi tadında başlayıp son bölümlerde oldukça duygusal olması hoşuma gitti. İzleyenlerin bazıları finali beğenmemiş ama benim oldukça hoşuma gitti. Orada asıl olay başa çıkamadıkları şeyleri anlayıp yüzleşmeleriydi. Bu yüzden ikisi de farklı evrenlerde birbirlerini tanıdı ve hayata devam etmesini sağladı. Dizide tek beğenmediğim konu; Nadia’nın geçmişinin bir kaç flashback sahneyle geçirmeleri. Onda bu kadar yara açan bir durumu daha fazla görmemiz gerektiğini düşünmüştüm.

Fragmanı için;

 

Etiketler: Amy Poehler, Charlie Barnett, Lesly Headland, Natasha Lyonne, Netflix, Russian Doll Kategoriler: İnceleme, Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com