Anime Sevmiyorum Diyenleri Buraya Alalım

14 Temmuz 2018 491 1 1

Anime sevmediğinizi hatta çizgi filmlerle bir tuttuğunuzu duyar gibiyim. Hadi anime sevmeyenlerin bile gerek konuları gerek alt metinleriyle dikkat çeken ve bence bir şans vermeniz gereken animelere bir bakalım.

1. Kimi No Na Wa (Your Name)

 Imdb puanı 8.4 olan, 2016 yapımı, 106 dakikalık bu film romantik, olağan üstü ve dramatik…

Farklı bir aşk hikayesi arayanlar için biçilmiş kaftan. Çok kısa bir zamanda Hollywood yapımını göreceğimiz de söyleniliyor..


2.Hotaru No Haka (Grave Of The Fireflies)

 Imdb puanı 8.5 olan, 1988 yapımı, 89 dakikalık bu film Hotaru no haka isimli bir otobiyografik romandan uyarlanmıştır.  Kimsesiz kalan abi ve kardeşin hayatta kalma hikayesi izleyenleri derinden sarsacaktır. Tür olarak dram türünde değerlendirilmektedir.


3.(Spirited Away)

Imdb puanı 8.6 olan 2001 yapımı 125 dakikalık bu film ilk oscar alan animedir. Filmin alt metninde ağır bir kapitalizm eleştirisi olduğu bir çok eleştirmen tarafından vurgulanmış izleyenlerin de gözünden kaçmamıştır. Bence ölmeden önce izlenmesi gereken film listenizde kesin olarak yer edinmelidir.


4. Hauru No Ugoku Shiro (Howl’s Moving Castle)

Imdb puanı 8.2 olan, 2004 yapımı 119 dakikalık bu film avrupa masalı tadında filmleri sevenler için birebir olacak. Film Diane Wynne Jones‘unyazdığı kitaptan filme uyarlanmıştır. Bir anime şah eseridir.


5.Pafekuto Buru (Perfect Blue)

Imdb puanı 7.9 olan, 1998 yapımı, 90 dakikalık bu film psikolojik gerilim şeklinde olsa da psikoloji yönünün daha ağır bastığı söylenilebilir. Black Swanda’ki bir kaç sahnenin bu filmden alıntı olduğu söylenilmekte hatta görülmektedir.


6.(Paprika)

Imdb puanı 7.7 olan, 2006 yapımı, 90 dakikalık Inception’un atası, çıkış noktası desek çok da haksız sayılmayız. Bilim kurgu tadında olan bu animeyi birçok kişinin beğeneceğinden eminim.

Yazar: Zeynep Esmez

Kategoriler: Anime, Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Kadir Mutlu

Diziger kurucusu. Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü mezunu. Yabancı dizileri, filmleri, yazılımı ve futbolu sever.

Yorumlar
  1. -

    Anime türüne bir türlü ısınamamış biri olarak Makoto Shinkai ile ön yargılarımı kırdıktan sonra Perfect Blue, Paprika gibi yapımların da gönlümü fazlasıyla kazanmasıyla birlikte çok ılımlı bakmaya başladım. Görsel kalitesi, konu akışı, karakter çizimleri ve soundtrackleri bakımından bu filmlere benzer bir diziye başlamak çok isterim, önerileriniz olursa da çok mutlu olurum. 🙂

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com