Call Me by Your Name: Spoilersız İnceleme

Call Me by Your Name: Spoilersız İnceleme

30 Temmuz 2018 329 0 0

Film Oliver’ın tezini bitirmek üzere İtalya’da bir etnografya profesörünün evine gelmesiyle başlıyor. Altı hafta boyunca odasını Oliver’la paylaşmak zorunda kalan Elio için Oliver’ın kişiliğini kabul etmek ilk başlarda oldukça zor oluyor. Geldiği gibi İtalyan halk arasında yüksek statüye çıkmış olan Oliver, ne yaparsa yapsın Elio’nun gözüne girmeyi başaramıyor. Filmin başları Oliver’ın küstah tavırları ve Elio’nun ona karşı beslediği kıskançlıkla devam ederken aynı odada kalan iki genç sonunda birbirlerinin varlıklarını kabullenip arkadaş olma yolunda ilerliyorlar. Bu süreçte Elio’nun Oliver’a karşı hisleri arkadaşlığın ötesine geçiyor ve tutkuya dönüşüyor. Zamanla hislerine karşılık bulan Elio hayatının en güzel yazını geçiriyor. Fakat yazın sonunda aldığı haber içindeki tutkunun kalp kırıklığına dönüşmesine neden oluyor.


Başlarda hiçbir detayı kaçırmamamız için romanı 2 saate sığdırma kaygısı gütmeden rahat bir şekilde çekilmiş sahneler, karakter gelişiminin hızlı olduğu filmlerden hoşlanan kişiler tarafından beğenilmeyecektir.  

Tanıtımla geçen ilk saatten sonra bol şehvet dolu dakikalar, özellikle şeftali sahnesi bazı izleyiciler tarafından rahatsız edici bulunabilir fakat kitaptan uyarlandığı göz önünde bulundurulduğunda gayet makul bir şekilde canlandırıldığı görülecektir.

Müziğin sahnelerle uyumu, özellikle bu film için bestelenmiş piyano parçalar, bu film için piyano dersleri alan Timotheé Chalamet ve Armie Hammer’ın göz dolduran oyunculuğu, mekân ve kıyafet seçimleri, kamera açıları filmin sinematografik başarısını arttırsa da, pek çok ödüle layık görülen bu film iki saati aşkın süresi ve oldukça yavaş ilerleyen senaryosundan dolayı beklentiyi karşılayamamış gibi duruyor.

Tarihî ve nostaljik İtalya sokaklarında dolaşırken kendilerini bulan iki gencin beyaz perdeye uyarlanmış hikayesi sıcak yaz gecelerinde izleyecek bir şeyler arayanlar için ideal.

Not: Spotify kullananlar için film müziklerini içeren albümün linki aşağıda belirtilmiştir. İyi seyirler

Yazar: Nisa Yaman

Etiketler: Armie Hammer, Call Me By Your Name, Sinema, Timothée Chalamet' Kategoriler: İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com