Bu Filmi İzledikten Sonra Yapay Zekalar Hakkındaki Olumlu Görüşleriniz Bir Anda Değişebilir! Upgrade Spoilersiz İnceleme

11 Ekim 2018 409 0 1

Upgrade, yakın geleceğe uyarlanabilir bir hikâyesi, farklı kamera çekimleri ve yarattığı gizemli distopik dünyasıyla 2018 yılının iyi filmleri arasında yer alıyor. Öncelikle bunun oyuncu kadrosuna ünlü isimlerin yer aldığı, yüksek bütçeli bir gişe filmi olmadığını söylemekte fayda var. Başarılı bir film olduğunu söyleyince bu özellikler akla gelebilir ama film bu özelliklerine hiçbirine sahip değil hatta tersi özelliklere sahip. Ve barındırdığı farklı özellikler yüzünden çoğu kişi tarafından benimsenmeyip sevilmeyecektir. Size önerim sabırla filmi izlemeniz, zaten sonu sizi tatmin edecektir.

Bilmeyenler için kısaca sinopsisinden bahsedecek olursam, filmin baş karakteri Grey Trace eski tür arabaların bakımını yapan, eşi Asha ile mutlu bir hayat geçiren sıradan bir adam. Grey ve eşi Asha, Grey’in tamir ettiği arabayı sahibine teslim etmesinden sonra bindikleri ileri teknolojik arabanın emirleri yerine getirmeyip kendi kafasına göre hareket etmesiyle feci bir kaza geçiriyorlar. Kazanın olduğu yer ise şehrin suç oranının yüksek olduğu yerlerden biri ve çiftin ilerleyen dakikalarında başlarına musallat olacak tipler orada pusuda bekliyorlardır. Eşiyle birlikteyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder muciten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden kişilerden intikam almak için yola koyulur.

Yapay zeka, insan zekasına özgü olan algılama, ögrenme, fikir yürütme, düşünme, sorun çözme, iletişim kurma gibi yüksek bilişsel fonksiyonları ve davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. Bir başka ifadeyle, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun, çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Şimdi günümüzde büyük tartışmalar yaratan yapay zeka konusu var. Hepimiz biliyoruz ki 21. Yüzyılın en önemli bilim alanındaki çalışmalar yapay zekalar üzerine oluyor. Hatta bu öyle bir boyut almış durumda ki olay artık robotlar insanların günlük işlerini yapmayı bırakın insan gücü ve zekası gerektiren iş sektörlerinde çalışabilecek noktaya geldi. Yani insanların zekasıyla yarattığı robotlar insanlardan daha zeki olacak ve dünyayı ele geçirmeye çalışacaklar düşüncesi yavaş yavaş hakim olmuş durumda. Tabii ki de şimdi kesin bir şey söylemek zor fakat yapay zeka konusunun yapılan son çalışmalar ile çok farklı bir boyut aldığını söyleyebilirim. Peki yapay zekalar bazı bilim insanlarının da dediği gibi sonumuzu getirecek bir felakete mi sebep olacak? Yapay zeka kullanan robotlar bakımından ürkütücü olan, kendi kodlamalarında bulunmayan şeyleri öğrenme yeteneğine sahip olmalarıdır. Siz ona öğretmeseniz bile yeni şeyler keşfedebilir, onları uygulayabilir ve keşfettiği şeyleri birleştirerek daha önce hiç var olmamış şeyleri geliştirebilir.

Upgrade filminin hikâyesi de bu konu üzerinden ilerliyor. Yapay zeka Stem’in Grey’in vücuduna enjekte edilmesi, onunla birlikte hareket etmesi ve Grey’in felçliyken yürüyerek tekrar hayata dönmesi yapay zeka teknolojisinin insanlığa yararlı olması umutlarını yeşertiyor. Tabii filmim sonrasında olanlar (spoiler vermemek için söylemiyorum ve kısa kesiyorum) acaba yarardan çok zarar mı verir dedirtiyor.

Bana göre filmin en büyük hatalarından biri Grey karakterinin hatta hiçbir karakterin derinine inilmemesidir. Ana kahraman Grey’i yeteri kadar tanımıyoruz, karısının filmin ilerleyen dakikalarında bir rolü yok fakat hikayeyi etkileyen bir olau başına geliyor.
Filmdeki kötü adamlarının artık klişe olmuş bir üstün ırk görüşü içinde vücutlarına namlular, şarjörler, hapşırık yoluyla ateşlenen katil mikrobotlar gibi ilginç özelliklere sahipler fakat bu çetenin alt kültürlerinin bir derinliği yok. Yani hiçbirinin hikâyesini bilmiyoruz. Nereden geldiler, nasıl var oldular, amaçları neydi? Bunların hiçbirini bilmeyerek izliyoruz. Tabii bu da filmin zaten anlatamadığı (ya da yeterli değinmediği için bizim anlayamadığımız) distopik dünyasına girişimizi bir hayli zorlaştırıyor. Bu arada film yaklaşık 100 dakika. Yani bize kendi distopik dünyasını ve karakterleri anlatmaya yeterli zamanı vardı diye düşünüyorum.

Değinmek istediğim bir konu daha var o da yönetmen Leigh Whannell’in özellikle dövüş sahnelerinde kullandığı farklı çekim tekniği. Özellikle Türk dizilerinde gördüğümüz tek açıdan, 30 saat süren ve ağır çekimde devam eden dövüş sahnelerinden birçok yönüyle ayrılması güzeldi. Ben genel olarak beğendim fakat bazı sahnelerde çok abartıydı yani absürt duruyordu. Grey Stem’i taktıktan sonraki yürüyüş ve duruş tarzının robotikleşmesini kamera çekimleriyle çok iyi yansıtmışlar.

Yapay zekanın derinlerine fazla inmeyip, çeşitli eksikleri bulunmasına rağmen Upgrade 2018’nin eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayan iyi bir yapım. İzlemenizi tavsiye ediyorum şimdiden herkese iyi seyirler dilerim.

Etiketler: Leigh Whannell, Logan Marshall-Green, Saw, Upgrade Kategoriler: İnceleme, Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Can Turbay

Sıkıcı lise hayatından uzaklaşmak, yeni dünyaların kapısını aralamak için filmlere ve dizilere muhtaç olan bir genç arkadaşınız. Aslında tüm insanlığın tek ihtiyacı kendinden bir parça bulabilecek iyi filmler izlemektir.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com