Breaking Bad

Breaking Bad Hakkında 40 Bilinmeyen Bilgi

6 Ekim 2016 1471 0 0

Breaking Bad gibi kaliteli diziler belki çok nadir gelir. Dizi televizyon tarihinin en muhteşem, en özgün dizilerinden biri. Biz izleyenler diziyi çok özledik. Efsane karakterlere sahip olan dizi muhteşem oyunculuğu ile Bryan Cranston‘u, hiç oyunculuk dersi almamış Aaron Paul‘un parlayışını ve harika çekimleri ile akıllara kazındı.

Dizide inanılmaz detaylar var ki bunlar gözümüzden kaçmış olabilir. Bizde izleyenlere bildikleri ve ya yeni öğrenecekleri bazı detaylar vermek istedik.

Eğer diziyi izlemeyenleriniz varsa burada bu sayfayı kapatabilirsiniz. Çünkü yazının bundan sonraki kısmı ağır spoiler (sürprizbozan) içerecektir. Ayrıca diziyi izlemenizi tavsiye ederiz.

 

spoiler-min
 

1- Bryan Cranston, The X-Files dizisindeki kısa rolü sayesinde Walter White oldu.

2- Aaron Paul daha önce hiç oyunculuk dersleri almamıştır.

3- Beş sezon boyunca toplamda 270 ölüm yaşanıyor.

4- Jesse Pinkman karakterinin ilk sezonun sonunda ölmesi planlanıyordu.

5- Dizideki mavi meth aslında mavi renkte akide şekeriydi. Dizinin başarısının ardından gerçek uyuşturucu satıcıları, ürünlerinin içerisine mavi renklendirici katmaya başladılar.

6- Game of Thrones yazarı George R.R. Martin, Breaking Bad’in “Ozymandias” adlı 5. sezonun 14. bölümünü izledikten sonra “Westeros’ta Walter White kadar canavar karakter yok, bunun üzerine çalışacağım” diyerek sonraki kitapları için diziden ilham aldığını belirtmiştir.

7- Walter White’ın çatıya fırlattığı pizza sahnesi tek seferde çekildi.

8- Bryan Cranston, yaklaşık 20 yıl önce Power Rangers dizisinde kötü Twin Man karakterini canlandırmıştı.

9- Vince Gilligan ruh hastası kötü karakter Tuco’nun 2. sezon boyunca dizide olmasını istemiş. Ancak karaktere hayat veren Raymand Cruz, The Closer isimli diziye geçiş yapacağı için Tuco’yu 2. sezon başında öldürme kararı almışlar. Tuco yerine onun karakteristik özelliklerinin tam tersi Gus Fring yaratılmış.

10- Jesse‘nin evi ikinci sezon çekildiği sırada satılmıştı, iç çekimler bu yüzden set ortamında yapıldı.

11- Breaking Bad’in Bryan Cranston, Anna Gunn ve Bob Odenkirk gibi belli başlı oyuncuları efsane dizilerden Seindfeld‘de de rol almıştı.

12- Breaking Bad aslında California’da çekilecekmiş ama prodüksiyon daha az vergi yükü çeksin diye set Albuquerque’ye taşınmış.

13- RJ Mitte, tıpkı dizide oynadığı karakter Walter White Jr. gibi beyni hasar görmüş. Sebebi doğum sırasında oksijensiz kalmak.

14- Skyler White karakterini canlandıran Anna Gunn’ın açıklamasına göre dizideki bir olay Bryan Cranston’ı derinden etkilemiş. Walt’ın Jesse’nin kız arkadaşı Jane Margolis’in kendi kusmuğunun içerisinde boğulmasına izin verdiği bölümün çekimlerinin ardından, Cranston 15 dakika boyunca ağlamış. Ünlü oyuncunun bir kız babası olduğunu hatırlatmakta fayda var. O bölümün çekimleriyle ilgili Aaron Paul “O gün bittiğinde daha mutlu olamazdım. Çünkü orada Jesse’nin yaşadığı acıyı paylaştım” demiş.

15- Gerçek bir DEA ajanı Breaking Bad ekibine nasıl meth yapılacağını anlatmış. Bryan Cranston da bir kimya profesöründen yardım almış.

16- Bir bölümün ortalama maliyeti 3 milyon dolar.

17- Dizide söylenen tüm “yo” ve bitch” sözleri senaryoda vardı, bunların %1 kadarı doğaçlamaydı.

18- Gus Fring‘in ölüm sahnesindeki makyajına The Walking Dead ekibi yardım etti.

