AVENGERS: INFINITY WAR Tanıtım

4 Mayıs 2018 786 0 0

(İlk kısımda spoiler bulunmamaktadır.)

Marvel evreninin –Stan Lee‘nin- karakterleri, solo filmlerinde benimsediğimiz karakterlerin hepsini, tek seferde görebilmek için… hatta rol modeli diyecek kadar beğendiğimiz kahramanların birbiri ile uyumu, uyuşmazlıklarını gözlemlemek için mükemmel sofradır, bu ekip savaşları filmleri.

Tabii onca ünlüyü bir araya getirmek yapımcılar için maliyetli olsa gerek, nerede çokluk orada karmaşıklık zaten, o konuya hiç girmiyorum bile. Bu fiziksel zorlukları atlattıktan sonra her oyuncu kendi yeteneğini döktürebiliyor, karakterini yaşayabiliyorsa geriye tek mevzu kalıyor, yapımcıların halletmesi gereken: Olay örgüsü.

Kahramanların ailesi, kendisi, arkadaşları, düşmanları, yaşam şartları ile mücadelesini izledikten sonra alelade bir olayla kavgalarını izlememiz söz konusu olamıyor haliyle. Tek başına, hatırı sayılır zekada ve kendine özgü yetenekleri olan, kötü karakterleri yenebilmiş kişiler bir araya gelince; düşmandan da, mücadeleden de daha zorlayıcılık, çetin cevizlik bekliyoruz.

Ironman gelişmiş bir robotu (Ultron) yenebiliyor, Kaptan Amerika gelişmiş bir askeri (Red Skull) yenebiliyor, Spiderman kendi kötücül aletlerini geliştiren dahiyi (Green Goblin) yenebiliyor. Kahramanlar bir araya gelip ancak bir mücadelenin tarafı olacaksa kötü karakter de (villain) tüm düşmanların toplamı kadar etmeli ki tüm kahraman ekibini toplama gereği inandırıcı olsun, ayrıca olay kurgusunu da heyecanımız uyanık halde izleyebilelim.

Thanos‘un bu beklentiyi kısmen karşıladığı söylenebilir, satranç gibi uzun soluklu ve algoritmik hamleler yok. Özgün yanı, Thanos‘un sıradışı fikrine körü körüne bağlı olması, gücü elde etmede ve istediğini yaparken tereddüt etmiyor. Thanos‘un fikri şu; evrende kıt kaynaklar var, canlılar kontrolsüzce çoğaldığı için kimse olması gerektiği gibi yaşayamıyor, birinin nüfusu seyreltmesi lazım. Nüfusun yüzde ellisi katledilirse -ekonomik ve sosyal statü gözetmeksizin- huzur bulacağını söylüyor. Bu fikre bu denli inanması nedeni, kendi gezegenindeki kıtlık ve savaşları atlatamayışları yüzünden gezegeninin iflas edişi olsa gerek. Kendini ve türünü suçlayışı ile mücadele etmek yerine tüm evrenle mücadele edip hatta kendine kutsal görev edinip vicdan rahatlatmaya çalışıyor.

Thanos‘un iç dünyası; kendini seçilmiş kişi görmesi üzerine. Fiziksel gücü ve ekibinin şansı sayesinde taşların koruyucularını daima hazırlıksız ve tek başlarına iken yakalayıp kolay zaferler elde etti. (Titan gezegenindeki dövüş sahnesinde büyüler ve her karakterin saldırı-savunmalarını izlemek keyifliydi tabii, biraz uğraştırıcı kavga olduğunu da ekleyeyim. Büyüler farklı ve yaratıcı idi. Dövüşlerde Ironman‘in zırhını, nanoteknolojiyi kullanarak geliştirdiğini de görüyoruz.)

Thanos ve olay örgüsü dışında, kahraman ekibi filmlerinde önemli olan ve en çok merakla beklediğim; kahramanların birbiri ile karşılaşma sahneleri. Egolar mı yarışacak, ekibi biri yönlendirecek mi, sessiz anlaşma ile herkes elinden geleni mi yapacak?.. Infinity War filminde en beğendiğim kısım, karakterlerin her birini özünde ne iseler ekibin içindeyken de aynı halleri ile görebilmemizdi. Saçmalamaları, akıl yürütmeleri, esprileri tamamıyla kendileri idi, gerçekten böyle olur dedim ve güldüm çoğu yerde.

