Bir Film Önerisi: Awake

20 Eylül 2019 266 0 1

Awake(Anestezi), 2007 yapımı bir filmdir. Anestezi farkındalığı durumunu işleyen filmin konusuna değinmeden önce anestezi farkındalığını Prof. Bilgin’in sözleriyle açıklayalım:

“Anestezi farkındalığı yaşayan hastalar genellikle acı hissetmezler, ancak bilinçli olduğunu fark eden ve o sırada ameliyat olduğunu bilen hastalar ağrı duymaları gerektiği düşüncesi ile acı hissettiklerini varsayabilirler.”

Şimdi filmin konusuna değinebiliriz. Şunu belirteyim, filmin başlarına biraz değinip, can alıcı kısımlarını anlatmayacağım. Yani spoiler yok! Rahat olabilirsiniz… İzlediğinizde hissettiklerinizi yorumda belirtebilirsiniz.

Clay, küçük yaşta babasını kaybetmiş ve bunun eksikliğini her zaman hissetmiş bir çocuktur. Annesiyle birlikte yaşayan ve zamanla başarılı bir iş adamı olan Clay, kalp nakli beklemektedir.

Sam rolünde gördüğümüz Jessica Alba ise Clay’in annesinin yanında çalışmaktadır. Zamanla Clay ile aşk yaşamaya başlarlar fakat bunu gizli saklı sürdürürler. Peki neden?

Clay, annesinin bu ilişkiyi asla onaylamayacağını bilir ve kendisinde açıklama gücünü bulamaz. Birlikteliklerinin çok başında nişanlanmalarına rağmen, başarılı bir şekilde bunu saklamaya devam ederler.

Bu arada Clay kalp nakli beklediği için çok sık ataklar yaşamaktadır. Bu süreçte de Dr. Jake ile iki sıkı dost olurlar. Dr. Jake, Clay’ın hayatını defalarca kez kurtarmış ve bunun sonunca harika bir dostluk geliştirmişlerdir. Öyle ki, Dr. Jake’in tam tamına 4 yanlış ameliyat vakası bulunmasına rağmen, Clay kendisini onun ameliyat etmesini istemiştir.

Gel zaman git zaman başrol karakterimiz Clay, annesine Sam ile olan ilişkisini açıklar. Annesi bu durumu kabullenemez, buna rağmen Clay oracıkta Sam ile evlenmeye karar verir. Aynı gece dünya evine girerler.  

Güzel haberler peş peşe! Clay, kendisine bir kalp bulunduğunu öğrenir. Bundan sonrasında detaya fazla girmeyeceğim çünkü kesinlikle izlemeniz gerek.

Annesi çok iyi bir doktor bulmuş ve ameliyatını onun yapmasını istemiştir. Yine de annesinin tüm çabalarına rağmen Dr. Jake tarafından ameliyat edilmek isteyen Clay, ameliyata alınır. Başta bahsettiğimiz üzere, anestezi etki etmeyecektir. Bütün vücudu uyuşan ve felç hâle gelen Clay, her şeyi duymakta ve hissetmektedir.

Bütün acıyı hisseden Clay, Sam’i düşünerek rahatlamaya çalışır ama nafile! Kan ve vahşet filmleri izlemeye bayılan ben bile, bu sahnelerde hop oturup hop kalktım. “Filmi anlatmayacağım dedin ama çok anlattın, ne kaldı ki?” diye düşünüyorsanız, film daha yeni başlıyor! Artık konuya hakimsiniz, bundan sonrasını keyifle izleyeceğinize eminim. Bol entrikalı, bol gerilimli bir film ile sizleri başbaşa bırakıyorum! (:

He bir de fragmanı izlemek isteyenler için:

 

Etiketler: Awake, Jessica Alba Kategoriler: Öneri
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Alev Ateş

Sadece 22.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com