Bir Film Önerisi: Peki Şimdi Nereye?

17 Mart 2019 479 0 0

Bu sene Lübnan‘ın Oscar adayı ‘Kefernahum’ filmiyle ses getiren, yönetmen Nadine Labaki‘nin yönettiği ve başrolünde olduğu bir film önerisiyle karşınızdayım.

Konusunu kısaca özetlersek; Din çatışmalarının yaşandığı Lübnan‘ın izbe bir köyündeyiz. Dışarıda savaş sürerken, köydeki Hristiyan ve Müslüman halk dostane ilişkilerini sürdürme çabasındadırlar. Ancak çatışmalar şiddetlenir. Köyde yaşayan kadınlar savaşın yaklaşmakta olduğunu hisseder ve olaya el koyar. Kadınlar artık sevdiklerinin mezarları başında yas tutmaktan bıkmışlardır. Çözümü ise ; sabah erkenden gazeteleri toplamakta, televizyon antenini bozmakta bulurlar. Bir müddet sonra bunlar da etkili olmamaya başlar ve bize bir soru sorar: Siz savaş çıkmaması için oğlunuzun öldüğünü köyden saklar mıydınız?

Filmin en hoşuma giden kısmı; dramatik bir şekilde anlatılabilecek bir konuyu araya tebessüm ettirecek sahnelerle bize sunmaları. 1 saat 40 dakika süreli olan film ,ilk sahnesiyle sizi içine çekmeyi başarıyor. Müziklerinin de etkileyiciliğini belirtmek gerek. Film bize bir kez daha dünyadaki bu savaşın vicdanlı ve sağduyulu insanlar sayesinde biteceğini hatırlatıyor.

Etiketler: film, Lübnan, Nadine Labaki, öneri, Peki Şimdi Nereye? Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com