Burada istemeden de olsa karşılaştırma yapmam gerekiyor. Bildiğiniz gibi Avengers filminden sonra DC de, Justice League kahraman ekip filmi ve Suicide Squad kötü karakter ekip filmi yapmıştı. DC karakterlerini beğensem de filmin kalabalığı ve güçlerin aşırı kullanılması altında; olay örgüsü kopuk veya karakterler sadece konuşturulmuş olmak için konuşturuluyordu. Ve de olayın ciddiyeti altında kahramanlar özgünlüğünü, kısmen yitirmişti.

Marvel’ın bu filminde her karakter mükemmel işlenmiş. Biz karakterleri tanısak da onların birbirini tanımadığı unutulmamış. Birkaç örnek vereceğim.

(Aşağıdaki kısımda sadece eğlenceli sahneler alıntılandı, heyecan kaçırıcı spoiler yok diyebilirim. Yine de titiz izleyici arkadaşlara spoiler uyarısı yapayım.)

Uzay boşluğunda Galaksinin Koruyucuları, yardım sinyaline gidiyorlar ve Thor’u buluyorlar. Star Lord‘un, Thor‘u Gamora‘nın beğenisinden kıskanıp, sesini Thor‘unkine benzeterek, buğulu şekilde kalınlaştırmaya çalışması.

Thor‘un Nidavellir‘a giderken “Moron” kelime anlamını bilmeden, “İyi şanslar moronlar.” demesi. İnsan kültürünü hala yakalayamamış.

 

Tony‘nin Dr Strange peşinden uzay gemisine binmesi ardından, “Mesleki nezaketen kurtarıyorum. ” deyişi. Ekip ruhu ve kahramanlık psikolojisini hala kabul ettiği söylenemez.

Spiderman‘ın, uzay gemisinde Dr Strange ile tanışmasında: “Bu arada ben Peter Parker.” demesinden sonra, eski doktorun da ünvanı ve soyismini kullandığı cevabında: “Dr Strange.” karşılığında, mesleki unvanı anlamayan Peter: “A, uydurduğumuz isimlerimizi mi söylüyoruz? Ben Örümcek Adam.” deyişi.

Ironman‘in plan kurarken Star Lord‘un da salaş bir plan kurmaya çalışması. Bir türlü karşılıklı anlaşamayışları. Star Lord‘un, çocuksu kendini kanıtlama hevesi ve kendine güvensizliğini salaşlıkla örtmeye çalışması. Tony’nin de uzayda savaşta olduklarının farkında, Pepper‘ın Dünya’da kendini beklediğini bilmenin baskısı ve ciddiyeti ile plan hazırlamaya çalışması.

Roket Rakun‘un Contraxia‘dan çaldığı gözü Thor‘a hediye etmesi. Uzayda başı boş gibi gezen, eğlenceli tipler hala, Galaksinin Koruyucuları.

Titan gezegeninde, Star Lord ve ekibinin, Ironman ve ekibinin birbirini tanımadıkları için dövüşe tutuşmaları.

Groot‘un Steve Rogers’a: “I’ m Groot.” deyişi ve Kaptan Amerika‘nın, Groot’un dilini anlamayıp: “Ben de Steve Rogers.” deyişi.

Roket Rakun‘un Bucky Barnes‘a silahın ederini sorması, sonra da takma kolun fiyatını sorup: “O kol benim olacak.” diye pis pis gülmesi.

Tüm karakterleri keyifle izlemek ve görsel şölen keyfi çıkarmak adına tavsiye ederim. Olay örgüsü de iyi. Sırf tüm karakterler görünsün diye hepsi bir araya sıkıştırılmamış, herkes kendi planları, kendi çevresinde savaşını veriyor dolayısıyla tutarlı ve akıcı kurgusu var. Sevilen karakterlere kıyamamazlık da söz konusu değil, bir kısmına veda ettik. Ses sistemi iyi bir salonda izlemenizi tavsiye ederim, perde de büyük olursa gezegen ve uzay manzaralarını görmek daha keyifli olacaktır. İyi seyirler.

Yazar: Nisa Aktaş

Etiketler: Avengers, dr strange, gamora, Infinity War, peter parker, Star-Lord, steve radgers, Thanos, tony stark Kategoriler: Tanıtım
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com