Black Panther – Filmdeki Bazı Bağlantılar

17 Şubat 2018 409 0 0

Black Panther‘in piyasaya sürülmesiyle Marvel Cinematic Universe için yeni bir çağın başlangıcı olarak kabul edilebilir. Marvel’ın en büyük gişe rekortmeni olan Black Panther, ortak evren bağlantıları ve çizgi roman referansları ile harika bir iş çıkartmış gibi görünüyor.

Doğal olarak, bu yazı spoiler dolu! İzlemediyseniz sağ üstten lütfen burayı terk ediniz, filmin heyecanını kaçırmak istemeyiz!

1)KILLMONGER’IN MASKESİ

Erik Stevens‘ın kabile maskesi, Black Panther#37′de T’Challa ile yaptığı savaşta giydiği maskeyi ve Christopher Priest‘in ünlü Black Panther romanında yayınlanan şeytan Mephisto’yu hatırlatıyor.

2)STAN LEE CAMEO’SU

stan lee black panther ile ilgili görsel sonucu

Her filmde olduğu gibi bu filmde de, Stan Lee bir yerlerden çıktı. Biz onu Wakanda’da beklerken Güney Kore‘de ortaya çıkması ise biraz sürpriz oldu!

3)SHURI’NİN HAZIRLADIĞI BACK TO THE FUTURE AYAKKABILARI!

shuri black panther ile ilgili görsel sonucu

T’Challa’nın kardeşi Shuri -ki senaryoya göre sadece 16 yaşında- ülkesi için sadece yüksek teknolojili silahlar hazırlamakla kalmıyor, ayrıca günlük hayatta kullanılan çoğu eşya için alternatifler de üretiyor. Shuri’nin T’Challa için hazırladığı ayakkabılar, yalnızca ayakkabı değil, ayrıca ikinci bir deri gibi görünüyor. Ve bunu gören bazı seyircilerin yüzlerinde bir gülümseme oluştuğunu tahmin ediyorum. Çünkü ayakkabılar Back To The Future II‘ye atıfta bulunmak için hazırlanmış gibilerdi. Asıl bomba ise T’Challa’nın tam bir Back To The Future hayranı olması!

4)ALTIN KOLYELİ KOSTÜM

BLACK PANTHER ERİK ile ilgili görsel sonucu

Bir diğer ayrıntı ise gümüş ve altın olmak üzere tasarlanmış iki kostümde gizli. T’Challa’nın seçtiği gümüş renkli kostümün ona çok yakıştığı konusunda hemfikiriz ancak Erik‘in giydiği kostüm, çizgi romanlardaki T’Challa kostümünün birebir, mükemmel bir kopyasıydı.

5)BAŞKA BEYAZ ADAM

Everett Ross‘un filmdeki rolünün şaşırttığı tek kişi ben değilimdir sanırım? Ancak diğer karakterlerle ve olayla o kadar güzel kombine edilmişti ki varlığı hiç rahatsızlık oluşturmadı. Omurgasındaki hasarın iyileştirilmesi için Wakanda’ya getirildiğinde, Shuri’nin kullandığı “başka beyaz adam” kelimelerinin bizlere after credit için çoktan spoiler verdiğini öğrenmek güzel bir deneyimdi. Böylece Bucky’nin Infinity War için yeniden dönüşünün nasıl başladığını görmüş olduk.

6)WAKANDA TEKNOLOJİSİ DÜNYAYLA BULUŞUYOR

black panther oakland ile ilgili görsel sonucu

Filmin sonunda Wakanda’da kullanılan yüksek teknolojinin dünyayla paylaşılmaya karar verilmesiyle erken bir sürpriz yaşıyoruz. Black Panther’ın hikayesi aslında Oakland, California’da başlıyor. Ayrıca Oakland, 1966’da (Marvel karakterlerinden sadece birkaç hafta sonra) kurulan Black Panther siyasi partisinin doğduğu yerdir. Siyasi partinin adı, Marvel‘ın T’Challa’nın kahraman adını geçici olarak değiştirmesine bile yol açtı.

 

Filmi izlemediyseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Son olarak; YAŞASIN WAKANDA!!!

 

 

Etiketler: Black Panther, Marvel Kategoriler: Sinema
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com