Akıl Hastanelerinde Geçen Filmler

27 Aralık 2018 424 0 2

Sinema tarihine baktığımızda akıl ve ruhsal bozuklukların tema olarak en sevilenler ve üzerinde durulan temalar olduğu söylenebilir. Sizler için konusu akıl hastanesinde geçen 9 film derledik. İyi seyirler!

1-One Flew Over the Cuckoo’s Nest ( 1975)/ IMDB: 8,7

Randle P. McMurphy , damarlarında kan yerine elektrik dolaşan, ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkumdur. McMurphy, deli numarası yaparak kendisini ‘kaçıklar’ olarak nitelediği adamların yanına aldırır. Ve hemen ardından, onun bulaşıcı düzensizlik sevdası yeni geldiği yerdeki uyuşturucu rutinle karşı karşıya gelir. McMurphy Dünya Kupası maçları oynanırken, yeni arkadaşlarının yatıştırıcı ilaçlara boğulmuş bir şekilde ortalıkta bornozlarla dolaşmasına dayanamaz.  Jack Nicholson‘ın adeta oyunculukta destan yazdığı bir başyapıt.

2-Shutter Island (2010)/ IMDB: 8,1

Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi‘ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor. Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese oturuyor. Başrolü ise Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo paylaşıyor.

3- Twelve Monkeys (1995)/ IMDB:8,0

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur. Terry Gilliam imzalı filmin başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt gibi ünlü isimler var.

4- Awakenings (1995)/ IMDB: 7,8

Oliver Sacks’ın kendi hayatını kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun, icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları anlatır. Nörolog Malcolm Sayer, yeni çalışmaya başladığı bir hastanede, daha önce görmediği tarzda bir hastalığa sahip bir grup hastayla karşılaşır. Bu insanlar uzun yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı bir şekilde uyku modundadırlar. Doktor Malcolm bir konferans esnasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığı da iyileştirebileceğini düşünür ve bu hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur. Yönetmenliğini Penny Marshall‘ın yaptığı filmin başrollerinde ise Robin Williams ve Robert De Niro gibi usta aktörler bulunmakta.

5- Shock Corridor (1963)/ IMDB: 7,5

Johnny Barrett hırslı bir gazetecidir. Hayatında en çok istediği, yaptığı haberle bir Pulitzer ödülü kazanmaktır. Bu ödülü kazanmak için de oldukça sıradışı bir yola başvurur. Dr. Fong ve sevgilisinin yardımıyla bir psikiyatri kliniğine sızar. Burada bir hasta gibi davranan Johnny’nin tek istediği, klinikte işlenen gizemli bir cinayeti aydınlatmak ve suçluyu bulmaktır. Cinayetin üç tanığıyla konuşabilmek için Johnny elinden geleni yapacaktır ancak bu iş düşündüğünden daha tehlikelidir. Gazeteci rolünde Peter Breck yer almakta.

6- K-PAX (2001)/ IMDB: 7,4

Prot isimli esrarengiz bir adam, tuhaf tavırları nedeniyle bir psikiyatri kliniğinde stabilize hale getirilmeye çalışılmaktadır. Prot, K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia etmekte ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde diretmektedir. Onunla ilgilenen doktor olan Mark Powell ise bu adamın sadece kendisini değil, diğer insanları da anlattığı hikayelerle etkilediğini fark eder. Prot’un tüm anlattıkları insanların kafasını günden güne biraz daha kurcalamaya başlayacaktır. Filmin başrolünde Kevin Spacey yer almaktadır.

7- Girl, Interrupted (1999)/ IMDB: 7,4

Kişilik bozukluğuna yakalandığı iddia edilen Susanna , kendi oda arkadaşları yerine, baştan çıkartıcı, karizmatik bir sosyopat olan Lisa’yla  arkadaşlık kurmayı seçerek baş hemşireye  ve baş psikiyatriste  karşı çıkar. Susanna özgürlüğüne kavuşmak için mücadele eder, ama daha önce onu en çok korkutan kişiyle de yüzleşmek zorundadır. Başrollerinde Winona Ryder, Angelina Jolie, Whoopi Goldberg ve Jared Leto‘nun paylaştığı film, Angelina Jolie‘ye bu rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.

8- Dom Durakov (2002)/ IMDB: 7,2

Janna Çeçenistan‘a mensup, güzel bir kadındır. Bunun yanı sıra Çeçenistan civarındaki bir klinikte psikiyatrik terapi gören hastalardandır. Bu kendi halindeki klinikte tüm hastalar dışarıdaki dünyaya hakim savaştan izole edilmiş halde yaşamaktadırlar. Janna’nın en büyük hobisi akordeon çalmaktır. Onun enstrümana karşı olan bu becerisi ve çaldığı şarkılar, çevresindeki hastalara da kendilerini iyi hissettirmektedir. Bir gün, hastaların her gün izlediği bir tren geçmez. Hastane personeli de ortadan kaybolmuştur. Hastalar savaşın ortasında yapayalnız kalmışlardır. Janna karakterini Julia Vysotskaya canlandırmaktadır.

9- The Jacket (2005)/  IMDB: 7,1


Film, yaralı bir Körfez Savaşı gazisinin evine dönüşü ve hafıza kaybı sıkıntısı ile mücadelesi etrafında dönüyor. Jack, savaş sırasında başından ciddi yara almıştır. Kimsez olduğu için hafıza kaybının keskin anlarında ne yapacağı konusunda çok zorlanır. Bu sebeple de doğduğu yer olan Vermont’a gider. Oraya giderken otostop yöntemini kullanır. Yol üzerinde bir kadına rastlar. Arabası arıza yapmıştır ve yanında sekiz yaşındaki kızı vardır. Onlara yardım eder. Başka bir araç sahibi onları arabasına alır ve çok geçmeden bir polis kontrolü çıkar karşılarına. Jack bir gün gözlerini açar ve kendini hastanede bulur. Kayıp hafızasından kalanlar sadece bu kopuk görüntülerdir. Hayal ile gerçek arasında sürekli harket halindeki hafızasında bir an Jackie adında bir kadının evinde geçirdiği anlar belirir. Jack’i hayata döndürecek olan cevaplar nerededir? Kimdedir? Filmin başrollerini Adrien Brody ve Keira Knightley paylaşmıştır.

Etiketler: Adrian Brody, Angelina Jolie, Awakenings, Brad Pitt, Bruce Willis, Dom Durakov, Girl Interrupted, jack nickolson, Jared Leto, K-PAX, keira knightley, Kevin Spacey, Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Martin Scorsese, one flew over the cuckoo's nest, Oscar, Robert De Niro, Robin Williams, Shock Corridor, shutter ıslands, Sinema, The jacket, Twelve Monkey, Whoopi Gooldberg, Winona Ryder Kategoriler: Liste
paylaş TWEET PIN IT PAYLAŞ paylaş paylaş
Öyküm Karahan

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com