Çok Daha İyi Olabilecekken Paragöz Yapımcıların Gazabına Uğrayan Film! Venom: Zehirli Öfke İnceleme

6 Ocak 2019 263 0 1

Kısaca filmin sinopsisinden bahsedip incelemeye geçelim. Eddie Brock hırslı bir muhabirdir. Sevgilisinin çalıştığı araştırma firmasının sahibi de peşinde olduğu hikayelerden biridir. Kötü niyetli ve kendi amaçları doğrultusunda hareket eden bu adamın hikayesinin peşinde koşarken, Eddie, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Ancak araştırmasında fazla ilerleyen Eddie, Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmalıdır.

Senaryoyu inceleyecek olursak çok vasattı. Hem de en başından sonuna kadar aynı vasatlıkta ilerledi. Filmde bizi şaşırtan bir şey olmadı ve sahnelerin sonu hep öngörülebilir bir şekilde bitti. Film birçok Hollywood klişesini de barındırıyordu. İzleyici sıkmamak için mi yapmışlar bilmiyorum ama olaylar çok hızlı geçilmiyordu. Daha biz bir sahneyi sindirmeden hop başka bir sahne ve yeni olay. Bana göre böyle olması da sahnelerde verilmek istenen duyguyu geçirememe sorununu doğuruyor. Çünkü zaten kötü senaryo ve çekimlerin etkisiyle kaybolan duygular bu şekilde tamamen yok oluyordu. Tom Hardy hariç (o iyi bir iş çıkarmış ve Venom ile yakaladığı uyum başarılı olmuş) bütün oyunculuklar ortalama altıydı. Buna yanlış oyuncu seçimleri de etken diye düşünüyorum.

Filmin ilk yarısında aksiyon neredeyse sıfır, ikinci yarısında aksiyon sahnesi diye yutturulmaya çalışılan birtakım sahneler mevcut. Bir kere aksiyon sahneleri bu filmin olmazsa olmazlarından olması gerekirdi. Ama dönüp baktığımızda tembel kalan, kamera acı çekimlerinin iyi olmadığı, bize vay be hareket bak dedirtmeyen ve gözle takip edilemeyen sahneler filmde yerlerini almış. Filmin son sahnesinde iki simbiyotun karşılaşması da bence o kadar da iyi değil evet idare eder ama emin olun düzgün bir senaryoyla çok daha iyi çekilebilirdi. İzledikten sonra şunu da görüyoruz ki film 13 yaş sertifikası alabilmek için birçok sahnedeki aksiyonu ve vahşeti ya kesmiş ya da azaltmış.

Nereden geldiğini bilmediğimiz, nasıl geldiğini bilmediğimiz, neyden oluştuklarını ne tür canlılar olduklarını bilmediğimiz, güçlerini (fonksiyonlarını) bilmediğimiz, insanlıkla alıp veremediklerinin ne olduğunu bilmediğimiz tek bildiğimizin adları olduğunu simbiyotlar filmin ana hikâyesinin önemli bir parçası. Evet ana hikayenin önemli bir parçası ama başta yazdığım birçok soruyu de beraberinde getiriyorlar. Bu çok normal olmasına rağmen sorulara filmde cevap bulamayışımız durumu anormalleştiriyor. Film süresince de kafamızda bir sürü işareti bırakıyor.

Şüphesiz hikayenin dönüm noktası Venom’un her nasıl olduysa insanları yemekten vazgeçip Eddie ile iş birliği yaparak dünyayı kurtarma kararı almasıydı. Hikâyenin bu kısmı resmen saçmalıkla oluşturulmuş. Venom kendi dünyasında Eddie gibi dışlanan biri olduğu ve buradaki insanları sevmeye başladığı için oradaki diğer simbiyotların buraya gelmesini istememesi yüzünden fikrini değiştiriyor. Açıkçası gördüğüm en saçma neden. Venom’un amacı neydi bilmiyoruz, iyi bir karakter mi kötü bir karakter mi bilmiyoruz hal böyle olunca da filmde çoğu hareketi saçma geliyor. Bu fikir değiştirme olayı da bence en saçmasıydı. Ayrıca Venom karakterini çizgi romanlarda bu kadar iyi kalpli yansıttıklarını düşünmüyorum.

Süper kahraman filmlerinde iyi kalpli karakterlerimizin bizi izledikten sonra tatmin etmesinden çok kötü karakterlerin yaptıkları kötülüklerle, amaçlarıyla bizi tatmin etmesi son zamanlarda süper kahraman filmlerinin klişelerinin artması ve filmin sonunda hep iyilerin kazanmasından dolayı daha önemli hale geliyor. Örneğin Loki’nin birçok iyi Marvel karakterinden daha çok sevilmesi gibi. Maalesef bu filmde kötü karakterimiz var mı yok mu anlamıyoruz. Filmdeki kötü karakterimiz Carlton Drake yerine saksı koysak ben aynı performansı vereceğine eminim. Çünkü adamın yaptıklarındaki ana amacı bilmiyoruz, geçmişte neler yaşayıp böyle işlere kalkıştığını bilmiyoruz ve bizde bu yüzden büyük etkiler yaratmıyor.

