Amazonun İddialı Fantastik Yapımı Carnival Row’un İlk Sezonu Yayınlandı!

9 Eylül 2019 623 0 2

Geçtiğimiz günlerde Amazonun yeni fantastik dizisi Carnival Row’un ilk sezonu yayınlandı.
Her bölümü yaklaşık 55-65 dk arası değişen dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. Ve dizi şimdiden 2. sezon onayını almış durumda.

Rene Echevarria ve Travis Beacham tarafından ortaya çıkarılan bu fantastik dizinin yönetmen koltuğunda ise Jon Amiel’i görüyoruz. Ayrıca dizinin pilot bölümünü ise  Guillermo del Toro çekmiş.

Dizimizin başrol oyuncuları Orlando Bloom ve Cara Delevinge’ye   Waj Ali, Leanne Best, Maeve Dermody, Arty Froushan, Jamie Harris, Jared Harris, Tamzin Merchant, Scott Reid, Anna Rust, Indira Varma ve Tracey Wilkinson gibi bir çok isim de eşlik ediyor.

Carnival Row’un konusuna gelecek olursam öncelikle dizinin Viktoria Döneminde geçtiğini belirtmek isterim. Pact ve Burgue adında iki ülke Peri Diyarı‘nı ele geçirmek için bir savaşa tutuşuyorlar. Savaşı Burgue kaybediyor ve Peri Diyarı Pact’in eline geçiyor. Pact yönetimi burada perilere eziyet etmeye başlıyor.

Zaten dizinin girişinde de aşağıdaki anekdot veriliyor:
 “ Çağlar boyunca perilerin yurdu, mit ve efsanelerin konusuydu. Ta ki insan imparatorlukları gelip onların zenginlikleri için savaşana dek. 7 yıl önce savaş büyük savaş bitti. Burgue Cumhuriyeti geri çekildi ve perileri, düşmanları olan Pact’in katı yönetimine bıraktı. Perilerin güzeller güzeli yurtları, artık kaçmak istedikleri bir cehennem haline dönüştü.”

Pact yönetiminden kaçmaya çalışan periler Burgue belirli bir süre çalışmak şartıyla kaçak yollardan girmeye başlıyorlar. Cara’nın karakteri Vignette Stonemoss’u ilk olarak burada görüyoruz. Vignette yönetime karşı çıkan ve bu yüzden Periler Diyarı’ndan ayrılan bir peri.

Ayrıca Burgue’de  insanlar haricinde bir çok mitolojik varlık da yaşıyor fakat tabi ki bu varlıklar ikinci, üçüncü sınıf vatandaş olarak görülüyorlar.

Dizinin asıl konusu da burada başlıyor. Periler belli aralıklarla aynı şekilde öldürülmeye başlıyorlar ve burada Orlando’nun oynadığı karakter olan Dedektif Rycroft Philostrate sahneye giriyor ve bu seri cinayetleri soruşturmaya başlıyor.

Ve tabi ki iki ana karakter olan Rycroft ve Vignette’in bir ortak yanı var ikisi de savaşta ön saflarda yer almışlar ve savaş zamanlarında aralarında yakınlaşmalar olmuş. Fazla spoilera girmek istemediğim için bilgi akışını burada bırakıyorum. 🙂

Dizide kullanılan mekanlar, kıyafetler kısaca dizide oluşturulan atmosfer gerçekten çok başarılı. Orlando Bloom ise karakterini gerçekten benimsemişe benziyor. Eğer siz de fantastik yapımları seviyorsanız bu yapıma bir şans vermelisiniz. Fragmanı buraya bırakıyorum, herkese iyi seyirler! 🙂

 

 

Etiketler: Amazon Prime, Cara Delevinge, Carnival Row, Jon Amiel, Orlando Bloom Kategoriler: Dizi, İnceleme
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Günce

Zamanının çoğunu dizi, film izleyip, kitap okuyarak geçiren, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi..

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com