Cannes Film Festivali’nde Dakikalarca Alkışlanan Film: Ahlat Ağacı İnceleme

3 Temmuz 2018 368 0 3

Herkese merhaba öncelikle ilk defa bir sanat filmi izledim ve filmle ilgili kafamda cevaplandıramadığım bir sürü soru var. Eğer sizinde ilk Nuri Bilge Ceylan filminiz ise oluşabilecek kafa karışıklıkları gayet normal merak etmeyin. Nuri Bilge Ceylan’ın diğer filmlerini veya arayı uzatmadan Ahlat Ağacı’nı ikinci kere izlemek bu duruma bir güzel çözüm olabilir benden size tavsiye.

Filmim yönetmeni ve senaristi Nuri Bilge Ceylan çok değerli ve yabancı film festivallerinde ülkemizi gösterdiği başarıyla temsil eden önemli bir kişidir. Genel olarak filmlerinde senaryo sağlamdır fakat yavaş ilerler (gündelik yaşamdan kesitlerin birleştirilmesi gibidir sahneler). Sabırla ve dikkatli seyretmenizi öneririm çünkü kaçırırsanız filmden sıkılıp kopabilirsiniz. Diyalogların alt metni çok sağlamdır. Başarılı konuşmalar görürüz. Ve son olarak hafızalara kazınacak harika görüntüler gösterilir film boyunca. Ahlat Ağacı da bu özelliklerin hepsinin taşıyan bir film olmuş fakat diğer Nuri Bilge Ceylan filmlerden ufak bir farkı var. Bana göre Doğu Demirkol (ki kendisi hem oyuncu hem komedyendir) ve Murat Cemcir‘in etkisiyle özellikle ilk bölümde mizahi yöne sahip olan bir film olmuş.

Ahlat Ağacı‘nın konusunu bilmeyenler için kısaca açıklayayım. Üniversiteyi bitirip memleketine geri dönen 20’li yaşlarındaki Sinan, kitabını basabilecek bir sponsor ararken hem ailesiyle ilgili sorunlarla yüzleşiyor hem de bir dönem tanıdığı insanlarla yeniden buluşuyor. Geçmiş muhasebeleriyle birlikte gelen bu karşılaşmalar en temelde Sinan’ın kendisiyle yüzleşmesiyle sonuçlanıyor. Öğretmen, yazar, asker, imam ve inşaatçı gibi karakterler üzerinden günümüz Türkiyesine dair geniş bir portre çizen film dede, baba ve oğulu kapsayan üç jenerasyonun arasındaki güç savaşlarını, özünde ne denli benzer olduklarını gözler önüne sererek işliyor.

Kesinlikle Türk sinema severlerin izlemesi gereken bir film çünkü tamamen ve doğal bir şekilde bildiğimiz Türk kültürü anlatılıyor bu sayede karakterlerin hiçbirini yargılamadan sanki içimizden biriymiş gibi kabul ediyorsunuz. Bu arada Ahlat Ağacı Cannes Film Festivali’nde ödül alamamasına rağmen dakikalarca ayakta alkışlanmış bir film olmayı başarmıştır. En uygun zamanda tekrar izleyeceğim sizin de izlemenizi şiddetle tavsiye ederim unutmamalıyız ki Türk sinemasını eski güzel günlerine youtuberların yaptığı veya Recep İvedik gibi saçma filmler değil bu tür emek verilmiş amacı olan filmler döndürecektir.

Etiketler: Cannes Film Festivali, Doğu Demirkol, Murat Cemcir', Nuri Bilge Ceylan Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com