Filmin sonunda fazladan bir tane ek sahne (after credit) var. Muhtemelen filmin gişesi iyi olursa (ki oldu da) çıkacak serinin devamı niteliğindeki ikinci filmin kötüsünden bahseden bir sahneydi. Marvel’in sinematik evreninde neredeyse hiç bilinmeyen ama çizgi roman okuyucuların çok iyi bildiği Carnage karakteri karşımıza çıkıyor. Venom’un baş düşmanı olarak tanıdığımız Carnage kendi deyimimle çok fena ötesi bir karakter, onu beyaz perde de Venomla kapışırken görmek harika olacak. Ayrıca Carnage’i Woody Harrelson canlandıracak.

Filmin vizyona girmesinden birkaç gün önce yapılan bir röportajda Tom Hardy’e filmde oynamaktan en zevk aldığınız sahneler hangisi şeklinde bir soru soruluyor. Tom da kimsenin beklemediği bir şekilde “filmden kesilen sahneler” yanıtını veriyor. “O kadar çok sahne kesildi ki toplamda bir 30-40 dakika eksilmiş oldu. Deli kuklacı sahneleri, kara mizah sahneleri… Neden bahsettiğimi anlıyorsunuz değil mi? Filmde yer almayı başaramadılar.” ardından da bunları söylüyor. Tom Hardy’nin Venom’u filmde harika oynamış olduğunu gördük hatta filmin tek iyi yanının (bana göre) Tom Hardy olduğunu da. Bu sahneleri çıkartarak sırf 13 yaş sertifikası alıp filmin izlenmesini arttırmak amacıyla belki de yapımcıların Venom filmini kendi elleriyle batırdı. Yazının bir kısmında da bahsettiğim veren mutlu alan mutsuz muhabetine bağlanıyor. Keşke o sahneler silinmeseydi de 18 yaş sınırı olmasına rağmen adam akıllı bir film izleyebilseydik.

Benim filmlerde görmek istediğim hikayede aslında çok büyük yerinin olduğu düşünülmese de hikayenin film süresi boyunca mantık ve doğru bir çerçevede ilerlemesini sağlayan bir detay var. Filmdeki karakterlerin detaylarına inilmemesi sorunsalı. Öyle bir şey ki film başlıyor ilerliyor biz karakterleri görüyoruz ama bilmiyoruz nedir, ne özelliği vardır, geçmişinde neler yaşamıştır sorularına cevap alamadan (bu soruları ben önemli buluyorum çünkü karakterler filmdeki hikayeye bağlanmayı kolaylaştırır bu da seyircinin izleme zevkini arttırır) film devam ediyor ve bitiyor. Kendi dünyamızda da karakterleri içselleştiremiyoruz. Bu sorun Venom filminde de var. Eddie hariç (onun da karakter yapısı yarım yamalak anlatılıyor) biz hiçbir karakteri tam olarak tanımadan izliyoruz. Eddi’ye bir tık daha fazla diğer karakterlere de filme ek olarak yaklaşık iki üç dakika onları tanımamız için eklense çok daha iyi olabilirdi.

Venom’u ilk kez Toby abimizin oynadığı Spiderman 3 filminde görmüştük. Çizgi roman okuyanların zaten bildiği bir karakter olan Venom’un o filmden beri fan kitlesi gittikçe büyüyor. Venom’un Spiderman evreninden farklı bir evrende geçecek solo bir filminin çıkacağını ayrıca başrolü Tom Hardy’e emanet edeceklerinin öğrendiğimizde de çok mutlu olmuştuk. İlk teaser umutlarımızı bir hayli azaltsa da sonradan yayınlanan fragmanlar umutlarımızı eski konumuna geri çıkarttı. Bir de üzerine senaryonun, oyunculukların ve sahne çekimlerinin daha iyi olduğu bir film izleseydik alan mutlu veren mutlu hesabıyla tadından yenmeyecekti. Şimdi ise dünya çapında 800 milyon hasılat yapan Venom filminin verenleri mutlu ama maalesef alanlar mutlu değil. Birkaç maddede yapılacak değişikliklerle emin olun ki çok daha iyi bir film izleyebilirdik.

IMBD’den 10/6.8, Rotten Tomatoes’dan %28 puan alan Venom Zehirli Öfke filmi bu şekilde. Venom kendi tabirimle “sıfır beklentiyle izleyin pişman olmayın mutlu olun” filmlerinden. Yine de devam filmleri after credit sahnesinde Carnage’i görmemizle birlikte umut vadediyor. Şimdiden herkese iyi seyirler dilerim, esenlikle kalın.

Etiketler: Carnage, Marvel, Sony, Süper kahraman filmleri, Tom Hardy, Venom Zehirli Öfke Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com