Çizgi Roman Serisi Önerisi: Renk Serisi

28 Kasım 2018 598 0 0

Jeph Loeb ve Tim Sale ikilisinin elinden çıkan bu duygu yüklü renk serisini bilmeyen kalmamalı!

Çizgi romanlarda genelde tema bellidir: Kahramanlık! Kavgalar edilir, bombalar patlar, ölenler ölür, olanlar olur. Karakter gelişimine pek önem verilmez, çünkü karakterler zaten gelişmiştir, zaten arkalarında kocaman bir elli-altmış yılları vardır. Olaylara değer verilir. Yeni şeyler gösterilmeye çalışılır, daha önceki yazarların akıllarına gelmeyen olaylar yazılır.

Renk serisinde ise bu böyle değil. Her şeyden önce, var olan olaylardan yola çıkılmış. Tabii ki olay oluyor, fakat olaylardan çok karakterin psikolojisi göz önünde. Kalbinizi bayağı kıracak bir seri yani.

Hangi kitapla başladığınız çok önemli değil fakat Daredevil: Sarı ilk çıkan kitap olmuş. Kahramanı tanımıyorsanız da üzülmeyin, Daredevil’ın orijin hikayesine de değiniliyor. Matt Murdock, Karen ile tanıştığı zamanları hatırlıyor. Ortada bir trajedi var, Matt bunun için kendini suçluyor. Daredevil’ın neden sarı kostümünü zamanla kırmızıya çevirdiğini göreceksiniz, kalbiniz binlerce parçaya ayrılacak… Çok konuşmaya gerek yok, seri daha ilk kitaptan rengini belli ediyor denebilir! (Renk esprisi, hehe)

İkinci olarak Spider-Man: Mavi var. Benim için bu serideki en iyi çizgi roman diyebilirim, öylesine seviyorum ki defalarca okuyabilirim. Her defasında ağlarım, evet, o ayrı. Peter Parker ile Gwen Stacy nasıl tanıştı, nasıl aşık oldular, veya nasıl az kalsın aşık olamadılar, devamında neler oldu, Mary Jane bu çerçeveye nasıl girdi, günümüzde neler oluyor… Hepsinin cevabını veriyor. Peter Parker’ın anlatımıyla okuduğumuz ağlatıcı bir çizgi roman diyelim. Okunur, okutturulur.

Hulk: Gri ile devam ediyoruz. Hulk’ın hikayesi nasıl kalp kırıcı olabilir ki, diyebilirsiniz. Aslında Bruce Banner‘ın gamma radyasyonuna maruz kalması gayet kalp kırıcı, fakat burada bahsedilen konu bu değil maalesef. O da var! Ama kalbiniz orada kırılmıyor. Loeb burada Betty‘den bahsediyor, General Ross‘tan bahsediyor, o imkansız(ımsı) aşkı konu alıyor. Hulk’ın da bir kalbinin olduğunu hatırlatıyor size.

Çizgi roman okumayı sevmeyenlerin bile severek okuyabileceği bir seri olduğunu düşünüyorum, sonuçta hikaye çizimlerden daha ön planda fakat çizimler de gerçekten harika! Okumasanız bir şey kaybeder misiniz, hikaye olarak hayır ama karakterlerin hayatlarını değiştiren o trajik olaylarda nasıl tepki verdiklerini öğrenemezsiniz- yani eğer hikaye odaklı çizgi romanlar seviyorsanız bu serinin durgunluğu sizi biraz şaşırtabilir. Zaten bildiğimiz orijin hikayelerini gösteriyor sonuçta. Bilmediğimiz kısım baş karakterlerin duyguları.

Gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim seridir Renk serisi. Hatta tam şu anda gidip Mavi’yi tekrar mı okusam diyorum!

Etiketler: bruce banner, Daredevil, Hulk, Jeph Loeb, Matt Murdock, peter parker, Spiderman, tim sale Kategoriler: Çizgi Roman
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Yağmur Sevinç

Boğaziçi öğrencisi, çizgi roman ve kitap okuyucusu, dizi ve film izleyicisi, süper kahraman aşığı.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com