”Daha” Kitap ve Film Karşılaştırması!

13 Şubat 2018 550 0 0

Daha..

Evet arkadaşlar filmden çıkıp sıcağı sıcağına bir inceleme yapalım dedim. Hepimiz Hakan Günday’ın yeraltı edebiyatı krallığındaki yerini biliyoruz. Okuduktan sonra içimde bir hüzünle kapattığım son sayfanın kokusu burnumdan gitmeden filme geçmenin benim için etkisinin büyük olduğu kesin. Kitabı okuyanlar ve okumayanlar için film ne ifade ediyor? Tabii ki daha farklı. Fakat bu tarz bir filmin gösterildiği salon sayısının azlığı ciddi anlamda rahatsız edici. Son yıllarda kaliteli yerli film görmek beni ne kadar mutlu ediyorsa, Daha gibi bir filmin de değer görmesi beni o kadar mutlu ederdi. Ki görmeli de.

Bilmeyenler için özet geçelim; film, ülkelerindeki savaş ve sefaletten kaçıp daha güzel bir hayat uman umut yolcularını taşıyan Gaza ve babası etrafında dönüyor. Tabi ki asıl kahramanımız Gaza. Filmde gördüklerimiz ise; onun başına gelenler, yaşadığı duygusal çalkantı, psikolojik sorunlar ve daha nicesi.. Kitabı okuyanlar yeterli duygu geçişini filmde bulamayacak ve kısa tutulması için değiştirilen olaylarla fazla tatmin olmayacak gibi. Okumayanlar için ise o kasvet yeterince aktarılmış. Hayat Van Eck oyunculuğu ise gerçekten çok iyiydi. Umarım başarısı devam eder. Ahmet Mümtaz Taylan tabii ki oyunculuğunu konuşturmuş, Ahad karakterinin iğrençliğini tam anlamıyla yansıtmış. Uğur Aslan ve Tuğba Büyüküstün’ün filmin kalitesine yaptığı katkıyı da görmezden gelemeyiz. Harmin ve Dordor karakterlerine oluşan sempati filmde de etkisini sürdürüyor. Olayların eksik kalması beni pek hoşnut etmedi ama Onur Saylak ciddi anlamda ortaya kaliteli bir iş çıkarmış.

Özetle kitapta olduğu gibi filmde de  “Bir çocuğun hayatı, seçme şansı olmadığı bir babanın etkisiyle nasıl mahvolur?” sorusunun cevabını yeteri kadar alıyorsunuz.

 

Film fragmanı;

Etiketler: Daha, Hakan Günday Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Hafize Sabah

Moda, tasarım, resim, müzik, kitap, dergi, fotoğraf, dizi ve filmlerle fazlasıyla münasebet içinde olan kimse.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com