Death Note Filmi Beklentileri Karşılayabildi mi?

30 Eylül 2018 833 0 0

Genellikle anime serisi olarak bilinen Death Note, aslında Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar haftalık olarak yayımlanan Japon Manga serisidir.   Death Note, Light Yagami‘nin bir şinigaminin(ölüm tanrısının) düşürdüğü defteri bulmasıyla başlayan ve defterin gücünü keşfetmesiyle iyi ve kötü kavramlarını ne anlama geldiğini sorgulamamızı sağlayan bir yapımdır. 2007 yılında ekranlara anime olarak merhaba diyen Death Note,  zaman geçtikçe büyük bir hayran kitlesine ulaşmaya başlayarak animelerin başını çekmiştir. Netflix, kurgusu, karakterleri ve karakterlerin birbirleriyle olan diyaloglarıyla bizi içine çeken bu seriyi 2017 yılında film olarak bizlere sunacağını duyurmuştur.  Bu fikir hayranlarını ne kadar mutlu etse de 37 bölümlük bir diziyi iki saatlik bir filme nasıl sığdıracakları konusunda soru işaretleri bırakmıştır. Nitekim  Death Note hayranlarının korktuğu gerçekleşti ve bu yapım onlara göre tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Peki, Death Note film uyarlamasının hayranları tarafından bu kadar tepki görmesinin sebebi nedir?

Öncelikle olayın özünü tam anlamadan sadece konuyu temel alarak bir film çekmeye çalışmaları yapımcıları başarısızlığa iten en büyük etken olduğunu düşünüyorum.  Dolgun bir kurgusu olan bu animeyi film yapmak zaten en başında bir hataydı.  Bir dizi olarak karşımıza çıksaydı belki kurgu anlamında bizi daha çok tatmin edebilirdi. Çünkü olayları çözümleyebilmek için bazı sahneler o kadar hızlı geçilmiş ki, animede izlerken keyif veren sahneler resmen birkaç dakika ancak yer bulabilmiş.  Ölüm tanrılarından (Şinigami) ya da defterin neden dünyaya düştüğünden bahsetmeden direkt defterin düşmesiyle başlamaları olayın özünü anlatmakta büyük bir engel olmaktadır. Özellikle Ryuk karakteri  animede yer yer bize komik olarak sunulsa da bu yapımda resmen korkunç bir yaratık gibi yansıtılmaya çalışılmış. Ruyk, animede olaylara karışmadan sadece olasılıkları söyleyerek Light’in vereceği kararları merakla izlerken burada bazı olaylara müdahale ettiğini görüyoruz. Bu çelişki Death Note’un özünü anlamadıklarını gün yüzüne çıkartıyor.

En büyük tepki çeken diğer bir konu ise karakter seçimleridir.  Yagami Light karakteri bir karşımıza Yagami Turner olarak çıkıyor. Bir Amerikan uyarlaması olduğu için Soy isim değişikliği çok rahatsız etmese de aninemedeki düşünce yapısıyla alakası olmayan bir karakter yaratmaları rahatsız edici bir unsur olmuş. Bir hamle yapmadan önce sonraki üç beş adımı düşünen animedeki karakter, filmde ise daha ilk karşılaştığı kıza defterden bahsediyor ve düşünmeden davranışlarda bulunuyor.  Tabii ki bu defteri kullanmanın yarattığı olaylar sonucu bu olayı araştıran bir detektif var. Bu detektif kendine L diye hitap eden, kendine has garip davranışları olan ve aynı zamanda Yagami kadar zeki bir karakterdir. Ancak animeyle özdeşleşmiş ve artık ikon olmuş bir karakteri siyahı bir karakterin oynaması ne kadar mantıklı bir karar bilemiyorum. Death Note hayranlarını en çok kızdıran şey L karakteriyle uzaktan yakından alakası olmayan bir karakter yaratmaları olmuştur.

Özellikle animde Yagami ve L’nin karşılıklı satranç düellosunu aratmayan hamlelerini izlemek inanılmaz zevkliydi. Ancak bu yapımda film olmasının verdiği dezavantajla bu sahneler inanılmaz hızlı geçilmiş. Bu yüzden animede aldığınız bu hazzı filmde bulamıyorsunuz.  Film hakkında olumlu diyebileceğimiz tek şey usta oyuncu Willem Dafoe‘nun Ruyk karakterine sesiyle hayat vermesidir.  Eğer animeden habersizseniz ve hafta sonu izlemek için orta sınıf bir film arıyorsunuz Death Note Netflix uyarlaması sizi memnun edebilir. Ancak kaliteli ve sizi sürükleyici dünyasına çeken bir yapım arıyorsunuz Death Note animesi sizin için doğru seçenek olacaktır. İyi seyirler.

Bonus: Death Note’un bir animeden daha fazlası olduğunu gösteren bir diyaloğu sona saklamak istedim.

Yagami: “Death Note’u kullanarak dünyadaki bütün kötü insanları öldüreceğim. Diğer insanlara kötü davranan herkesi, bütün kötüleri öldüreceğim ve sonunda yeni, tertemiz bir dünya kuracağım.”

Ryuk: “Yani yeni dünyadaki tek kötü sen olacaksın.”

Yazar: Serkan Sağlam

Etiketler: Anime, Death Note, L, Light Yagami, manga, Netflix, Ryuk, Willem Dafoe Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com