19- Savewalterwhite.com gerçek bir web sitesi.

20- Walter White’ın arabasının ön camı toplamda 4 kere kırıldı.

21- Final bölümünün adı Felina, demir, lityum ve sodyum’un simgelerinden oluşuyor. Demir = kan, lityum = meth, sodyum = gözyaşı. Ayrıca Felina “finale” kelimesinin anagramı.

22- Dizinin son çekim günü başrol Bryan Cranston parmağına Breaking Bad dövmesi yaptırdı.

23- Walter Jr., as karakterler arasında Jesse‘nin tanışmadığı tek kişi.

24- Bebek Holly‘nin adı, yönetmenin sevgilisinin isminden geliyor.

25- 2. sezonun 4. bölümünde Jesse Walter’a “başımız belaya girerse kendimizi kurtarmak için ne yapıcaz, robot mu?” gibisinden soruyor, final bölümünde de bu bir nevi gerçekleşiyor.

26- Dizide Skyler hamileyken kardeşi Marie gerçek hayatta hamileydi. Yakın çekim hamile Skyler göbeği aslında Marie’nindi.

27- Dizideki psikopat kuzenler gerçek hayatta aynı yumurta ikizi.

28- Bryan Cranston ve Dean Norris ‘Little Miss Sunshine’ filminde de beraber oynamıştı.

29- Dizinin introsunda gözüken C10H15N formülü, metamfetaminin ta kendisi. 149.24 de molekül ağırlığı.

30- 2. sezondaki birinci, dördüncü, onuncu ve on üçüncü bölümlerin açılışları siyah beyaz olarak çekilmiş. Bu bölümlerin isimlerini bir araya getirdiğinizde Seven Thirty-Seven / Down / Over / ABQ ortaya çıkıyor. Sezonun sonunda ortaya çıkan uçak kazasına bir gönderme hazırlanmış.

31- Lydia Rodarte-Quayle’ı canlandıran Laura Fraser gerçekte İskoç. Aksanını olabildiğince yansıtmamak için uğraşsa da, 5. sezon içerisinde İskoç tınısını yakalayabiliyorsunuz.

32- 3. Sezon 10. Bölüm Fly, bütçe sıkıntıları yüzünden yazılmış. Fly bölümü boyunca sadece tek bir sahne içerisinde iki ana karakter Walter ve Jesse, Meth laboratuvarı içerisinde bir sineği kovalıyor.

33- Ted Beneke karakterini canlandıran Christoper Cousins’in düşüp boynunu kırdığı sahneyi çekmek için dublör gerekmiş. Cousins çekimler başlamadan önce daha yeni omurga ameliyatı geçirmiş.

34- Jonathan Banks’ın final bölümünde, yani Walt’ın Mike’ı öldürdüğü bölümde tüm çekim ekibi kollarına siyah kuşak bağlamış.

35- Breaking Bad toplamda 62 bölüm sürüyor. Periyodik Tablo’daki 62. element Samarium, kanser hastalarını tedavi etmekte kullanılıyor.

36- Walt’ın parasını gömdüğü koordinatlar, dizinin çekildiği Abuquerque, N.M.’de bulunan Q Studios’un yerini işaret ediyor.

37- Felina bölümünde New Hampshire plakasına yakın çekim yapılıyor. New Hampshire eyaletinin mottosu Live Free or Die yani Özgür Yaşa ya da Öl. Bu da bölüm sonuna gönderme yapıyor. Ana karakterlerden biri ölüyor, diğeri ise özgürlüğüne kavuşuyor.

38- Walter’ın oto yıkama firmasındaki eski patronu Bogdan’ı canlandıran Marius Stan’in kimya üzerine doktorası var. Stan, ilk oyunculuğunu 40’lı yaşlarında Breaking Bad dizisinde yaşıyor.

39- Tuco ve Jesse arasındaki dövüş sahnesi sırasında Aaron Paul aldığı darbe yüzünden baygınlık geçiriyor. Bu yüzden tıbbi müdahale yapılıyor.

40- Walt final bölümü Felina’da, New Mexico’ya dönerken arabada Marty Robbins’in El Paso şarkısı çalıyor. Şarkıda, kasabaya dönen suçlu bir adamın Felina isimli aşkını bulmaya gitmesi anlatılıyor.

Kaynak: BuzzFeed

Etiketler: Aaron Paul, Breaking Bad, Bryan Cranston, Jesse Pinkman, Walter White Kategoriler: Özel Dosya
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com