David Lynch, Blues Sanatçısı Robert Johnson’ın Hayatını Konu Alan Filmi Yönetecek!

11 Kasım 2018 590 0 0

David Lynch verdiği uzun bir aradan sonra ünlü Blues sanatçısı Robert Johnson’ın hayatını anlatan bir filmle sessizliğini bozmaya hazırlanıyor. Daha önceden hayatı birçok dizi ve filme ilham kaynağı olan Johnson‘ı bu sefer Lynch kendi bakış açısından bizlere gösterecek. Filmin Alan Greenberg’ün 1983’te yayımladığı “Love in Vain: The Life and Legends of Robert Johnson” adlı kitabından uyarlanıp yarı masalsı yarı gerçekçi hikaye örgüsüne sahip olacağı düşünülüyor.

Johnson‘ın hikayesini bu kadar ilgi çekici kılan ise kendisinin uğursuz 27 yaş efsanesinin başlangıcı olması ve ruhunu şeytana sattığı konusunda efsanelerin çıkması. Daha detaylı bilgi için Robert Johnson‘ın hayat hikayesi:

“Modern Blues müziğin temelini oluşturan akor kalıplarını, nota aralıklarını ve gitar ritmlerini bulmuş oldukça yetenekli bir müzisyen olan Robert Johnson, aynı zamanda uğursuz yaş 27 efsanesinin ve birçok şeytan hikayesinin ilham kaynağıdır. Birçok kez dizilerde, şarkılarda veya filmlerde hayat hikayesine gönderme yapılan Blues efsanesi Robert Johnson’ın doğduğu yıllar siyahi bireyler için zorlu yıllardı ve bu yüzden Robert’ın da çok kolay bir çocukluğu olmadı. Çocukluğunu; o dönemdeki birçok siyahi bireylerin yaptığı gibi göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalışarak geçirdi. Çocuk yaşlardayken bir gözünün neredeyse kör olmasına sebep olan bir hastalık geçirdi. Robert Johnson 16 yaşındayken karısını, doğum yaptığı esnada kaybetti. Karısının ölümünün şokunu atlatamayan Robert; bu tarihten itibaren  kendini tamamen müziğe verdi. Robert Johnson’ın yaptığı kayıtları bir otel odasında, akülü bir kayıt aletine yapılmıştı. Toplam 30 küsur şarkısını kaydetmiş olsa da çok daha fazla bestesi olduğu söylenir. Robert Johnson normal ve sıradanlığı aşamamış bir blues müzisyeniyken bir anda ortadan kayboldu. 1 yıl sonra geri döndüğünde herkesi şaşırttı çünkü artık inanılmaz bir tekniği ve çalışı vardı. Onun bu kadar hızlı bir şekilde, virtüözlük derecesinde iyi bir tekniğe sahip oluşunu çevresindekiler, o dönemde daha fazla olan batıl inançların da etkisiyle; “demek ki ruhunu şeytana sattı” şeklinde yorumladılar ve o günden bugüne hakkında efsaneler anlatıldı.

Efsaneye göre Robert Johnson’un; bir gece yarısı öylesine dolanmak ya da tuvalet ihtiyacını gidermek için fidanlığa gittiğinde burada şeytanla karşılaştığı ve Dünya’nın en iyi blues müzisyeni olmasına karşılık ruhunu şeytana sattığı söylenir. Şeytan ise onun ruhuna karşılık ondan gitarını istediği, akordunu bizzat kendisinin yaparak ona verdiği bu akordun nasıl yapılacağını yalnızca ona öğrettiği söylenir. Robert Johnson’un inanılmaz bir tekniğe sahip oluşunu insanlar bu şekilde yorumlamışlardır.

Robert Johnson’ın ölümü kadınlara olan düşkünlüğünden olmuştur. Bir gün çaldığı barın sahibinin karısına sulanınca bar sahibi buna çok sinirlenir. Ortalık sakinleştikten sonra Robert Johnson’ın masasına dostça olduğunu söyleyerek bir şişe açık içki yollar. Gönderilen içki aslında zehirlidir ve bu yüzden Robert oracıkta hayatını kaybeder. Öldüğünde yalnızca 27 yaşında olan Robert Johnson 27 yaşında ölen yetenekler kervanının ilkidir. Robert’tan sonra aynı yaşta ölen dünyaca ünlü yetenekler için (Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Brian Jones, Janis Joplin, Amy Winehouse…) “Uğursuz 27 yaş” efsanesi olmuştur.” –listelist

 

Etiketler: Alan Greenberg, biyografi, David Lynch, Love in Vain: The Life and Legends of Robert Johnson, Robert Johnson Kategoriler: Sinema, Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Aleyna Cerrah

Dizi ve filmlerden bulduğu boş zamanlarda okula giden biri, 20

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com